21 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Πηρέ τον τίτλο χτες βράδυ το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στον αγώνα για την ασπίδα της ΚΟΧ

Ποδαρικό στη νέα χρονιά με τίτλο έκανε χτες βράδυ το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, που στον αγώνα για την ασπίδα της ΚΟΧ νίκησε την ΑΣΣ ΣΠΕΣ με 33-21 και στέφθηκε κυπελλοπρωταθλητής για 4η φορά στην ιστορία του. Ήταν ο 29ος στη σειρά αγώνας  για την ασπίδα, η οποία και φέτος (για 4η συνεχή χρονιά) ήταν αφιερωμένη στη μνήμη των δίδυμων αδελφών, Χρίστου και Μίλτου Χριστοφόρου, που έχασαν τη ζωή τους στη φονική έκρηξη της 11ης Ιουλίου 2011 στο Μαρί και οι οποίοι ήταν αθλητές της χειροσφαίρισης.  Γι αυτό άλλωστε και πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων δίδυμων αδελφών.

Το Ευρωπαϊκό, παρουσιάστηκε καλύτερα προετοιμασμένο στον πρώτο αγώνα της χρονιάς γι αυτό και κατάφερε από νωρίς να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες (κυρίως στην άμυνα) που έδειξε η  ΑΣΣ ΣΠΕΣ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο δεκάλεπτο ήταν ήδη μπροστά με 10-4,  στα μέσα του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στο +6 (20’ 14-8) και στο ημίχρονο έφυγε για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 18-10.

Στην επανάληψη οι δύο αντίπαλες έπαιξαν πιο ελεύθερα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν γραμμένους στο φύλλο αγώνα. Το παιγνίδι «άνοιξε» και τα πολλά τέρματα χάρισαν στους φίλους του αθλήματος  πολύ καλό θέαμα. Παρά την σωστή αντίδραση και την προσπάθεια των παικτών της ΣΠΕ το Ευρωπαϊκό ήταν η ομάδα που είχε συνεχώς τον έλεγχο και που κατάφερε να κλείσει το σκορ στο 33-21 που του χάρισε την πρώτη φετινή νίκη και φυσικά τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ευρωπαϊκό: Κ. Χριστοδούλου (Θ. Χρίστου, Κ. Αρκαδίου) Α. Μαρκίδης 2, Γ. Νικηφόρου 5,  Ε. Κώστα 5, Ξ. Κυπριανού 2, Ι. Αργυρού 6, Κ. Σοφοκλέους 1, Κ. Αντωνιάδης 2, Θ. Τσίβικος 3, Χρ. Αργυρού, Δ. Νικηφόρου 1, Γ. Στυλιανού 2, Ε. Πολυδώρου, Μ. Τριμιθιώτης 3.

ΑΣΣ ΣΠΕΣ: Μ. Μηνά, (Π. Ρούσος, Στ. Τσεριώτης) Ν. Νιχαηλίδης 2, Μ. Τσεριώτης 5, Σ. Προύντζος 2, Α. Ιωάννου, Α. Φωτίου 1, Χρ. Χρυσάνθου 5, Γ. Χριστοδούλου 2, Δ. Μπότσαρης 2, Αλ. Χαραλάμπους, Νικ. Γεωργίου 1, Γ. Γεωργιάδης 1, Λ. Κυρατζής, Γ. Σάββα.