Πολύ καλό επίπεδο αγώνων στην 1η μέρα του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Καράτε- Οι νικητές σε 39 κατηγορίες

Στο αθλητικό κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου μαζεύτηκαν το Σάββατο (17/7) οι νεαροί και φιλόδοξοι καρατέκα με σκοπό να διαγωνιστούν, μετά από 18 μήνες, στο Παγκύπριο πρωτάθλημα Καράτε.

Η διοργάνωση την 1η μέρα, κύλησε ομαλά και χωρίς προβλήματα, με όλα τα απαιτούμενα μέτρα ασφαλείας και προστασίας κατά του κορωνοϊού , όπως αυτά καθορίστηκαν από το σχετικό πρωτόκολλο του Υπ. Υγείας.

Τους αγώνες, όπου συμμετείχαν 23 σωματεία απ΄ όλη την Κύπρο, κλήθηκαν να διαιτητεύσουν μεταξύ άλλων και εννιά έμπειροι διεθνείς διαιτητές (κατηγορίας Α’ της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Καράτε)  από Ελλάδα, Ισραήλ, Σερβία και Κροατία, ώστε να διασφαλιστεί το υψηλό επίπεδο των αγώνων αλλά και η ορθότητα και αντικειμενικότητα των αποφάσεων.

Στα τρία τατάμι που στήθηκαν στο αθλητικό κέντρου του Παν. Κύπρου διαγωνίστηκαν πολλοί αθλητές και αθλήτριες, επιδεικνύοντας ήθος και πλήρη αθλητοπρέπεια, κάτι που το άθλημα του Καράτε διδάσκει στους νέους.

Την 1η μέρα του Παγκυπρίου πρωταθλήματος δόθηκαν 39 χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες KATA και KUMITE ενώ οι αγώνες θα αποτελέσουν και ένα από τα κριτήρια για την εκπροσώπηση της χώρας μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καράτε (Φινλανδία) αλλά και τους ΑΜΚΕ Καράτε (Μαυροβούνιο).

Πλήρως ικανοποιημένη η Κυπριακή Ομοσπονδία Καράτε από το επίπεδο των αγώνων, με τον Πρόεδρο της Αντρέα Βασιλείου να ευχαριστεί τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού και την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή για την συνεχή και διαχρονική στήριξη όπως και τον ΟΠΑΠ ΚΥΠΡΟΥ που είναι δίπλα στην ομοσπονδία αλλά και την εταιρία ROBOMARKETS η οποία αθλοθέτησε το Παγκύπριο πρωτάθλημα.

Δείτε πιο κάτω τους νικητές στις 39 κατηγορίες που ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 17/7

BOYS KATA 2009

1)Μακρίδης Νικόλας

2)Μακρίδης Δημήτρης

3) Χριστοδούλου Δημήτρης 3)Γεωργίου Κυριάκος

BOYS KUMITE 2009 (-40KG)

1)Περδίος Σωτήρης

2) Gan Grade Kavish

3)Γεωργίου Κυριάκος 3) Ευθυμίου Χρίστος

BOYS KUMITE 2009 (-45KG)

1)Rengarajan Shashank

2) Μακρίδης Δημήτρης

3) Βασιλείου Βασίλειος

BOYS KUMITE 2009 (-50KG)

1) Νικολάου Γιώργος

2) Τσολιάς Σταύρος

3) Ματσουκάρης Αντώνης

BOYS KUMITE 2009 (-55KG)

1 )Αλεξάνδρου Παναγιώτης

2) Σιήππης Αντρέας

3) Ιακώβου Μιχάλης

BOYS KUMITE 2009 (55+KG)

1) Βακανας Κυριάκος

2) Αντωνίου Αντρέας

3) Αντωνιάδης Γλαύκος

FEMALE U21 IND. KUMITE (-50KG)

1)Παπαγεωργίου Ελίνα

2) Gonzalez Arianne

3)Χρίστου Μικαέλλα

FEMALE JUNIOR IND. KATA

1) Ζαρή Στεφανία

2) Πισιάρα Ραφαέλλα

3) Κωστέα Μαρία

FEMALE JUNIOR IND. KUMITE (-48KG)

1)Κοντού Ειρήνη

2)Ζαρή Στεφανία

FEMALE JUNIOR IND. KUMITE (-53KG)

1)Κοκκινίδου Αθηνά

2)Νικολάου Μαρία

3)Κωστέα Μαρία 3)Καζέλη Αλεξάνδρα

FEMALE JUNIOR IND. KUMITE (-59KG)

1)Αντωνίου Μαριλένα

2)Γεωργίου Βασιλική

3)Ευθυμίου Χρυσούλλα 3)Οικονομίδου Ρεβέκκα

FEMALE JUNIOR IND. KUMITE (-59+KG)

1)Μουρούτη Άντρη

2)Χριστοδούλου Ελένη

3)Λάμπρου Μαρίνα

FEMALE KATA U14

1)Δαλίτη Ιουλιάνα

2)Αρτέμη Κωνσταντίνα

3)Ταπάκου Σόφη 3)Παστελλά Εμιλία

FEMALE KUMITE U14 (-42KG)

