«Πράσινος» ήταν ο 44ος Τελικός ΟΠΑΠ Κυπέλλου Ανδρών 2017-18.

Η Ομόνοια πανηγυρίζει από το βράδυ της Παρασκευής 27  Απριλίου 2018 το 5ο Κύπελλο στην ιστορία της αφού στον Μεγάλο Τελικό  κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ σε δυο ώρες και 18 λεπτά.

Το ΑΠΟΕΛ έκανε εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε το πρώτο σετ και μόνο στο τρίτο σετ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Η παρουσία της ομάδας σε Τελικό μετά από 15 χρόνια ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής.

Ο Τελικός έγινε σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα παρουσία χιλίων και πέραν θεατών και των δυο ομάδων.

Πόντο – πόντο πήγαινε ο Τελικός στα πρώτα στάδια του πρώτου σετ αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιμετωπίσει το μπλοκ της Ομόνοιας και με άσο του Λούνα προηγήθηκε 08-05.H Oμόνοια πληγώθηκε από τα άστοχα σέρβις  (δυο ο Σιντιμπέ), και οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν λύσεις και με άσο του Βερίσιμο έκαναν το +4 13-09.

Η ειδοποιός διαφορά των δυο ομάδων σε αυτό το στάδιο ήταν το σέρβις αφού το ΑΠΟΕΛ με κάθε τρόπο δυσκόλευε την υποδοχή της Ομόνοιας σε αντίθεση με τους «πράσινους» που είχαν πολλά προβλήματα.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» με όπλο το μπλοκ δεν άφησαν το ΑΠΟΕΛ να ξεφύγει 16-15. Τα κακά σέρβις από την Ομόνοια (σ.σ. άλλο ένα ο Φιλάρντι) και τα εξαιρετικά από το ΑΠΟΕΛ έφεραν εκ νέου την ομάδα του Μέλκα στο +4 20-16.

To παιχνίδι από το σέρβις δούλεψε τέλεια για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 24-20, αλλά με σερί 00-03 και τον Αλεξίου να δυσκολεύει την υποδοχή η Ομόνοια μείωσε στον πόντο 24-23, αλλά ο Λούνα τέλειωσε το σετ για τους «γαλαζοκίτρινους» 25-23 που σε 32 λεπτά προηγήθηκαν 1-0 στον Τελικό.

Διακύμανση: 08-05, 16-12, 21-18, 25-23

Το σετ των ανατροπών
    Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 05-02 αφού η Ομόνοια είχε προβλήματα στην επίθεση. Μια μικροδιακοπή λόγω τραυματισμού του Γ. Χρυσοστόμου αποσυντόνισε το ΑΠΟΕΛ με συνέπεια το ανέβασμα του Σιντιμπέ να δώσει ώθηση στους «τριφυλλοφόρους» 05-06, που είχαν σε άριστη κατάσταση τον Αλεξίου. Από την άλλη από το ΑΠΟΕΛ ξεχώριζε ο Παμπακάς.

Οι «πράσινοι» ήταν πιο σωστοί κυρίως επιθετικά και προηγήθηκαν 09-13 αφού βελτίωσαν πολύ το σέρβις τους. Το ΑΠΟΕΛ όμως επανήλθε και με τον Λούνα μείωσε στον πόντο 13-14 με σερί 04-01 και ακολούθως με μπλοκ Μίιτς- Χρυσοστόμου ισοφάρισε 14-14 και μάλιστα προσπέρασε 15-14 με άσο του Βερίσιμο. Άμεση ήταν η απάντηση της Ομόνοιας που με το δικό της ξέσπασμα προηγήθηκε 15-17  μα καρφί του Φιλάρντι.

Το σετ ήταν εξαιρετικό με την Ομόνοια  με καλή άμυνα να βρίσκει τον τρόπο να προηγείται με δυο πόντους 19-21, αλλά το ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση διαρκείας να προηγείται 24-23. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους και μετά από μάχη πόντο – πόντο η Ομόνοια με δυο εξαιρετικά σέρβις του Φιλάρντι και τέλειωμα του Σιντιμπέ σε 35 λεπτά κέρδισε 27-29 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Διακύμανση: 06-08, 15-16, 19-21, 27-29
     «Πράσινη» ανατροπή

Φοβερός Μίμης Παμπακάς στο ξεκίνημα του τρίτου σετ για το ΑΠΟΕΛ που με δυο άσους έφερε την ομάδα του στο 04-00. Η Ομόνοια με το δικό της 00-04 με Φιλάρντι και Σιντιμπέ ισοφάρισε 04-04. Το σετ είχε εναλλασσόμενη υπεροχή με την Ομόνοια να έχει το πάνω χέρι και να διατηρεί μικρό προβάδισμα 07-08.

