ael b katigoria 2

Πέντε αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Με νίκες προχώρησαν οι ΑΕΛ, MJ Basket Plus, ΑΠΟΠ, Όλυμπος και ΕΝΑΔ κόντρα σε Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου, Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, Αργοναύτες Ερήμης, Ζήνωνα και Κοκκινοτριμιθιά αντίστοιχα. Την νίκη με 20-0 χωρίς διεξαγωγή αγώνα πήρε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, κόντρα στον Ονήσιλλο Σωτήρας.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΛ – Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου 71-47

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΛ που επικράτησε εντός έδρας της Ένωσης Νέων Αγίου Αθανασίου με 71-47. Αυτή είναι η 11η νίκη για την ομάδα της Λεμεσού στο φετινό πρωτάθλημα, που συνεχίζει αήττητη την πορείας της, ενώ βρίσκεται μόνη στην 1η θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου. Όσο αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι το έλεγξαν από την αρχή, καταφέρνοντας σε κάθε περίοδο να μεγαλώσουν την διαφορά στο σκορ και στο τέλος να πάρουν την νίκη χωρίς να δυσκολευτούν με 71-47. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Δανιήλ με 22 πόντους.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Καρυόλαιμος, Λούκα 5, Πιερίδης 6, Μάρκου, Ιωαννίδης, Μονιάτης 1, Καμπούρης 4, Μαυρομμάτης 13, Δανιήλ 22 (1), Περεντός 11 (1), Λεωνίδα 5, Καρασαμάνης 4.

Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 5, Χριστοδουλίδης, Μανάσης, Χριστοφή, Κατσιαμίδης, Χαμπή 17 (2), Αχιλλίδης 2, Δαμιανού 2, Παντελή 13, Κωνσταντίνου 4, Αλεξάνδρου 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 38-19, 57-33, 71-47

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – MJ Basket Plus 59-60

Συναρπαστική ήταν η αναμέτρηση που έγινε ανάμεσα στον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς και την MJ Basket Plus, με την δεύτερη ομάδα να φεύγει νικήτρια με 60-59! Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 19-12, με τον Αστέρα να ανεβάζει στροφές και να μειώνει στους δύο την διαφορά (26-24) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 12 πόντους στην τρίτη περίοδο (42-30). Η MJ Basket Plus πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση όμως στην τέταρτη περίοδο, πέτυχε 30 πόντους και πήρε την νίκη με 60-59! Κορυφαίος του αγώνα ο Χαραλάμπους με 16 πόντους.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σ. Λαμάρης)

Φοινιώτης, Λαμάρης 12 (1), Μαρ. Μπούτρος, Μιχ. Μπούτρος, Αθανασίου 24 (2), Σαρρής 9, Αντωνίου 11, Αχιλλέως 3, Καπουτσής, Τσαγγάρης.

MJ Basket Plus (Μάικ Τζόουνς)

Χατζηαβραάμ, Παναγιώτου, Νικολάου 13 (3), Κωνσταντίνου 3, Χρυσοχός 2, Τζέρκοβιτς 6, Προκοπίου, Μάρκου 13, Θεοφάνους 7 (1), Στεφάνου, Χαραλάμπους 16.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 24-26, 42-30, 59-60

ΑΠΟΠ – Αργοναύτες Ερήμης 84-48

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΑΠΟΠ που επικράτησε με 84-48 των Αργοναυτών Ερήμης. Αυτή ήταν η 6η νίκη για την ομάδα της Πάφου που ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τον ΑΠΟΠ να παίρνει προβάδισμα με 20-17. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβαζαν τον ρυθμό τους, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 37-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο το σκορ έφθασε στο 66-41, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα  ο ΑΠΟΠ επικράτησε με 84-48. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αλεξάνδρου με 21 πόντους.

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου)

Πολεμίτης 8 (1), Αλεξάνδρου 21 (4), Κουρίδης 19 (1), Κούλουμος 7, Ευαγόρου 2, Σταύρου 18, Κόλιαρος, Αταλιώτης 4, Ζαχαρία 5.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Αριστείδου)

Α. Χατζημήτσος 6 (2), Σοφοκλέους 14 (3), Σωκράτους 4, Αριστείδου 10, Ι. Χατζημήτσος 6, Μιχαήλ 2, Πολυκάρπου 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 37-31, 66-41, 84-48

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Όλυμπος – Ζήνωνας 59-55

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην Αγλαντζιά όπου ο τοπικός Όλυμπος πήρε την νίκη κόντρα στον Ζήνωνα με 59-55. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τον Όλυμπο να δημιουργεί προβάδισμα ενός πόντου με το τέλος της πρώτης περιόδου (14-13) ενώ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου έφερε την διαφορά στους δέκα (31-21). Η διαφορά παρέμεινε και στην τρίτη περίοδο με το σκορ να είναι στο 44-34. Ο Ζήνωνας ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφυγαν με την νίκη με 59-55. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Χατζηκώστας με 17 πόντους.

Όλυμπος (Ε. Ανδρέου)

Χειμώνας 3 (1), Ανδρέου 19 (3), Παπαλουκάς 9 (1), Κακουλλής, Αβρααμίδης 4, Σολωμού, Απουρουμμάν 7 (1), Χατζηκώστας 17 (3), Αριστοτέλους.

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Παναγιώτη 7 (1), Αβρααμίδης 18 (2), Ανδρέου 8, Ιωάννου 17 (1), Σολομωνίδης 2, Φάνου 1, Παναϊντέ, Πέτκοβ, Χατζούδης, Λάζου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 31-21, 44-34, 59-55

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 27-84

Εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ που νίκησε εκτός έδρας την Κοκκινοτριμιθιά με 84-27. Η ομάδα του Αγίου Δομετίου ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αλεξανδρίδης με 18 πόντους.

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς (Ε. Ντρίτσος)

Κυριάκου 2, Ζάκου 9, Ράντεβιτς 3, Αδάμου 4, Θεοδοσίου 2, Νικολάου 3 (1), Α. Ψυλλούρας, Σάββα, Θωμά, Ε. Ψυλλούρας 2, Χαριλάου 2.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Γ. Ανδρέου)

Μιραλλάης, Γρηγορίου 3 (1), Σταυρινού 14 (2), Βλάχος 14, Μούσα 4, Καζαντζής 4, Νεοφύτου 9, Ιωάννου 2, Αλεξανδρίδης 18 (1), Παπαστεφάνου 16 (4).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-25, 13-44, 18-65, 27-84

Ονήσιλλος Σωτήρας – Αχιλλέας Καϊμακλίου 0-20

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου επικράτησε με 20-0 του Ονήσιλλου Σωτήρας χωρίς την διεξαγωγή αγώνα, αφού οι τελευταίοι αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.