1)Γεωργίου Νικολέττα

2)Κούτη Ειρήνη

3) Ευσταθίου Κωνσταντίνα 3) Ξενοφώντος Κατερίνα

FEMALE KUMITE U14 (-47KG)

1)Δαλίτη Ιουλιάνα

2)Μιχαλλία Εμμέλια

3)Πολυκάρπου Μαλβίνα 3) Αναστασίου Ελεάνα

FEMALE KUMITE U14 (47+KG)

1)Αργύρη Αριάδνη

2)Τζανετάκη Έλενα

3)Οδυσσέως Ραφαέλλα 3)Ταπάκου Σόφη

FEMALE U21 IND. KUMITE (-61KG)

1)Στυλιανού Άνθια

2)Κωνσταντίνου Γεωργία

3)Δυμιώτη Παρασκευή

GIRLS KATA 2009

1)Καραγιαννίδου Αθηνά-Ιωάννα

2) Μιχαηλίδου Κατερίνα

3) Νικολάου Μαρίνα 3)Ιωάννου Ραφαέλλα

GIRLS KUMITE 2009 (-42KG)

1)Γεωργίου Νικολέτα

2)Κασουλίδη Ιωάννα

3)Καραγιαννίδου Αθηνά-Ιωάννα 3)Μακρή Ευαγγελία

GIRLS KUMITE 2009 (47+KG)

1)Καλαπόδα Εβίτα

2)Νικολάου Μαρίνα

3)Γεωργίου Ιωάννα

MALE U14 ΚΑΤΑ

1)Μακρίδης Δημήτρης

2)Ευθυμίου Χρίστος

3)Ιωάννου Αντρέας 3)Βουζούνη Παντελής

MALE JUNIOR IND. KUMITE (-55KG)

1)Χρίστου Γιάννης

2)Πέτρου Αλέξανδρος

3)Παναγιώτου Αντρέας

MALE JUNIOR IND. KUMITE (-61KG)

1)Κωνσταντίνου Γιάννος

2)Ολύμπιος Κωνσταντίνος

3)Αντωνίου Δημήτρης 3) Θεοχάρους Κυπριανός

MALE JUNIOR IND. KUMITE (-68KG)

1)Κίτσιος Χριστόφορος

2)Νικολάου Ιάσωνας

3)Γεωργίου Κωνσταντίνος 3)Χατζηευσταθίου Αντρέας

MALE JUNIOR IND. KUMITE (-76KG)

1)Βασιλείου Λοΐζος

2)Ερωτοκρίτου Χρίστος

3) Καραντώνη Αλέξανδρος 3) Michael Jameson

MALE JUNIOR IND. KUMITE (76+KG)

1)Δημητριάδης Δημήτρης

2)Τσιρίδης Κωνσταντίνος

3)Ραγιάς Χρίστος 3)Michael Alex

MALE JUNIOR IND. KATA

1)Αδάμ Ορέστης

2)Πέτρου Αλέξανδρος

3) Ολύμπιος Κωνσταντίνος 3)Σάββα Στυλιανός

MALE KUMITE U-14 (-40KG)

1)Ευθυμίου Αντρέας

2)Ξανθουδάκης Κωνσταντίνος

3) Λουκά Κυριάκος 3)Περδίος Σωτήρης

MALE KUMITE U-14 (-45KG)

1)Γεωργίου Δημήτρης

2)Ιωαννίδης Ορέστης

3)Μαυρουδής Γιώργος 3)Αντρέου Χρίστος

MALE KUMITE U-14 (-50KG)

1)Αντωνίου Νικόλας

2)Πολυκάρπου Άρης

3)Τσολιάς Σταύρος 3) Καμπούρη Σωτήρης

MALE KUMITE U-14 (-55KG)

1)Μάτσης Νικόλας

2)Αντωνίου Ιοέλ

3)Αναγιωτός Κωνσταντίνος-Ραφαήλ 3)Αλεξάνδρου Αντώνης

MALE KUMITE U-14 (55+KG)

1)Θεμιστοκλέους Χαράλαμπος

2)Πέτρου Πέτρος

3)Σταύρου Θεόδωρος 3)Σιακαλλής Φίλιππος

MALE U21 IND. KUMITE (75+KG)

1)Αθανασίου Μιχάλης

2)Ιωάννου Πάνος

3)Ιωάννου Χρίστος

MALE U21 IND KATA

1)Νικολάου Στυλιανός

2)Γεωργιάδης Χρίστος

3)Καππιτζής Λεύκος

MALE U21 IND KUMITE (-60KG)

1)Θεοπέμπτου Χρίστος

2)Τσολιάς Αντρέας

3)Χριστοδούλου Αντώνης

MALE U21 IND KUMITE (-67KG)

1)Τσαγγαράς Μάρκος

2)Πέτρου Χρυσοβαλάντης

MALE U21 IND KUMITE (-75KG)

1)Κωνσταντίνου Αντρέας

2)Φιλίππου Χαράλαμπος

3)Μιχαηλίδης Μιχάλης 3)Ιωάννου Χρίστος

MALE U21 IND KUMITE (-84KG)

1)Γεωργιάδης Χρίστος

2)Αθανασίου Μιχάλης

MALE U21 IND KUMITE (84+KG)

1)Ιωάννου Πάνος

2)Ιωάννου Χρίστος

3)Μιχαηλίδης Στέλιος


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube