18 C

Πλούσιο θέαμα στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών κ18 α’ κατηγορίας

Ολοκληρώθηκε η 15η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Με νίκες προχώρησαν οι ΑΠΟΕΛ, Κεραυνός, ΑΠΟΠ και ΕΘΑ απέναντι στους Ε.Ν. Παραλιμνίου, ΑΕΛ, Αστέρα Μέσα Γειτονιάς και Απόλλων. Νίκη χωρίς παιχνίδι πήρε η Εθνική Κύπρου κόντρα στον Α.Ο. Αραδίππου που αποχώρησε από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό για την αγωνιστική είχε η ομάδα του Ζήνωνα.

ΑΠΟΠ – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 68-56

Ο ΑΠΟΠ ήταν ο νικητής στο παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα της Πάφου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων στην πρώτη περίοδο (22-13), η οποία αυξήθηκε κατά δύο πόντους μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-23). Η διαφορά παρέμεινε και στην τρίτη περίοδο (51-39), με τον ΑΠΟΠ να παίρνει στο τέλος την νίκη με 68-56. Κορυφαίος του ΑΠΟΠ ο Χ. Αρέστη με 18 πόντους ενώ από τον Αστέρα καλύτερος ήταν ο Αθανασίου με 27 πόντους.

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου)

Αξενάδρου 21 (2), Πιστέντης, Αγαπίου 4, Φ. Αρέστη 4, Κούλουμος 15 (1), Χ. Αρέστη 18 (3), Κολιάρος, Μπερόσμπι 6 (2), Γεωργίου, Στόκκος.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Φ. Καπούτσης)

Φοινιώτης, Αλεξάνδρου 5 (1), Ασημακόπουλος 6, Μπούτρος 3, Χαριλάου 12, Ελευθερίου, Δημοσθένους, Αχιλλέως 2, Αθανασίου 27 (1), Αντωνίου 1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 34-23, 51-39, 68-56

ΕΘΑ – Απόλλωνας 60-55

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Απόλλωνας, που ηττήθηκε εκτός έδρας στη Λευκωσία από την ΕΘΑ με 60-55. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν μπροστά στο σκορ στις πρώτες δύο περιόδους (12-5 και 26-24) με τους «γαλάζιους» να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνουν την ανατροπή με 38-36 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο η ΕΘΑ ήταν ανώτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν εκ νέου προβάδισμα, καταφέρνοντας να νικήσουν με 60-55. Από την ΕΘΑ ξεχώρισαν οι Σέππος και Παναγίδης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ κορυφαίος του Απόλλωνα ήταν ο Σωφρονίου με 17 πόντους.

ΕΘΑ (Κ. Εγγλέζος)

Χρίστου 13, Κωνσταντινίδης, Κυπριανού 2, Εμμανουηλίδης, Κοντόπυργος, Παναγίδης 16 (3), Κατσουρής 4, Κουλλαπής, Γιάγκου 8, Λεοντίδης, Χατζηαντώνης, Σέππος 17 (5).

Απόλλων (Λ. Αντωνίου)

Χριστοφίδης 5 (1), Μακρυγιάννης, Ηλιάδης 8, Μιχαηλίδης, Χατζηκτωρής 2, Μπαλτάς, Σωφρονίου 17, Καμένος, Παναγίδης 3, Παρφ 12, Γρίβας 8, Πανάρετος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-5, 26-24, 36-38, 60-55

Ε.Ν. Παραλιμνίου – ΑΠΟΕΛ 47-71

Το διπλό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ που νίκησε εκτός έδρας την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 71-47. Η Ένωση κόντραρε την ομάδα του ΑΠΟΕΛ στη πρώτη περίοδο, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν προβάδισμα με 18-14. Στην εξέλιξη του αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας ήταν ανώτερη καταφέρνοντας να προηγηθεί με 38-27 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 53-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την νίκη με τελικό σκορ 71-47. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Χαριδήμου του ΑΠΟΕΛ με 20 πόντους ενώ από την Ένωση ξεχώρισαν οι Μιλής και Χατζηανδρέου με 11 πόντους.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Ι. Παπαδόπουλος)

Ισαάκ 3 (1), Θεοδώρου 7 (2), Τρίζας, Ζάντης 5 (1), Μιλής 11 (1), Χατζηκωνσταντής 2, Χατζηανδρέου 11 (3), Παπαγεωργίου, Προύντζος, Αρναούτης, Πυριλλής 8.

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Ζιάρτης 13, Κανταρτζής 2, Μύθιλος 8, Κουσαρίδης, Πετρίδης, Χαριδήμου 20 (1), Ντούκαν 15 (1), Ζαβός, Κυριακίδης 11, Φιλίππου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 27-38, 34-53, 47-71

Κεραυνός – ΑΕΛ 55-37

Την ενδέκατη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Κεραυνός που νίκησε μέσα στην έδρα του την ΑΕΛ με 55-37, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα του Στροβόλου προηγήθηκε με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να μειώνει κατά ένα πόντο με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-21). Ο Κεραυνός ήταν ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ σε 44-26 στο τρίτο δεκάλεπτο, και στο τέλος της ημέρας να πάρει την νίκη με 55-37. Κορυφαίος του αγώνα ο Μάρκου του Κεραυνού με 16 πόντους ενώ από την ΑΕΛ ξεχώρισε ο Ιωαννίδης με 11 πόντους.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Ανδρέου 13 (1), Θωμά, Αριστοδήμου 4, Μάρκου 16 (2), Περέρα, Ιγκλατόφσκι 4, Πατσαλής, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Δουκανάρης 10, Σταυρινίδης 8.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Μαυρικίου, Μάρκου 9 (1), Πότσης 2, Μονιάτης 8, Καρυόλαιμος, Π. Παπαϊωάννου 7, Ιωαννίδης 11 (1), Ρ. Παπαϊωάννου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 28-21, 44-26, 55-37

Α.Ο. Αραδίππου – Εθνική Κύπρου Κ16 0-20

Λόγω αποχώρησης του Α.Ο. Αραδίππου από το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, η Εθνική Κύπρου Κ16 πήρε την νίκη χωρίς να διεξαχθεί αγώνας.