Περνά στον τελικό ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ μετά απο νίκη επι της ΕΝΠ

Ο Κεραυνός είναι η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο της για τον μεγάλο Τελικό Κυπέλλου, αφού επικράτησε της Ένωσης Νέων Παραλινίου με 75-47, στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο πλαίσιο του Final Four.

Η ομάδα του Στροβόλου είχε ελαφριά υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος που σημείωσε 16 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Ο Τελικός Κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 26 Μαρτίου στις 17:00 στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” στην Λάρνακα, ανάμεσα στην Πετρολίνα ΑΕΚ και τον Κεραυνό.

Με δίποντο του Παρκς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, με την Ένωση να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Γουάσινγκτον, δύο ο Ρέι) φέρνοντας το σκορ στο 5-2, για να ισοφαρίσει στην συνέχεια ο Μπάρκερ με νέο τρίποντο σε 5-5. Μέχρι και το 3:30 είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 11-10 υπέρ της Ένωσης. Τρία λεπτά αργότερα οι “ερυθροκίτρινοι” δημιούργησαν διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13), ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου αυξήθηκε κατά τέσσερις ακόμα πόντους με το σκορ να φθάνει στο 23-15.

Δυνατά ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ με τέσσερις πόντους από τους Γουάσινγκτον και Πίαρσον, μειώνοντας σε 23-19. Ο Κεραυνός απάντησε με έξι σερί πόντους (από δύο οι Ο’Μπράιεν, Παρκς και Αμπουκάρ) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (29-19). Στην συνέχεια η Ένωση ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι, και μέχρι το 19′ μείωσε στους επτά (37-30). Με την ολοκλήρωση του Α’ ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 39-30

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με έξι πόντους (από τρεις οι Αμπουκάρ-Ρος) έφερε την διαφορά στους δεκαπέντε (45-30). Η ΕΝΠ απάντησε με δύο σερί τρίποντα από τον Μπλέικς, μειώνοντας ξανά στους εννέα (45-36). Μέχρι το 36′ το σκορ οδηγήθηκε στο 55-38 υπέρ του Κεραυνού, ενώ μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 63-42.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά στην Δ’ περίοδο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους στα πρώτα λεπτά, και το σκορ να οδηγείται στο 67-44. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια, με τον Κεραυνό να παίρνει στο τέλος την νίκη και την πρόκριση στον τελικό με 75-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 30-39, 42-63, 47-75

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μπλέικς 10 (2), Τόμας 9, Γουάσινγκτον 5 (1), Πίαρσον 13, Ρέι 10, Παπαδόπουλος, Στρατής, Πυρίλλης, Χαννούν, Ζαντής, Θωμά.

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Ρος 16 (3), Μπάρκερ 10 (2), Παρκς 9, Αμπουκάρ 14 (1), Νεοφύτου 4, Ανδρέου, Στυλιανού 5 (1), Ο’Μπράιεν 8, Θεοχαρίδης, Μάρκου 3 (1), Μιχαήλ 6, Σταυρινίδης.