22 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παύλος Κουτσόφτας και Γεωργία Κωνσταντινίδου κέρδισαν τον 3ο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος

Ο Παύλος Κουτσόφτας κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», στον τρίτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής. Στο τραπ γυναικών η Γεωργία Κωνσταντινίδου έκανε το 3 στα 3, ενώ ο νεάνιδες Μισιέλ Κρυστάλλη και την Ιωάννα Χαραλάμπους, έκαναν νέα παγκύπρια ρεκόρ.

Όπως αναφέρεται σε δελτίο Τύπου, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Παύλος Κουτσόφτας, ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρωταθληματικό αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 15 και 16 Μαΐου. Ο αγώνας διοργανώθηκε από τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης».

Ο νικητής κέρδισε στη «μονομαχία» της πρώτης θέσης τον Πέτρο Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 42/50 έναντι 40/50 και πέρα από το έπαθλο του αγώνα εξασφάλισε για φέτος και το έπαθλο πενταετίας, που αθλοθετεί η οικογένεια του τιμώμενου. Και οι δυο αθλητές πέρασαν στον τελικό με 115/125. Τρίτος κατετάγη ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Αχμέτ Παραλίκ με 29/40 (116/125 στον προκριματικό), ενώ στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης οι Χριστόφορος Κωνσταντινίδης (ΣΚΟΛΕΜ), Μάριος Σοφοκλέους (ΣΚΟΛΕΥ) και Πάνος Χρίστου (ΣΚΟΛΕΜ). Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου πέτυχε την τρίτη της νίκη στους τρεις πρώτους αγώνες και οδηγεί εκ του ασφαλούς την «κούρσα» και του φετινού πρωταθλήματος. Στον τρίτο αγώνα πέτυχε 112/125 στον προκριματικό και 37/50 στον τελικό, ενώ οι εκπλήξεις στο γυναικείο τραπ έγιναν από τις νεάνιδες Μισιέλ Κρυστάλλη (ΣΚΟΛΕΜ) και Ιωάννα Χαραλάμπους (ΣΚΟΛΕΥ), οι οποίες πέτυχαν νέα παγκύπρια ρεκόρ νεανίδων, η πρώτη στον προκριματικό με 94/125 και η δεύτερη στον τελικό με 27/50. Στην τελική κατάταξη των γυναικών / νεανίδων η Ιωάννα κατέλαβε τη δεύτερη θέση και η Μισιέλ την τρίτη.

Με το 116/125 που πέτυχε ο Αχμέτ Παραλίκ εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία του τραπ, ενώ στους έφηβους, ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στην Α’ κατηγορία με 108/125 και ο Ξένιος Χατζηδάκης της ΣΚΟΛΕΥ στην Β’ κατηγορία με 102/125.

Στο τραπ παίδων νικητής ανεδείχθη ο νεαρός Ανδρέας Γερμανός της ΣΚΟΛΑΡ με 83/100, ενώ ο συναθλητής του Ραφαήλ Μαρκουλή πήρε την πρώτη θέση στο παρατράπ με 100/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: