24 C

ΠΗΡΕ ΔΙΠΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ Ο ΑΠΟΕΛ

Την έκτη του νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας εκτός έδρας με 69-42 του ΑΠΟΠ, σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Βasket League. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντομινίκ Πόιντερ που πέτυχε 16 πόντους, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με τρίποντο του Μακ Γκιλ και τρεις πόντους από τον Πόιντερ ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο 1′ (0-6), ενώ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό στο 6′ μετά το λέι απ του Ομόγκμπο (3-13). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με καλάθι του Λάνγκφορντ που έφερε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (7-15).

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 13 πόντους με το τρίποντο του Πόιντερ στο 13′ (12-15), με τον ΑΠΟΠ να μειώνει στους οκτώ στο 14′ με τις δύο βολές του ΜακΚι (17-25). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» δημιούργησαν και πάλι αποστάσεις με διψήφιο αριθμό (25-37).

Οι φιλοξενούμενοι στο 28′ με τις βολές του Πόιντερ ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (31-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντο του ΜακΚι (34-51). Η ομάδα της Λευκωσίας διατήρησε το προβάδισμά της και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας τις αποστάσεις κατά δέκα πόντους μέχρι το τέλος του παιχνιδιού (42-69).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-37, 34-51, 42-69