24 C

Πέρασε νικηφόρα απο το Αυγόρου η Πετρολινα ΑΕΚ

Την δωδέκατη της φετινή νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου μέσα στο Αυγόρου με 73-61, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη, φτάνοντας έτσι στους 26 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα, επιστρέφοντας στην 1η θέση. Από την άλλη, αυτή ήταν η έβδομη φετινή ήττα για την ΕΝΠ σε 15 αγώνες, η οποία έφθασε πλέον τους 23 βαθμούς. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Ντέβιν Σέρσι με 23 πόντους (7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Ντανίλο Τάσιτς με 19 πόντους (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ στο 2’ να είναι στο 4-4, ενώ στην συνέχεια ο Ανδρέας Σιζόπουλος σημείωσε τρεις πόντους, στο επόμενο ενάμιση λεπτό, και να κάνει το 7-4. Η ΕΝΠ απάντησε με τέσσερις πόντους από τους Χεζεκία και Χίκεϊ, παίρνοντας προβάδισμα με 8-7 στο 3:30. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 10-9 υπέρ της ΑΕΚ, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα στο ισόπαλο 15-15. Έως το 7:15 οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 20-19, ενώ έπειτα σημείωσαν τρεις πόντους (δύο ο Σέρσι, ένα ο Τάσιτς) και προηγήθηκαν με 23-19. Με το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 24-21.

Από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 12’ οδηγώντας το σκορ στο 28-25. Στην συνέχεια ο Μάιερς με λέι απ μείωσε στον πόντο την διαφορά (28-27), με τον Ιάκωβο Παντελή να απαντάει με τρίποντο και να φέρνει το σκορ στο 31-27. Έπειτα οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους από τους Χεζεκία και Χίκεϊ ισοφάρισαν σε 31-31, με την ΑΕΚ να αντιδράει και να σημειώνει οκτώ πόντους (από τρεις οι Παντελή-Σιζόπουλος, δύο ο Τάσιτς) και να κάνει το 39-31. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 42-38.

Με τρίποντο του Ανδρέα Σιζόπουλου μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΚ που πήρε προβάδισμα με 45-38. Μέχρι το 23’ η διαφορά στο σκορ παρέμεινε στους επτά πόντους (49-42), με τους «κιτρινοπράσινους» να σημειώνουν τέσσερις ακόμα πόντους με τον Σέρσι μέχρι το 25’ και να φέρνει το σκορ στο 53-49. Η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας στους εννέα την διαφορά στο 27’ (55-46), ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 58-47.

Μέχρι το 32’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 62-51. Έπειτα η ΕΝΠ πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Σολωμού και Μάιερς, μειώνοντας σε 62-55 μέχρι το 36’. Οι «κιτρινοπράσινοι» απάντησαν στο επόμενο λεπτό με τέσσερις πόντους από τους Σέρσι και Τάσιτς, επαναφέροντας την διαφορά στους έντεκα (66-55). Μέχρι το 39’ το σκορ οδηγήθηκε στο 69-59 ενώ με το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 73-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 38-42, 47-58, 61-73