Pokka ΑΕΚ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα 3 -1

Σημαντική νίκη στο προσφυγικό ντέρμπι ιδιαιτεροτήτων στο «Σπύρος Κυπριανού» πέτυχε η Pokka ΑΕΚ Καραβά κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3 -1 κάνοντας σημαντικό βήμα για την τετράδα. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δέχθηκε την ήττα μετά από τρεις νίκες.

Στο πρώτο σετ ήταν καλύτερη η τυπικά γηπεδούχος Pokka ΑΕΚ Καραβά που εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ που απέκτησε σε κάποιο στάδιο κέρδισε με 25 -19 και ανέκτησε προβάδισμα 1 -0 στα σετ. Οι ερυθρόλευκοι του Αυστραλού Λουκ Ρέινολτς αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και αυτό είχε ως συνέπεια να πάρουν το σετ με 21 -25 μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 1 -1. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Pokka ΑΕΚ Καραβά ανέκτησε τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας με 25 -16 εξασφαλίζοντας ψυχολογικό προβάδισμα. Η ομάδα του Καραβά μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ κερδίζοντας με 25 -18 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3 -1.

ΑΕ Καραβά: Α.Χριστοφή, Κνέζεβιτς, Αντωνιάδης, Ροντόλφο, Ράμμα, Ράντιτς Χατζηδαμιανού (λίμπερο).  (Χατζηβασίλης)
    Νέα Σαλαμίνα: Σοφοκλέους, Παϊαν, Γ.Χρυσοστόμου, Ζηκάκης, Ιάντολο, Χάντ Βαρνάβα (λίμπερο) (Kαλαφάτης, Σαββίδης)

Ανόρθωσις – Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών 3 -0 (25 -14, 25 -13, 25 -23)

Μετά από τρεις ήττες δυο στο πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη η Ανόρθωσις επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας φυσιολογικά στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο στη Λεμεσό τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 3 -0 και  σκέφτεται τον επαναληπτικό αγώνα με τη Χάποελ Κφαρ Σαβά στο Ισραήλ. Στα δυο πρώτα δυο σετ η Ανόρθωσις δεν άφησε περιθώρια στους Λατσιώτες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία της αφού τα κέρδισε με 25 -14 και 25 -13. Στο τρίτο σετ η χαλάρωση της Ανορθώσεως έδωσε την ευκαιρία στον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών να έχει σωστές επιλογές και να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η εμπειρία της Ανορθώσεως της έδωσε το σετ με 25 -23 και τη νίκη με 3 -0.

Ανόρθωσις: Στρουγκάρεβιτς, Γκουέλλε, Τσρινιάσκι, Δημητρίου, Μιχάηλοβιτς, Κοντός, Πλατρίτης (Λίμπερο),  Καρπαθάκης, (Π.Χρυσοστόμου, Αθανασίου, Παρλάς)
    Εθνικός: Χατζηαθανασίου, Προύσαλης, Βραχίμης, Χαριδήμου, Τοφής, Μιχαήλ Νικηφόρου (Λίμπερο) (Γερασίμου, Μάτσας, Κιρίλοφ)