18 C

Πρόκρισή για Απόλλωνά, νίκησε την Ένωσή

Την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League πήρε ο Απόλλωνας, κερδίζοντας σε αγώνα που έγινε στο «Κίτιον» την Giovani ΕΝΠ με 89-76. Στην επόμενη φάση η ομάδα της Λεμεσού θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σάνον Μπόγκους με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Μετά τις εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στο 7′ ο Απόλλωνας με το καλάθι του Μπόγκους είχε προβάδισμα έξι πόντων (12-18), ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Giovani ΕΝΠ πλησίασε στον έναν (19-20) με το καλάθι του Μπούργκετ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο βολές από τον Μπόγκους (19-22).

Οι «βυσσινί» ισοφάρισαν ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Μπούργκετ (22-22) και πέρασαν μπροστά στο 15′ με το λέι απ του Ντίκσον (31-29). Ακολούθησε σερί 11 πόντων για τους «γαλάζιους» που στο 19′ με το λέι απ του Κινγκ προηγούνταν με εννέα πόντους (31-40), ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν στους πέντε (35-42).

Στο 21′ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό με το καλάθι του Φίνκε (36-46), με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την απόσταση στα ίδια επίπεδα μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (54-65).

Στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλωνας επιβεβαίωσε τη νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά από την Giovani ΕΝΠ κατά δύο πόντους (πέτυχε 24 έναντι 22) και πήρε την πρόκριση με τελικό σκορ 89-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-42, 54-65, 76-89