18 C

Πήρε το διπλό η Αναγέννηση Δερύνειας και πάνε «τελικό»

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ  «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» 1-3: Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (25-23, 18-25,,18-25 19-25)

Σε «τελικό» για την  ομάδα που θα σωθεί, αλλά και θα διεκδικήσει την 5η θέση οδηγούνται Pokka ΑΕ Καραβά και Αναγέννηση Δερύνειας. Το βράδυ της Παρασκευής οι «πράσινοι» κέρδισαν με 1-3 μέσα στο «Σπύρος Κυπριανού» ισοφάρισε στις νίκες 3-3 και πλέον τα πάντα θα κριθούν στη Δερύνεια σε έβδομο μεταξύ τους αγώνα. Η ομάδα της  Pokka ΑΕ Καραβά δεν κατάφερε να κερδίσει και να τελειώσει την υπόθεση παραμονή.

Δυνατό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο σετ με την «κιτρινόμαυρη» ομάδα – καλύτερη στα σημεία να κερδίζει 25-23 και να ανοίγει το σκορ.

Στο δεύτερο σετ ήταν άλλο παιχνίδι με τους «πράσινους» να ανασυντάσσονται και ως εκ τούτου να ελέγχουν τον αγώνα. Η μάχη πήρε νέα τροπή, αφού η Αναγέννηση ισοφάρισε σε 1-1 με το  νικηφόρο σετ 18-25.

Η Αναγέννηση πήρε…  φόρα και στο τρίτο σετ ήταν καλύτερη, το κέρδισε με 18-25 και ανέτρεψε το σκορ, αφού προηγήθηκε με 1-2 σετ.

Οι «πράσινοι» του Λάϊου ήταν πολύ καλύτεροι και στο τέταρτο σετ και τελικά κέρδισαν 19-25 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 1-3  σετ.

Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Χατζηφιλίππου, Παναγιωτίδης, Μπέτουτσκα,, Ράμμα, Ντιγκρουαρένκο, Καρακατσάνης, – Λίμπερο: Θεοδούλου. – Αλλαγές: Kαλαφάτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΛΑΙΟΣ): Γκρόενβελντ, Καραγιάννης,  Μπράβο,  Στέποβιτς, Κ. Παπαϊωάννου, Χριστοφή – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Τοοφής.