Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Πήρε τη νίκη και εδραιώθηκε στην κορυφή η Ολυμπιάδα

Η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε αλλά δεν άντεξε

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως έβγαλε την υποχρέωση του εξ αναβολής αγώνα  με τη Νέα Σαλαμίνα για την 5η αγωνιστική κερδίζοντας το Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 με 3-1 σετ σε 71’ στην Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ».

Η ομάδα του Γ. Νικολάκη με τη νίκη της πέτυχε το 5 στα 5 και βρίσκεται στην κορυφή, ενώ η Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε το δεύτερο σετ και ισοφάρισε έδειξε ότι είναι πολύ υπολογίσιμη ομάδα.

H Oλυμπιάδα Νεαπόλεως πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ κερδίζοντας με 25-09 και προηγήθηκε 1-0 σε 15’

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ καλό με τη Νέα Σαλαμίνα να αγωνίζεται ίσο προς ίσο  και το σετ να ολοκληρώνεται στους έξτρα πόντους  με τις «ερυθρόλευκες» να κερδίζουν 25-27 και να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ σε 28’ Η Ολυμπιάδα σε αυτό το σετ υπέπεσε σε πάρα πολλά λάθη.

Η Ολυμπιάδα  ήταν πολύ ανώτερη στο τρίτο σετ και ξέφυγε στο σκορ για να επιβληθεί 25-13 σε 20’ και να προηγηθεί με 2-1 σετ.

Η ομάδα της Νεάπολης ήταν σαφώς ανώτερη στο τέταρτο σετ και ξέφυγε με 19-10 για να επικρατήσει σε 18’ 25-11 παίρνοντας το τρίποντο με νίκη 3-1 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Μανίταρου, Mudrytskaya, Cudworth, Drodz, Λεωνίδου –Λίμπερο: Κούτα , Χριστοφόρου – Αλλαγές: Χαραλαμπίδη, Πέτρου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Lezhienkina, Palmieri, Κόκκινου, Προκοπίου, Strefling, Ιωάννου – Λίμπερο: Γεωργίου, Ανδρέου – Αλλαγές: Θεοδούλου, Πέτρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Μ. Κοκκωνή – Β’ Α. Ζορλής

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ M.Προκοπίου – Β’ Ζ. Πουγιούκκας

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Ι. Τοφής – Β’ Χ. Πασιουλή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: NEυγενίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Τ. Σαββίδης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα Ν. (5) 5-0 15-03 14