imerida foto
imerida foto

Οι πέντε νέες παγκύπριες επιδόσεις, οι πολύ καλοί χρόνοι και η μεγάλη συμμετοχή αποτελούν τις καλύτερες ενδείξεις για την επιτυχία που σημείωσε η ημερίδα Χριστουγέννων, την οποία διοργάνωσαν την περασμένη βδομάδα, από κοινού, ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας με τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας και η οποία ήταν υπό την αιγίδα της ΚΟΕΚ. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας και σ’ αυτήν πήραν μέρος 366 αθλητές και από τους έντεκα Ναυτικούς Ομίλους. Καλύτερος αθλητής αναδείχθηκε ο Νικόλας Αντωνίου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού με 715β. FINA (100μ. ελεύθερο 52.45) και καλύτερη αθλήτρια, η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου με 696β. FINA (100μ. πεταλούδα 1.02.60).

Τις πέντε νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν οι:  Πανάρετος Παναγιώτης (Ν.Ο. Αμμοχώστου) στα 50μ. πρόσθιο νέων με χρόνο 29.40, Γρηγορίου Αλέξανδρος  (ΑΠΟΕΛ) στα 50μ. πρόσθιο παμπαίδων Α’ με επίδοση 32.08,  Καραπατέας Γεώργιος (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς) στα 50μ. ύπτιο παμπαίδων Β’ με 30.65, Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου) στα 100μ. ύπτιο παίδων με χρόνο 59.87 και  Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Ν.Ο. Κερύνειας) 200μ. ύπτιο κορασίδων με επίδοση 2.22.69. Επίσημος χορηγός της Ημερίδας ο Υδάτινος Κόσμος.

Οι τρεις πρώτοι νικητές των αγωνισμάτων είναι:

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 1.58.09, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 1.59.83, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 2.00.20. Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.08.57, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.11.95, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 2.13.95.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 27.33, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.52, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 28.19. Γυναικών: Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 31.31, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 32.07, Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 32.14.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 29.10, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 29.40, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 30.42. Γυναικών: Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 34.16, Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 35.27, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 35.61.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 59.51, Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Λ/σίας) 59.87, Χρήστου Γιώργος (Πάφου) 1.00.39. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.02.60, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.06.35, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.08.22.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.09.29, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.19.97, Γαβριήλ Σπύρος (Λ/σίας) 2.24.59. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.22.69, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.31.15, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.35.61.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.26.08, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.27.64, Popov Mark (Κερύν.) 2.29.30. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 2.37.40, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.39.77, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.53.84.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.37.38, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.47.45, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 8.59.73. Γυναικών: Λοίζου Άννα (Λ/κας) 9.57.11, Δημητρίου Αναστασία (ΑΠΟΕΛ) 11.27.66, Λοιζή Ιωάννα (ΑΠΟΕΛ) 11.34.03.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.46.79, Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 5.02.03, Βαρνάβα Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 5.20.18. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 5.14.39, Erokhina Maria (Πάφου) 5.23.72, Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 5.25.65.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 24.08, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 24.34, Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 24.91. Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 26.98, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 27.30, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 27.79.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.08.03, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 4.13.35, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 4.25.05. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.43.20, Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 4.48.32, Βαζούρα Άντρια-Ανδρομάχη (Λ/σίας) 4.55.77.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.15.89, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.17.93, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.20.19.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.22.28, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.26.97, Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 2.39.40.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 25.91, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 26.06, Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Λ/σίας) 26.15. Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 28.46, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 29.93, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 30.18.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.04.90, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.07.99, Popov Mark (Κερύν.) 1.09.69. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 1.15.59, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 1.17.76, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 1.19.07.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 59.14, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 59.87, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 1.00.20. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.07.78, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.09.20, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.09.83.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 16.56.38, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 17.08.16, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 17.30.48.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 18.25.79, Βασιλείου Αντζέλικα (ΑΠΟΕΛ) 20.33.20, Μενελάου Ελένη (Αμ/στου) 21.55.90.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 2.15.89, Χρήστου Γιώργος (Πάφου) 2.18.45, Ιορδάνου Μιχάλης (Λ/σίας) 2.24.24. Γυναικών: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.32.14, Λυκούργου Αντριάνα (Κερύν.) 2.39.46, Χρίστου Ειρήνη (Πάφου) 2.46.26.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 52.45, Τσιοπανή Θωμάς (Αγλαν.) 53.65, Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 54.02. Γυναικών: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 59.12, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 59.98, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.00.50.