Swimming 09A
Swimming 09A

Χρυσή οικογενειακή παράδοση

 

Η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ.πρόσθιο, μιμούμενη την αδελφή της Άννα η οποία το 2008 είχε επίσης κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα

 

Άρτια από κάθε άποψη η διοργάνωση και αγωνιστικά ακόμα πιο επιτυχημένη, οι πολυεθνείς αγώνες νέων που πραγματοποιήθηκαν στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού το διήμερο 2 και 3 Απριλίου! Μετά από τέσσερα περίπου χρόνια, αθλητής μας ανέβηκε ξανά στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου σε πολυεθνείς, ενώ σημειώθηκαν και δέκα νέες παγκύπριες επιδόσεις. Η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα συνέχισε την οικογενειακή παράδοση, την οποία άρχισε η αδελφή της Άννα (το 2008) και τέσσερα χρόνια μετά (2012) το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η Ειρήνη Χρυσοστόμου, στην Κέρκυρα στα 100μ. πρόσθιο, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, στα 200μ. πρόσθιο με νέα παγκύπρια επίδοση γυναικών, νεανίδων και κορασίδων (2.36.07), ενώ κατέκτησε και το αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο (1.13.83).

 

Την τελετή έναρξης έκανε το Σάββατο η πρόεδρος του ΚΟΑ, Δρ. Κλέα Χατζηστεφάνου Παπαέλληνα, η οποία συνεχάρη την ΚΟΕΚ για την ανάληψη της διοργάνωσης και τόνισε τη στήριξη και ενθάρρυνση από τον ΚΟΑ για την ανάληψη τέτοιων διοργανώσεων. Στους αγώνες πήραν μέρος 155 αθλητές από έντεκα χώρες: Αυστρία, Βουλγαρία, Ελλάδα, Βραζιλία, Φινλανδία, Πολωνία, Πορτογαλία, Τσεχία, Ελβετία, Ισραήλ και Κύπρος και με την ολοκλήρωση των αγώνων όλοι έδωσαν τα συγχαρητήρια τους για την εξαιρετική από κάθε άποψη διοργάνωση. Τις δέκα νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν:

 

Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα: 200μ. πρόσθιο 2.36.07 (ΝΠΕ γυναικών, νεανίδων και κορασίδων)

Εθνική ομάδα (Κασάπη, Σιεκόλεβα, Παπαδοπούλου, Παγλά): 4Χ100μ. μικτή 4.31.33 (ΝΠΕ κορασίδων)

Εθνική ομάδα (Κούπμαν, Κουσής, Ζωτιάδης, Καλαβάς): 4Χ100μ. μικτή 4.10.65  (ΝΠΕ παίδων)

Εθνική ομάδα (Νικολαίδου, Παπαδοπούλου, Κασάπη, Παγλά): 4Χ200μ. ελεύθερο 8.55.73 (ΝΠΕ νεανίδων και κορασίδων)

Γιώργος Ζωτιάδης: 200μ. μικτή 2.16.01 (ΝΠΕ παίδων)

Εθνική ομάδα (Παγλά, Παπαδοπούλου, Νικολαίδου, Κασάπη): 4Χ100μ. ελεύθερο 4.06.03 (ΝΠΕ κορασίδων)

Εθνική ομάδα (Μιτσίδης, Καλαβάς, Ιακωβίδης, Ζωτιάδης): 4Χ100μ. ελεύθερο 3.39.67 (ΝΠΕ παίδων)

 

Τα αποτελέσματα των αθλητών μας είναι:

Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα: 200μ. πρόσθιο 2.36.07 (1η), 100μ. πρόσθιο 1.13.83 (2η).  Χρυσή Παγλά: 100μ. ελεύθερο 1.00.51 (7η), 200μ. ελεύθερο 2.11.61(8η)

Γιώργος Ζωτιάδης: 100μ. ελεύθερο 55.33 (9ος), 100μ. πεταλούδα 59.80 (10ος), 200μ. μικτή 2.16.01 (8ος). Κωνσταντίνος Ονουφρίου: 1500μ. ελεύθερο 17.14.16 (10ος). Λυδία Κασάπη: 200μ. ύπτιο 2.31.29 (10ος), 100μ. ύπτιο 1.09.28 (9η). Σεπάστιαν Κούπμαν: 200μ ύπτιο 2.24.63 (10ος), 100μ. ύπτιο 1.04.82 (10ος). Παναγιώτης Καλαβάς: 400μ. μικτή 5.03.11 (10ος), 200μ. ελεύθερο 2.00.00 (8ος). Ιόλη Νικολαίδου: 400μ. ελεύθερο 4.43.09 (9η)

