Στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στις γυναίκες η Άντη Ιερείδη 

Ο Τουρκοκύπριος σκοπευτής Αχμέτ Ρατίπ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Λάρνακας» που έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της πόλης του Ζήνωνα. Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου πέρασε με 117/125 από τον προκριματικό και πέτυχε 34/50 στον τελικό. Ο αγώνας ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY.

Επικεφαλής στον τελικό με το πιο ψηλό αποτέλεσμα πέρασε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Μάριος Σοφοκλέους με 119/125 δυο δίσκους πάνω από τον μετέπειτα νικητή, και ακολούθησαν ο Νικόλας Κυριάκου της ΣΚΟΛΕΜ με 115/125, ο Νιχάτ Αχτερζί της ΣΚΟΑΜ με 114/125 και την εξάδα συμπλήρωσαν με 113/125 οι Ιωάννης Αγκαστινιώντης της ΣΚΟΛΕΥ και Χριστόφορος Κωνσταντινίδης της ΣΚΟΛΕΜ. Ο τελευταίος αποχώρησε πρώτος από τη δοκιμασία του τελικού με 19/25 και τον ακολούθησαν ο Νιχάτ με 21/30 και ο Αγκαστινιώτης με 24/35, ενώ ο Νικόλας Κυριάκου με 30/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Το χαρακτηριστικό των πολλών άστοχων βολών του τελικού συνεχίστηκε και στη μονομαχία του χρυσού μεταλλίου, το οποίο εξασφάλισε ο Αχμέτ με 34/50 έναντι 33/50 του Μάριου Σοφοκλέους που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Πάνος Χρίστου της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία με 109/125, ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στους έφηβους με 91/25, ο Τουρκοκύπριος Κεμάλ Γκιουρσέλ της ίδιας Οργάνωσης πήρε την πρώτη θέση στους βετεράνους με 111/125 ενώ στο τραπ γυναικών, η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 86/125. Τέλος στο παραολυμπιακό τραπ πρώτευσε ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ με 100/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραπ σε κάθε κατηγορία στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Λάρνακας ήταν τα ακόλουθα:   

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Αχμέτ Ρατίπ ΣΚΟΑΜ (117/125) 34/50
  2. Μάριος Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΥ (119/125) 33/50
  3. Νικόλας Κυριάκου ΣΚΟΛΕΜ (115/125) 30/40
  4. Ιωάννης Αγκαστινιώτης ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 24/35
  5. Νιχάτ Αχτερζί ΣΚΟΑΜ (114/125) 21/30
  6. Χριστόφορος Κωνσταντινίδης ΣΚΟΛΕΜ (113/125) 19/25

ΤΡΑΠ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Πάνος Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 109/125
  2. Τζοβάνης Σαββίδης ΣΚΟΛΑΡ 108/125
  3. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ 107/125
  4. Ανδρέας Λοϊζίδης ΣΚΟΛΕΥ 104/125
  5. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ 102/125
  6. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ 102/125

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης ΣΚΟΛΕΥ 91/125
  2. Γιώργος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ 85/125

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κεμάλ Γκιουρσέλ ΣΚΟΛΕΥ 111/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ 102/125
  3. Γιώργος Έλληνας ΣΚΟΛΕΜ   76/125

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΡΑΠ

  1. Νεόφυτος Νικολάου ΣΚΟΛΕΥ 100/125
  2. Ραφαήλ Μαρκουλλής ΣΚΟΛΑΡ   94/125
  3. Νίκος Δημητρίου ΣΚΟΑΜ   67/125
  4. Μάριος Στυλιανού ΣΚΟΛΕΥ   54/125

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

  1. – 1Δ. Ο νικητής Αχμέτ Ρατίπ
  2. Οι νικητές μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Σωτήρη Σωτηρίου
  3. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον αντιπρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Σωτήρη Σωτηρίου
  4. Οι νικητές στη κατηγορία των βετεράνων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά
  5. Ο νικητής του παραολυμπιακού τραπ Νεόφυτος Νικολάου, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά