24 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Το «πράσινο» αήττητο καλά κρατεί

19 στα 19 για την Ομόνοια – Η δεύτερη θέση θα κριθεί στην 20η αγωνιστική

Ολοταχώς για να ολοκληρώσει τη χρονιά αήττητη πάει η Ομόνοια. Μετά και τη νίκη τους την Παρασκευή επί της Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 στο «Ελευθερία» οι «πράσινοι» πέτυχαν την 19η νίκη σε 19 αγώνες και την τελευταία αγωνιστική θα ψάξουν να τελειώσουν αήττητοι το πρωτάθλημα.

Η ήττα της Pokka ΑΕΚαραβά επανέφερε την πλήρη ισορροπία στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης μετά και τη νίκη του Παφιακού επί της Ανόρθωσης στο Θεμιστόκλειο με 3-1. Στον όμιλο της διαβάθμισης η 6η θέση θα κριθεί την 20η αγωνιστική στον αγώνα ΑΠΟΕΛ – Αναγέννηση Δ. στο Λευκόθεο. Στους αγώνες της Παρασκευής, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στα Λατσιά δύσκολα τον  Καποδίστρια Εθνικό με 1-3, ενώ η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε την πέμπτη της νίκη στην τελική φάση κερδίζοντας την Αναγέννηση με 3-0 σετ.

Όμιλος τίτλου
    Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία:
    Ομόνοια – Pokka ΑΕ Καραβά 3-1 (28-26, 25-21, 23-25, 25-22)
    Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι η Ομόνοια κέρδισε την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ στο «Ελευθερία» και πέτυχε την 19η φετινή της νίκη σε 19 αγώνες. Το παιχνίδι είχε μπόλικο σασπένς και ο κάθε πόντος κερδιζόταν με μάχη. Οι «πράσινοι» φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν τον αγώνα και ετοιμάζονται να γιορτάσουν τον τίτλο.

Από την άλλη η Pokka ΑΕ Καραβά επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, αλλά έχασε και ισβαθμεί πλέον με τον Παφιακό στην δεύτερη θέση με 39 βαθμούς.
    Φοβερό παιχνίδι αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων εκτυλίχθηκε στο Ελευθερία στο πρώτο σετ. Οι δυο ομάδες έπαιξαν φοβερό βόλεϊ με συνέπεια το παιχνίδι να μετατραπεί σε γκραν – γκινιόλ με εναλλασσόμενη υπεροχή και  αγώνα που πήγαινε πόντο – πόντο. Τελικά, η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει 28-26 και να προηγηθεί με 1-0.
    Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια ήταν  καλύτερη και πήρε το σετ έστω και δύσκολα με 25-21 κάνοντας το 2-0. Η Pokka ΑΕ Καραβά στο τρίτο σετ φάνηκε πιο ομάδα και πήρε το σετ με 23-25 μένοντας στο παιχνίδι, αφού μείωσε στα σετ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε αλλά η Ομόνοια φάνηκε να αντιδρά καλύτερα στις κρίσιμες φάσεις και κέρδισε με 25-22 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.
    Ομόνοια(Σ. Σάββα): Ρεϊνάλντο, Παφίτης, Άλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Α. Πετρακκίδης, Αλλαγές: Αποστόλου, Σ. Πετρακκίδης

Pokka ΑΕ Καραβά (X. Καννεστράτσι): Ράντιτς, Ροντόλφο, Χ”Φιλίππου, Σάντσεζ, Χριστοφή, Κνέζεβιτς. Αλλαγές: Αχιλλέως, Μιτσής, Κοσιάρης, Χ” Βασίλη.

Θεμιστόκλειο: Ανόρθωσις – Παφιακός 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 15-25)
    O Παφιακός πέτυχε μια δύσκολη, όσο και πολύτιμη νίκη στη Λεμεσό επί της Ανόρθωσης και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης. Ο αγώνας πρόσφερε θάμα και οι Βαρωσιώτες για άλλο ένα αγώνα έδειξαν την ποιότητα και το βάθος τους.
    Ο αγώνας στο πρώτο σετ είχε πολλές ομοιότητες με τον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης στην Πάφο, όπου ο Παφιακός κέρδισε τα δυο σετ στις λεπτομέρειες. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε μεγάλα διαστήματα, αλλά ο Παφιακός πιο εύστοχος κέρδισε με 22-25 και πήρε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Παφίτες να εξασφαλίζουν διαφορά τεσσάρων πόντων που τους έδωσε το σετ με 21-25 και το προβάδισμα με 0-2.

