ANTONIOU ISAVELLA
ANTONIOU ISAVELLA

Πέντε νέες παγκύπριες επιδόσεις περιλάμβανε το κυρίως μενού των παγκύπριων ατομικών αγώνων που έγιναν το τριήμερο 21-23 του μήνα στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας και αρκετά ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια της σεζόν. Ικανοποιητικός αριθμός επιδόσεων, με τους αθλητές να κυνηγούν εκτός από τα ρεκόρ τις ατομικές τους επιδόσεις, αλλά και τα όρια πρόκρισης για τις επερχόμενες διοργανώσεις. Να μην ξεχνάμε πως όσο προχωρά η σεζόν και ζεσταίνεται ο καιρός θα ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις και θα μεγαλώνουν οι προκλήσεις.  

Καλύτεροι αθλητές της διοργάνωσης αναδείχθηκαν στους άνδρες ο Νικόλας Αντωνίου του Ν.Ο. Λεμεσού από τα 100μ. ελεύθερο με χρόνο 51.88 και 739 βαθμούς FINA και στις γυναίκες η Ιζαμπέλλα Ιωάννου του Ν.Ο. Αμμοχώστου από τα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.35.28 και 718 βαθμούς FINA. Μετά από αυτή την διοργάνωση έχουν «κλείσει» τα όρια πρόκρισης για τους Πανευρωπαϊκούς αγώνες ανδρών γυναικών,  Πολυεθνείς αγώνες νέων και Βαλκανικούς Αγώνες νέων. Τις πέντε νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν οι: Νικόλας Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού) στα 200μ. ελεύθερο παίδων με χρόνο 1.55.21, ο Παναγιώτης Πανάρετος (Ν .Ο. Αμμοχώστου) στα 50μ. πρόσθιο νέων με χρόνο 29.11, ο Αντώνιο Νικολάου (Ν.Ο. Πάφου) στα 200μ. ύπτιο  νέων με χρόνο 2.08.27 και ο Λούκας Μαρίνος (Ν.Ο. Κερύνειας) στα 100μ. πεταλούδα παίδων με χρόνο 57.73 και στα 200μ. πεταλούδα παίδων με χρόνο 2.12.42.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

 200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 1.55.21, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 1.56.98, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 1.58.34. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.07.28, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.09.42, Παναγιώτου  Δημητριάνα (Λ/κας) 2.10.97.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 29.06, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 29.11, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 30.85. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 33.74, Erokhina Maria (Πάφου) 35.14, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 35.43.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 27.30, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.44, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 28.14. Γυναικών: Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 31.23, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 31.28, Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 31.75.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.10.65, Βαρνάβα Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 2.11.80, Μαρίνος Λούκας (Κερυν.) 2.12.42. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.26.19, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.29.59, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.30.08.

800μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.35.95, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 9.47.73, Λοίζου Άννα (Λ/κας) 9.56.18.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 16.38.20, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 17.06.42, Λοίζου Αδάμος (Κων/τίας) 17.08.03.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.57, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 23.93, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 24.42. Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 26.61, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 27.14, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 27.51.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.04.83, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 1.06.36, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.07.32. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.12.76, Erokhina Maria (Πάφου) 1.15.18, Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 1.16.60.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 57.73, Βαρνάβα Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 57.86, Νικολαΐδης Νικόλας (Λ/σού) 58.12. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.02.04, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.06.04, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.07.48.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 58.59, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 59.51, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 59.77. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.08.08, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.09.25, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.09.54.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 4.06.65, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.07.16, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.10.89. Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.36.80, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.38.87, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 4.42.06.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.14.48, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.14.68, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.15.10. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.20.91, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.23.62, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 2.30.40.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Τσιοπανή Θωμάς (Αγλαν.) 25.89, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 25.99, Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 26.26. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 27.70, Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 28.34, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 30.10.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.08.27, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.10.07, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.17.21. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.26.47, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 2.31.40, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.32.53.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.47.31, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 4.55.52, Παπαϊωάννου Δημήτριος (Λ/σίας) 4.56.15. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 5.04.09, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.24.27, Σταύρου Ρεβέκκα (Λακατ.) 5.39.09.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 51.88, Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 52.68, Τσιοπανή Θώμάς (Αγλαν.) 52.95. Γυναικών: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 58.55, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 58.99, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 59.81.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.24.27, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.24.32, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.31.12. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.35.28, Erokhina Maria (Πάφου) 2.39.84, Καραντώνη Μαρία (Κερύν.) 2.49.78.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.31.37, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 8.31.66, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.42.37.

1500μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 18.30.25, Λοίζου Άννα (Λ/κας) 19.10.66, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 19.31.41.