24 C

Με πέντε στα πέντε η Χρυσή Εθνική Ανδρών του Μπάσκετ

Η Εθνική Ανδρών της Κύπρου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, επικρατώντας στην πέμπτη και τελευταία αναμέτρηση της κόντρα στο Σαν Μαρίνο με 100-63, σφραγίζοντας έτσι την ανωτερότητα που είχε καθ’ όλη την διάρκεια του τουρνουά.

Αυτή είναι η πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που τερμάτισε στην 1η θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ηράκλης Πιττάκας με 20 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), Νίκος Στυλιανού με 18 πόντου (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Χρίστος Λοϊζίδης με 18 πόντους (2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος (τρίποντο ο Στυλιανού, από δύο Πιττάκας-Κουμής) μέχρι το 2′. Στο επόμενο δίλεπτο το Σαν Μαρίνο απάντησε με οκτώ πόντους (8-7) ενώ μέχρι το 7:30 το σκορ έφθασε στο 13-13. Η Κύπρος μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ ξανά, με 17-16.

Με δώδεκα διαδοχικούς πόντους μπήκε στην Β’ περίοδο η Κύπρος (έξι ο Σιζόπουλος, τέσσερις ο Λοϊζίδης, δύο ο Μιχαήλ) με το σκορ να φθάνει στο 29-16. Μέχρι τα μισά της περιόδου η διαφορά στο σκορ παρέμεινε στους δεκατρείς (34-21) με την Κύπρο να σημειώνει άλλους έξι πόντους  μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ενώ δέχθηκε τέσσερις, και αύξησε την διαφορά στους δεκαπέντε (40-25).

Η Κύπρος διατήρησε την υπεροχή της και στην συνέχεια του αγώνα, όπου μέχρι το 22′ έφερε την διαφορά του σκορ στους 21 πόντους (51-30). Το Σαν Μαρίνο προσπάθησε να αντιδράσει , χωρίς επιτυχία όμως. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Εθνική Ανδρών ήταν μπροστά με 61-41, ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η διαφορά έφθασε τους 25 πόντους (68-43), όμως το Σαν Μαρίνο πέτυχε ένα τρίποντο λίγο αργότερα και μείωσε σε 68-43.

Με δίποντο ξεκίνησε την Δ’ περίοδο το Σαν Μαρίνο (68-48) για να ακολουθήσουν έξι πόντοι από την κυπριακή ομάδα (τέσσερις ο Κουμής, δύο ο Στυλιανού) με το σκορ να οδηγείται στο 74-48. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στα επόμενα λεπτά. Η Κύπρος στο 35′ ήταν μπροστά στο σκορ με 80-49. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Κύπρος σημείωσε ακόμα είκοσι πόντους, ενώ δέχθηκε δεκατέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 100-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 40-25, 68-46, 100-63

Εθνική Ανδρών Κύπρου (Παναγιώτης Γιανναράς)

Πιττάκας 20 (3), Κορωνίδης 6 (2), Θεοχαρίδης 2, Στυλιανού 18 (4), Κουμής 8, Λοϊζίδης 18, Μιχαήλ 6, Σιζόπουλος 10 (2), Μαντοβάνη 12, Παντελή.