Πεκίνο 2022: Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα αγώνων χόκεϊ επί πάγου

ΗΠΑ και Καναδάς θα συναντηθούν την ημέρα έναρξης στο Εθνικό Κλειστό Στάδιο σε μια επανάληψη του τελευταίου τελικού των Χειμερινών Παραολυμπιακών Αγώνων.

Το πρόγραμμα των αγώνων χόκεϊ επί πάγου έχει οριστεί για τους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου 2022, με 20 αγώνες που θα διεξαχθούν σε διάστημα εννέα ημερών. Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Κλειστό της Εθνικής. 

Οι οκτώ ομάδες που θα συμμετέχουν θα χωριστούν σε δύο ομίλους, με τον Όμιλο Α να περιλαμβάνει τις τέσσερις πρώτες ομάδες στον κόσμο και τον όμιλο Β να περιλαμβάνει το επόμενο σετ των τεσσάρων.

Ο όμιλος Α περιλαμβάνει το Νο. 1 ΗΠΑ, το Νο. 2 Καναδά, το Νο. 3 RPC και το Νο. 4 την Κορέα. Ο όμιλος Β αποτελείται από το Νο. 5 Τσεχία, Νο. 6 Ιταλία, Νο. 7 Σλοβακία και Νο. 8 Κίνα.

Οι δύο πρώτοι τερματιστές του Ομίλου Α θα προκριθούν αυτόματα στους ημιτελικούς, ενώ οι δύο πρώτοι τερματιστές του Ομίλου Β θα αμφισβητήσουν τους δύο τελευταίους του Ομίλου Α για τις άλλες θέσεις των ημιτελικών.

Η ημέρα έναρξης των αγώνων στις 5 Μαρτίου θα περιλαμβάνει δύο από τους πιο αναμενόμενους αγώνες προκαταρκτικού γύρου — Παραολυμπιακούς και παγκόσμιους πρωταθλητές Νο. 1 ΗΠΑ εναντίον Παραολυμπιακών και παγκόσμιων ασημένιων Ολυμπιονικών Νο. 2 Καναδά στη διαβόητη αντιπαλότητα της Βόρειας Αμερικής και τους πρωτοεμφανιζόμενους Παραολυμπιακούς Αρ. 7 Σλοβακία εναντίον Νο. 8 Κίνας, η τελευταία από την οποία θα παίξει στον πάγο της έδρας της.

Το τουρνουά θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στις 12 Μαρτίου και θα ακολουθήσει ο αγώνας για το χρυσό μετάλλιο στις 13 Μαρτίου.

Ακολουθεί μια ματιά στο πλήρες πρόγραμμα αγώνων Para χόκεϊ επί πάγου*. 

Σάββατο, 5 Μαρτίου
9:35: RPC vs. KOR
13:05: ΗΠΑ vs. CAN
16: 35: CZE vs. ITA
20:05: SVK vs. CHN

Κυριακή, 6 Μαρτίου
9:35: CAN vs. RPC
13:05: KOR vs. ΗΠΑ
16: 35: ITA vs. SVK
20:05: CHN vs. CZE

Τρίτη, 8 Μαρτίου
9:35: ΗΠΑ vs. RPC
13:05: CAN vs. KOR
16: 35: ITA vs. CHN
20:05: CZE vs. SVK

Τετάρτη, 9 Μαρτίου
16:35: Προημιτελικός 1 (A3 vs. B2)
20:05: Προημιτελικός 2 (A4 vs. B1)

Πέμπτη 10 Μαρτίου
18:05: Πλέι οφ 7η-8η (B3 vs. B4)

Παρασκευή, 11 Μαρτίου
12:05: Ημιτελικός 1ος
16:05: Πλέι οφ 5η-6η
20:05: Ημιτελικός 2ος

Σάββατο 12 Μαρτίου
20:05: Αγώνας για χάλκινο μετάλλιο 

Κυριακή 13 Μαρτίου
12:05: Αγώνας χρυσού-μεταλλίου 

*Το πρόγραμμα των αγώνων υπόκειται σε αλλαγές


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube