23 C

Prestige Απόλλων: Εκανε ότι μπορούσε στην Προύσα, αλλά …

Οι Λεμεσιανές ψάχνουν ένα θαύμα στον επαναληπτικό της Τετάρτης «εντός έδρας»

Ο Prestige Απόλλων έκανε ότι μπορούσε στην Τουρκία όμως η Bursa ήταν ανώτερη και κέρδισε μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά την ομάδα μας με 3-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα που διεξήχθη στο Στάδιο Cengiz Gollu Volleyball Hall της Προύσας. Ο αγώνας ήταν ο πρώτος μεταξύ των δυο ομάδων στο πλαίσιο της φάσης των 16 του CEV Challenge Cup.

H ήττα αυτή δυσχεραίνει αφάνταστα το έργο των «γαλάζιων» που  την Τετάρτη 09 Δεκεμβρίου 2015  (17:00) στον επαναληπτικό στο ίδιο γήπεδο (γηπεδούχος ο Prestige Απόλλων)  ψάχνει ένα θαύμα. Τη νίκη δηλαδή είτε με 3-0, είτε 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ τίποτα δεν πήγε καλά για τις κοπέλες του Prestige   Απόλλωνα οι οποίες είχαν προβλήματα σε όλους τους τομείς με συνέπεια να χάσουν από μια ανώτερη Bursa με 25-12 και να βρεθούν πίσω στο σκορ με 1-0 σε 24 λεπτά. Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας αντέδρασε και παρά το σχετικό μούδιασμα στην αρχή με τις Τουρκάλες να προηγούνται 4-1 οι «γαλάζιες» οδήγησαν το σετ στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενες με 6-8. Στη συνέχεια ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο με τις Λεμεσιανές να καταφέρνουν παίζοντας συγκεντρωμένα να  προηγηθούν με 12-15 και 15-17  βάζοντας πίεση στην τουρκική ομάδα.

Ο Prestige Απόλλων διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, αλλά η τουρκική ομάδα με αντεπίθεση ισοφάρισε 19-19, ενώ προηγήθηκε 22-20 για να κερδίσει στο τέλος 25-21 σε 24 λεπτά και να προηγηθεί 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο (5-5,5-6, 7-7) για να οδηγηθεί ο αγώνας στο πρώτο τεχνικό τάιμ –άουτ με τον Prestige Απόλλωνα να προηγείται με   7-8. Οι γηπεδούχες βελτίωσαν κάποιες ατέλειες στο παιχνίδι τους και πήραν προβάδισμα δυο πόντων 10 -8 και 11-9 με την ομάδα μας να αντεπιτίθεται και να ισοφαρίζει 11-11. Αμεση ήταν η αντίδραση της Bursa που έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα μέτρα της και προηγήθηκε 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ.

Ο Prestige Απόλλων έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να μπει στο παιχνίδι, αλλά η Bursa  ήταν ανώτερη και προηγήθηκε με 20-16 για να ξεφύγει 24-17 δίνοντας στην ουσία τέλος στον αγώνα. Τελικά, σε 24 λεπτά ο Prestige Απόλλων έχασε με 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Τον αγώνα σφύριξαν οι Ζαούρ Χαζίγιεφ από το Αζερμπαιτζάν και η Ειρήνη Μουλά από την Ελλάδα.

Bursa BBSK: Ντα Σίλβα, Σαρίογλου, Γκιουλέρ, Μισιέλ, Ντιρίκ, Νταλ, Σορόγλου, Χατίπογλου,Καγιατσάν, Νίκολιτς, Ιλγιασόγλου, Αιντινγκιουλάρι.

Prestige Απόλλων (Γιάννης Γιαπάνης): Χουντίμα, Λαβρούκ, Κις, Φρεντς, Ζακχαίου, Χριστοφόρου (Λίμπερο), Αλλαγές: Ιορδάνους, Λεωνίδου, Στεφάνου (Λίμπερο).