Όποιοι πίστεψαν ότι ο  αγώνας τελείωσε διαψεύστηκαν στο τρίτο  σετ, αφού η Ανόρθωσις παίζοντας μεστό βόλεϊ κατάφερε να πάρει τους  κρίσιμους πόντους και να κερδίσει με 25-23 μειώνοντας σε 1-2 τα σετ.

Ο ενθουσιασμός όμως των γηπεδούχων κόπασε στο τέταρτο σετ αφού ο Παφιακός ανασυντάχθηκε και κέρδισε εύκολα με 15-25 εξασφαλίζοντας και τη νίκη με 1-3.
    Ανόρθωσις(Μαρ. Κοντός): Γ. Χρυσοστόμου, Π. Χρυσοστόμου, Γ. Κοντός, Καρπαθάκης, Κολάς, Λίμπερο: Πλατρίτης.  Αλλαγές: Στρουγκάρεβιτς, Παναγιωτίδης, Σπύρου.

Παφιακός(Σπ. Πρωτοψάλτης): Κωνσταντινίδης, Ιβάνκοβιτς, Β. Ανδρέου, Ευσταθίου, Μπατίστα, Μπουρκόφσκι. Λίμπερο: Π”Χριστοδούλου. Αλλαγές: Σωκράτους, Σοφ. Χριστοδούλου, Στ. Χριστοδούλου.

Ομιλος διαβάθμισης
    Σπ. Κυπριανού: Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δ. 3-0 (25-12, 25-22, 25-22)
    Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την Αναγέννηση Δ. με 3-0 και έκανε 32 τους βαθμούς της όντας αήττητη στην τελική φάση. Αντίθετα η Αναγέννηση που πάλεψε μέχρι το τέλος τον αγώνα θα παλέψει την 6η θέση στην τελευταία αγωνιστική με το ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» που χρησιμοποίησαν πολλούς παγκίτες στη διάρκεια του αγώνα κέρδισαν εύκολα με 25-12. Στη συνέχεια, η Αναγέννηση ανέβασε στροφές και άσκησε πολλή πίεση στην Ν. Σαλαμίνα. Τα σετ κρέμονταν από μια κλωστή αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας πιο πολλές επιλογές κέρδισαν και το δεύτερο και το τρίτο σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-0.
    Νέα Σαλαμίνα(Λ.Ρέινολτς): Ζηκάκης, Ιαντόλο, Χάντ, Προδρόμου, Μπαγιάν Αυγ. Σαββίδης. Λίμπερο: Ανδρ. Σαββίδδης. Αλλαγές: Σοφοκλέους, Καλαφάτης, Λιοτατής.

Αναγέννηση Δ.(A. Κωνσταντίνου): Α. Χρυσοστόμου, Ελευθερίου, Αρμενάκης, Χρ. Χρυσοστόμου, Καραγιάννης. Λίμπερο: Σωτηρίου.Αλλαγές: Ττόφιας.

Λυκ. Λατσιών: Καποδίστριας Εθνικός Λ. – ΑΠΟΕΛ 1-3 (23-25,23-25, 25-23, 21-25)
    To  ΑΠΟΕΛ πέρασε έστω και δύσκολα από τα Λατσιά κερδίζοντας τον τοπικό Εθνικό με 1-3 σετ και βρέθηκε και πάλι στην έκτη θέση με 19 βαθμούς. Ο Καποδίστριας Εθνικός πάλεψε όλα τα σετ και κατάφερε να κερδίσει το τρίτο σετ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα

.

Στα δυο πρώτα σετ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε χάρις στην εμπειρία των παικτών του και τα δυο με 23-25, ενώ στο τρίτο οι Λατσιώτες παίζοντας απελευθερωμένα πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους «γαλαζοκίτρινους» κερδίζοντας επίσης με 25-23. Στο τέταρτο σετ η ψυχραιμία του ΑΠΟΕΛ ήταν καταλυτική και τους οδήγησε στη νίκη με 1-3 αφού πήραν το σετ με 21-25.
    Καποδίστριας Εθνικός Λ.:Χ”Αθανασίου, Νικηφόρου, Βραχίμης, Χαριδήμου, Προύσαλλης, Κουλέντης. Λίμπερο: Κοντογιάννης. Αλλαγές: Μιχαήλ, Μάτσας.

ΑΠΟΕΛ(Μ. Παμπακάς): Χάσικος, Χαλλουμής, Πέτρου, Αβερκίου, Γεωργίου, Φαρχάν. Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Κυπριανού.