22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πετόσφαιρα Β Κατηγορίας Γυναικών : Πρώτη απώλεια για Invisalign ΑΕ Καραβά

Νέα δεδομένα δημιούργησε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών. Στην αυλαία της αγωνιστικής την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 η Invisalign ΑΕ Καραβά είχε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια αφού κέρδισε στο Κλειστό του Λυκείου Πολεμιδιών τον Εθνικό Λατσιών με 3-2. Στον άλλο αγώνα της Τετάρτης ο Πανιδαλιακός κέρδισε την Ε.Ν.Α.ΑΘ με 3-1 σετ και ανέβηκε βαθμολογικά.

Η Invisalign ΑΕ Καραβά έδειχνε ότι θα «καθάριζε» τον αγώνα αφού προηγήθηκε με 2-0 (25-19, 25-14). Στο τρίτο σετ αφυπνίστηκε ο Εθνικός και έχοντας πολύ καλή παρουσία απείλησε ακόμα και το αήττητο των πρωτοπόρων αφού ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ (23-25, 23-25). Στο τάι μπρέικ έγινε φοβερή μάχη με την Invisalign ΑΕ Καραβά να επικρατεί με 16-14 κερδίζοντας 3-2 μετά από νέα ανατροπή αφού η ομάδα των Λατσιών προηγήθηκε 14-12.

Στο Κλειστό του Γυμνασίου Ιδαλίου ο Πανιδαλιακός με ανατροπή κέρδισε την Ε.Ν.Α.ΑΘ. με 3-1 σετ. Στο πρώτο σετ οι Λεμεσιανές κέρδισαν 25-23 και προηγήθηκαν με 1-0. Το δεύτερο σετ ήταν κομβικό και καθόρισε τα ψυχολογικά δεδομένα του αγώνα. Οι «πορτοκαλί» κέρδισαν με 28-26 και ισοφάρισαν 1-1. Η νίκη στο δεύτερο σετ βοήθησε αφάνταστα τον Πανιδαλιακό που κέρδισε άνετα τα άλλα δυο σετ 25-09 και 25-12 και τον αγώνα με 3-1.

Η αγωνιστική συνεχίζεται την Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 με τον αγώνα Ομόνοια – Μαραθώνα Κ.Β. στο Γυμνάσιο Αγ. Χρυσοστόμου στη Λακατάμια στις 20:15. Tην Κυριακή θα γίνουν οι αγώνες Αχιλλέας Κ. – Άρης Πολεμίου στο Γυμνάσιο Παλλουριώτισσας στις 12:30 το μεσημέρι σε ένα αγώνα που και οι δυο ομάδες διψούν για βαθμούς. Επίσης, στο «Θεμιστόκλειο» η Ανόρθωση Πετ. μετά την ήττα από τον Ροτσίδη Μάμμαρι την Κυριακή θέλει τη νίκη απέναντι στον εντυπωσιακό ΑΠΟΚ που θα πάει στη Λεμεσό μόνο για το τρίποντο για να μη χάσει επαφή με την κορυφή.