Σταύρος Τζιρτζιπής: 400μ. ελεύθερο 4.15.37 (9ος). Πέτρος Κουσής: 100μ. πρόσθιο 1.10.16 (10ος), 200μ. πρόσθιο 2.33.48 (9ος). Χρυστάλλα Παπαδοπούλου: 100μ. πεταλούδα 1.08.16 (10η), 200μ. πεταλούδα 2.35.93 (9η). Χρίστος Φικάρδος: 200μ. πεταλούδα 2.18.71 (9ος). Αφροδίτη Αγαθοκλέους: 200μ. μικτή 2.37.24 (10η). Εθνική νεανίδων (Κασάπη, Σιεκόλεβα, Παπαδοπούλου, Παγλά): 4Χ100μ. μικτή 4.31.33 (9η). Εθνική νέων (Κούπμαν, Κουσής, Ζωτιάδης, Καλαβάς) 4Χ100μ. μικτή 4.10.65 (9η). Εθνική νεανίδων (Νικολαίδου, Παπαδοπούλου, Κασάπη, Παγλά) 8.55.73 (8η). Εθνική νεανίδων (Παγλά, Παπαδοπούλου, Νικολαίδου, Κασάπη) 4.06.03 (6η). Εθνική νέων (Μιτσίδης, Καλαβάς, Ιακωβίδης, Ζωτιάδης): 4Χ100μ. ελεύθερο (5η).

 

Τα αποτελέσματα των αγώνων είναι τα ακόλουθα:

100μ. ελεύθερο: Κορίτσια: Sofia Wozniak (Πολωνία) 58.66, Ana Vieira (Βραζιλία) 58.85, Andriana Bassi (Ελβετία) 58.86.  Ανδρών: Lucas Peixoto (Βραζιλία) 51.91, Jakub Kraska (Πολωνία) 52.14, Ponti Noe (Ελβετία) 53.73.

 

200μ. ύπτιο: Γυναικών: Γκύλα Ευθυμία Ανδρικοπούλου (Ελλάδα) 2.22.11, Katerina Matoskova (Τσεχία) 2.23.05, Oliwia Wisniewska (Πολωνία) 2.24.17.  Ανδρών: Bollin Thierry (Ελβετία) 2.05.32, Παναγιώτης Μπολάνος (Ελλάδα) 2.06.81, Denis Loktev (Ισραήλ) 2.07.57.

 

400μ. μικτή: Γυναικών: Lidia Halicka (Πολωνία) 5.03.14, Φωτεινή Μέτσιου (Ελλάδα) 5.03.25, Lea Polonsky (Ισραήλ) 5.03.33.  Ανδρών: Tomer Frankel (Ισραήλ) 4.32.66, Απόστολος Παπαστάμος (Ελλάδα) 4.35.39, Jan Kalusowski (Πολωνία) 4.39.75.

 

4Χ100μ. μικτή: Γυναικών: Πολωνία 4.23.84, Ελβετία 4.26.34, Φινλανδία 4.26.54.     Ανδρών: Ελβετία 3.53.43, Ελλάδα 3.54.11, Ισραήλ 3.54.85.

 

400μ. ελεύθερο: Γυναικών: Maria Eduarda Sumida (Βραζιλία) 4.23.08 Marlene Kahler (Αυστρία) 4.26.79,  Φωτεινή Μέτσιου (Ελλάδα) 4.28.64.  Ανδρών: Denis Loktev (Ισραήλ) 3.57.78, Petar Bozhilov (Βουλγαρία) 3.58.25, Ponti Noe (Ελβετία) 4.03.33.

 

100μ. πρόσθιο: Γυναικών: Lea Polonsky (Ισραήλ) 1.12.71, Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κύπρος) 1.13.83, Ana Vieira (Βραζιλία) 1.14.16.  Ανδρών: Piotr Sieminski (Πολωνία) 1.04.81, Σπιρίδων Κρανιάς (Ελλάδα) 1.05.41, Assaf Farber (Ισραήλ) 1.05.93.

 

100μ. πεταλούδα: Γυναικών: Barbara Mazurkiewicz (Πολωνία) 1.03.82, Franziska Ruttenstock (Αυστρία) 1.04.00, Marcoli Sharon (Ελβετία) 1.04.44.  Ανδρών: Tomer Frankel (Ισραήλ) 54.92, Πάρης Ράπτης (Ελλάδα) 56.47, Tihomir Todorov (Βουλγαρία) 56.59.

 

4Χ200μ. ελεύθερο: Γυναικών: Βραζιλία 8.38.24, Πολωνία 8.41.12, Τσεχία 8.48.13.  Ανδρών: Βραζιλία 7.44.59, Ισραήλ 7.45.37, Πολωνία 7.45.97.

800μ. ελεύθερο: Γυναικών: Marlene Kahler (Αυστρία) 9.10.00, Mor Jacob (Ισραήλ) 9.11.90, Sara Sofia Alves (Πορτογαλία) 9.15.12.

