18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών

Μπορεί από το απόγευμα της Παρασκευής να έχουμε πρωταθλήτρια στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών, όμως  οι τελευταίες 3 αγωνιστικές που έμειναν μέχρι το τέλος απέκτησαν νέο ενδιαφέρον.  Γι αυτό, φρόντισε η  ομάδα του Προοδευτικού η οποία στην 3η αγωνιστική των πλέι οφ νίκησε στην έδρα της τον Παρνασσό Στροβόλου με 22-19 και πλέον, έχει απαιτήσεις για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην τελική κατάταξη.

Το παιγνίδι στην Πάφο είχε μια άγρια ομορφιά στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι ανατροπές στο σκορ ήταν στην ημερήσια διάταξη! Στο ξεκίνημα ο Παρνασσός είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με 2-4, στην συνέχεια όμως πήραν στροφές οι γηπεδούχοι, γύρισαν το παιγνίδι σε 11-5 για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 14-9.

Στην επανάληψη ο Προοδευτικός συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και παρά την αντίδραση του Παρνασσού κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, να πάρει τη νίκη με 22-19 και να διατηρήσει τις πιθανότητες του για κατάκτηση της 3ης θέσης στην τελική βαθμολογία.

Τα τέρματα του Προοδευτικού πέτυχαν οι Χρ. Δίπλαρος 2, Λ. Χριστοφή 4, Χ. Σοφοκλέους 8, Τ. Σαββίδης 3, Α. Κασιουλή 2, Π. Σωκράτους 2 και Χρ. Χριστοφόρου 1, ενώ για τον Παρνασσό σκόραραν οι Ιωαννίδης 1, Χρυσάνθου 1, Βαρναβίδης 2, Α. Κωνσταντίνου 1, Μ. Μαυρομάτης 7, Κ. Βορκάς 2 και Χρ. Χατζηεφραίμ 5.