Οι «πράσινοι» διατηρούσαν ένα προβάδισμα ενός – δυο πόντων δείχνοντας πιο έτοιμοι στις μάχες του φιλέ. Μάλιστα, όταν οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ με τον Σιντιμπέ προηγήθηκαν 12-16.

Η ομάδα του Καλματζίδη ήταν αισθητά καλύτερη αφού οι «γκριζοκίτρινοι» δεν μπορούσαν να διασπάσουν το «πράσινο» μπλοκ 12-18. Η διαφορά ξέφευγε συνεχώς αφού μετά από λάθος του Λούνα η Ομόνοια προηγήθηκε 13-20.
    Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μείνει στο σετ, αλλά η Ομόνοια πιο παθιασμένη τέλειωσε το σετ με Σιντιμπέ, Αχ. Πετρακκίδη 19-25 σε 30 λεπτά και πήρε προβάδισμα Κυπέλλου 1-2.

Διακύμανση: 07-08, 12-16, 15-21
    Φοβερό σετ

Η Ομόνοια άρχισε με φοβερό τέμπο το τέταρτο σετ και με τον Ρώσο Μπέγκρει στο σέρβις δεν άφησε περιθώρια στο ΑΠΟΕΛ 00-05. Oι «πράσινοι» συνέχισαν με φόρα, ενώ το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν αφάνταστα αφού τα «όπλα» της ομάδας Βερίσιμο,Λούνα σίγησαν. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 05-11.

Τα δεδομένα έδειχναν ιδανικά για το «τριφύλλι» που ξέφυγε 08-15 και αργότερα 10-17αφού κυριολεκτικά έστησε «τοίχος» μπροστά από την επίθεση του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν τον τρόπο και κατάφεραν να φανούν απειλητικοί για τους «πράσινους» όταν ο Βερίσιμο και καρφί άουτ του Σιντιμπέ έφερε το σκορ στο 15-18, παράλληλα έτρεξαν σερί 07-03.

Στο σημείο αυτό οι «γαλαζοκίτρινοι» τα έπαιξαν όλα για όλα και μείωσαν ακόμα περισσότερο 18-19. Η Ομόνοια ανασυντάχθηκε και με άσο του Μπάγκρει πήρε αέρα τριών πόντων 18-21. Νέα προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ που με μπλοκ του χΧαμαγιούν μείωσε 21-22, και ισοφάρισε 23-23, αλλά ο Σιντιμπέ ήταν καθοριστικός και έδωσε το Κύπελλο στην Ομόνοια 23-25 σε 32 λεπτά. Η Ομόνοια κέρδισε με 3-1 τον Τελικό.

Διακύμανση: 03-08, 09-16, 18-21, 23-25

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Χαμαγιούν,Παμπακάς, Μίτιτς, Βερίσιμο,Γ. Χρυσοστόμου, Λούνα –Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Κυπριανού.

OMONOIA(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Φιλάρντι, Προδρόμου, Σιντιμπέ, Αχ, Πετρακκίδης, Αλεξίου, Μάγκρει – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σ. Πετρακκίδης

Τον αγώνα θα διαιτητεύσουν οι: Α. Κωνσταντινίδης και Μιχάλης Γρηγορίου. Παρατηρητής Διαιτησίας ήταν ο Παντελής Τοφής.

Πολυτιμότερος παίκτης του Τελικού αναδείχθηκε το μεγάλο «αστέρι της Ομόνοιας ο Γάλλος διαγώνιος Μορίς Σιντιμπέ. Τιμητικά μετάλλια δόθηκαν και στις εθελόντριες των δυο ομάδων.

Τις απονομές έκαναν  ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλης Κρασιάς, ο ταμίας της ΚΟΕ Κι επίτιμος πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δαμιανός Χατζηδαμιανού και ο σύμβουλος του Προέδρου της Δημοκρατίας σε θέματα Αθλητισμού Φοίβος Ζαχαριάδης.