 

200μ. πρόσθιο: Ανδρών: Piotr Sieminski (Πολωνία) 2.18.38, Σάββας Θώμογλου (Ελλάδα) 2.24.33, Ron Polonsky (Ισραήλ) 2.24.91.  Γυναικών: Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κύπρος) 2.36.07, Lea Polonsky (Ισραήλ) 2.38.07, Muller Marianne (Ελβετία) 2.38.48.

 

100μ. ύπτιο: Ανδρών: Bollin Thierry (Ελβετία) 56.53, Jakub Smolinski (Πολωνία) 58.85, Παναγιώτης Μπολάνος (Ελλάδα) 59.47.  Γυναικών: Aleksandra Juc (Πολωνία) 1.05.55, Paula Peltola (Φινλανδία) 1.05.65, Σταυρούλα Λουκαρέα (Ελλάδα) 1.05.84.

 

1500μ. ελεύθερο: Ανδρών: Denis Loktev (Ισραήλ) 16.04.02, Enzo Kihara (Βραζιλία) 16.14.64, Bartlomiej Koziejko (Πολωνία) 16.17.68.

 

200μ. ελεύθερο: Γυναικών: Dominika Kossakowska (Πολωνία) 2.06.66, Maria Eduarda Sumida (Βραζιλία) 2.06.86, Mila Dragovic (Αυστρία) 2.07.14.  Ανδρών: Denis Loktev (Ισραήλ) 1.52.32, Karol Mlynarczyk (Πολωνία) 1.54.47, Lucas Peixoto (Βραζιλία) 1.54.52.

 

200μ. πεταλούδα: Γυναικών: May Lowy (Ισραήλ) 2.22.10, Zuzanna Trambowicz (Πολωνία) 2.23.28, Coric Suzana (Ελβετία) 2.24.04.  Ανδρών: Tomer Frankel (Ισραήλ) 2.03.29, Ponti Noe (Ελβετία) 2.04.93, Kristian Svoboda (Τσεχία) 2.05.10.

 

200μ. μικτή: Γυναικών: Lea Polonsky (Ισραήλ) 2.21.46, Kinga Paradowska (Πολωνία) 2.21.96, Maria Eduarda Sumida (Βραζιλία) 2.23.64.  Ανδρών: Jan Kalusowski (Πολωνία) 2.07.84, Απόστολος Παπαστάμος (Ελλάδα) 2.09.27, Ponti Noe (Ελβετία) 2.09.82.

 

4Χ100μ. ελεύθερο: Γυναικών: Πολωνία 3.56.18, Βραζιλία 3.56.39, Ελβετία 4.01.04.  Ανδρών: Βραζιλία 3.30.00 Πολωνία 3.30.99, Ισραήλ 3.31.93.

 

Τελική Βαθμολογία

Πολωνία 336, Ισραήλ 307, Βραζιλία 288, Ελβετία 278, Ελλάδα 267, Τσεχία 214, Πορτογαλία 186, Αυστρία 154, Φινλανδία 139, Κύπρος 132, Βουλγαρία 69.

 

Βαθμολογία Ανδρών

Ισραήλ 172, Βραζιλία 154, Πολωνία 150, Ελβετία 148, Ελλάδα 145, Τσεχία 105, Πορτογαλία 94, Βουλγαρία 66, Κύπρος 60, Φινλανδία 50, Αυστρία 46.

 

Βαθμολογία Γυναικών

Πολωνία 186, Ισραήλ 135, Βραζιλία 134, Ελβετία 130, Ελλάδα 122, Τσεχία 109, Αυστρία 108, Πορτογαλία 92, Φινλανδία 89, Κύπρος 72, Βουλγαρία 3

 

 

 

 

 

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΟΦΙΑΣ

 

Της… γλίστρησε το μετάλλιο!

 

Ένα γλίστρημα στον βατήρα, στα 50μ. ελεύθερο, στέρησε από την Κάλια Αντωνίου το μετάλλιο. Οι τρεις αθλητές μας (Κάλλια Αντωνίου, Φίλιππος Ιακωβίδης και Νικόλας Ιωαννίδης) που μας εκπροσώπησαν στους πολυεθνείς αγώνες, που έγιναν το Σαββατοκύριακο στη Σόφια, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Τα αποτελέσματα τους είναι: Κάλλια Αντωνίου: 50μ. ελεύθερο 27.64 (10η), 100μ. ελεύθερο 58.58 (7η), 200μ. ελεύθερο 2.10.76 (8η). Φίλιππος Ιακωβίδης: 50μ. ύπτιο 28.24 (11η), 100μ. ύπτιο 1.00.14 (9η). Νικόλας Ιωαννίδης: 400μ. ελεύθερο 4.15.66 (12ος), 1500μ. ελεύθερο 16.49.38 (11ος).

 

 

 

 

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube