Πλώρη για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου

Πλώρη για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου πρωταθλήτριας στην ιστορία του έβαλε το βράδυ της Πέμπτης η ομάδα του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς! Στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ Β΄κατηγορίας η ομάδα του Κέντρου Νεότητος νίκησε στην έδρα της το ΘΟΪ Αυγόρου με 28-26 και ξέφυγε στο +3 από τις ομάδες που έχουν τους ιδιους στόχους μαζί της.

Το παιγνίδι στο κλειστό του Λυκείου Παλιομετόχου είχε και στην πράξη χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδωσαν πολλές δυνάμεις,  ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με 14-12 και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με 28-26.

Ιδιαίτερη μνεία στην ομάδα των νικητών, στον βετεράνο Χρίστο Χριστοδούλου που με τα 9 γκολ που πέτυχε σήκωσε γι άλλη μια φορά την ομάδα στους ώμους του, αλλά ξεχωριστή αναφορά και στον Φίλιππο Σοφοκλέους, τον «πατέρα» του χάντμπολ που δεν αφήνει τον χρόνο να τον νικήσει! Χτες βράδυ σκόραρε κιόλας 2 γκολ, από 5 πέτυχαν οι Αρ. Χριστοφή και Γ. Τριμιθιώτης, 3 ο Χρ. Γιασεμή και 2 ο Σ. Γιασεμή.

Για την ομάδα του ΘΟΪ, που στον συγκεκριμένο αγώνα έδειξε γι άλλη μια φορά ότι στο σωματείο γίνεται πάρα πολύ καλή δουλειά, πρώτος σκόρερ ο Χ. Λεμέσιος με 11 γκολ, 4 τέρματα πέτυχε ο Ρ. Ζαχαριάδης, 3 ο Ε. Διαμαντόπουλος, και από 2 οι Ρ. Καρύος και Γ. Ζαχαριάδης.

Ελληνισμός – ΑΟ Αραδίππου 29-24

Θύμα … έκπληξης έπεσε η ομάδα του Α.Ο Αραδίππου η οποία εκτός έδρας έχασε από τον Ελληνισμό Ακακίου με 29-24, ταυτόχρονα έχασε και την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το αποτέλεσμα του ντέρμπι στο Παλιομέτοχο. Με τη νίκη αυτή η Αραδίππου έμεινε στο -3 από την κορυφή και ισοβαθμεί στο δεύτερο σκαλοπάτι με το ΘΟΪ.

Στον Ελληνισμό, η επιτυχία αυτή πανηγυρίστηκε έντονα καθώς ήταν η πρώτη στη φετινή διοργάνωση. Η νίκη αυτή κτίστηκε βασικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ελληνισμός, αιφνιδίασε τους αντίπαλους του και κατάφερε να προηγηθεί με 16-10.