25 C

Πρόκριση στους τελικούς ο Κεραυνός μετά από νίκη επι του Αποέλ στο «Λευκόθεο»

Την πρόκριση του στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε ο Κεραυνός, μετά την νίκη του επί του ΑΠΟΕΛ με σκορ 81-66 , στον τέταρτο ημιτελικό της σειράς. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην δεύτερη περίοδο και να το ισορροπεί. Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι και στο Β’ ημίχρονο, καταφέρνοντας να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, κάνοντας το 3-1 στην σειρά. Η ομάδα του Στροβόλου θα συναντήσει στην τελική φάση την Πετρολίνα ΑΕΚ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου μέχρι το 2’ πέτυχε δέκα πόντους (πέντε ο Ιερωνυμίδης, τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Τζέφερσον). Μέχρι το 3:30 ο Κεραυνός μείωσε την διαφορά στους επτά (12-5), με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει μέχρι τα μισά της περιόδου να επαναφέρει την διαφορά στους δέκα (17-7). Μισό λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Παρκς για Κεραυνό, Ιερωνυμίδης για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 19-9, ενώ στην εξέλιξη του αγώνα ο Ρος σημείωσε έξι πόντους και μείωσε σε 19-15. Μέχρι το φινάλε της περιόδου η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Κεμπ, δύο ο Μπέικερ) οδηγώντας το σκορ στο 24-15.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, δύο ο Πέπερ) ενώ δέχθηκε δύο από τον Τζέφερσον, μειώνοντας σε 26-20. Στο επόμενο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν επτά πόντους (τρίποντο ο Κούνας, από δύο οι Χάρπερ-Τζέφερσον), με την διαφορά στο σκορ να ανεβαίνει στους δεκατρείς (33-20). Έως το 15’ το σκορ οδηγήθηκε στο 35-25 για τον ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια είδαμε τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές και να σημειώνει τέσσερις πόντους μέχρι το 16’ με τους Αμπουκάρ-Πέπερ, ενώ λίγο αργότερα ο Τζέφερσον με κάρφωμα έφερε το σκορ στο 37-29. Η καλή εικόνα του Κεραυνού συνεχίστηκε και μέχρι το 18’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εννέα πόντους (πέντε ο Μπάρκερ, από δύο οι Μιχαήλ-Πέπερ), παίρνοντας προβάδισμα με 38-37. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Τζέφερσον με κάρφωμα έκανε το 39-38 για τον ΑΠΟΕΛ.

Θετικό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στην Γ’ περίοδο, όπου μέχρι το 21:10 πέτυχε έξι πόντους (τέσσερις ο Κινγκ, δύο ο Μπάρκερ), ενώ δέχθηκε δύο από τον Τζέφερσον, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-40 υπέρ του συγκροτήματος του Χριστόφορου Λειβαδιώτη. Στην συνέχεια ο Κούνας με δύο πόντους μείωσε σε 44-42, για να ακολουθήσουν άλλοι τρεις πόντοι από τον Κινγκ (47-42). Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν στο 49-46 υπέρ του Κεραυνού, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Κινγκ και Αμπουκάρ σημείωσαν από δύο πόντους και έφεραν το σκορ στο 53-46. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε μέχρι το 28’ με τέσσερις πόντους από τους Ζντράβιτς-Τζέφερσον (53-50), με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, όπου πέτυχαν επτά πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με την διαφορά να ανεβαίνει στους οκτώ (60-52).

Με έντεκα σερί πόντους μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (πέντε ο Αμπουκάρ, τέσσερις ο Πέπερ, δύο ο Παρκς), φέρνοντας το σκορ στο 71-52. Μέχρι το 35:20 το σκορ έφθασε στο 73-57, ενώ με το φινάλε του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 81-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 39-38, 52-60, 66-81