Πιο κοντά στον τελικό Κεραυνός και ΑΕΛ

Τις δεύτερες τους νίκες σια την Ημιτελική Φάση των  Play Off για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών πέτυχαν Κεραυνός και ΑΕΛ κόντρα σε ΑΠΟΠ και Απόλλωνα αντίστοιχα. Ο τρίτος αγώνας και για τις δύο ομάδες θα γίνει στις 20 Μαρτίου. Σε περίπτωση τρίτης νίκης των Κεραυνού και ΑΕΛ, τότε οι δύο ομάδες θα προκριθούν στον τελικό του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΠ – Κεραυνός 45-75

Εύκολη νίκη στην Πάφο για τον Κεραυνό που επικράτησε του τοπικού ΑΠΟΠ με 75-45. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας από νωρίς να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ, και στο τέλος να φύγει με την νίκη. Αυτό ήταν το δεύτερο νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Κεραυνό στην Ημιτελική Φάση των  Play Off για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, με τον τρίτο αγώνα να διεξάγεται στις 20 Μαρτίου στον Στρόβολο. Σε περίπτωση νίκης του Κεραυνού (θα είναι η τρίτη) τότε οι «ερυθροκίτρινες» θα προκριθούν στον τελικό. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Θεολόγου με 26 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-22, 21-38, 30-53, 45-75

ΑΠΟΠ (Κ. Καραπίττης)

Χρίστοβα, Βασιλείου 2, Θεμιστοκλέους 2, Παπαδοπούλου 4, Ευσταθίου 8, Χαραλαμπίδου, Παπαλλά, Χρήστου 5, Ευσταθίου 7, Παναγιωτίδη, Παπαϊωάννου 17 (1).

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης)

Ν. Θεοδοσίου 9, Πιτσιλλίδου 6 (2), Βεζελόφσκι 5, Παβίσεβιτς 8, Κωνσταντίνου 7, Χριστοδούλου 7 (1), Σιάλου 7, Θεολόγου 26.

Απόλλων – ΑΕΛ 58-69

Αντιστάθηκε ο Απόλλωνας, όμως η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια και στο δεύτερο παιχνίδι για την Ημιτελική Φάση των Play Off για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, με σκορ 69-58. Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν στο 22-22, ενώ στην συνέχεια η ΑΕΛ κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά τεσσάρων πόντων μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου έφερε την διαφορά στους εννέα (54-45). Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινες» πήραν την νίκη με 69-58. Κορυφαία του αγώνα η Πότσεκ με 18 πόντους. Το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο γήπεδο της ΑΕΛ στις 20 Μαρτίου. Σε περίπτωση νίκης της ΑΕΛ, τότε η ομάδα της Λεμεσού θα προκριθεί στον τελικό του πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 35-39, 45-54, 58-69