18 C

Παρθενική νίκη για Ομόνοια – Στην κορυφή ΑΕ Καραβά – ΑΠΟΚ

Mε τις ομάδες του ΑΠΟΚ και ΑΕ Καραβά να πετυχαίνουν δεύτερη νίκη, την Ομόνοια να κερδίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε επίπεδο Β Κατηγορίας, αλλά και τον Μαραθώνα Κάτω Βαρωσίων να κάνει ποδαρικό με νίκη συνεχίστηκε την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018 το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας.

Η ΑΕ Καραβά επιβλήθηκε στο Γυμνάσιο Ιδαλίου του Πανιδαλιακού με 3-0 σετ (25-6, 25-12, 25-10) δείχνοντας σπουδαία δείγματα γραφής. Ο ΑΠΟΚ έπαιξε μυαλωμένα στη αίθουσα του Γυμνασίου Αγ. Αθανασίου κερδίζοντας την Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου με 3-0 σετ (25-16, 25-16, 25-15). Ο Μαραθώνας Κ.Β. εκμεταλλεύτηκε πλήρως την έδρα του στο Λύκειο Βεργίνας κερδίζοντας τον Ροτσίδη Μάμμαρι με 3-0 (25-15, 25-16, 25-18).

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο Γήπεδο του Γυμνασίου Αγ. Χρυσοστόμου στη Λακατάμια με την Ομόνοια να κερδίζει την Ανόρθωση Πετ. με 3-2 με ανατροπή. Η Ανόρθωση Πετ. κέρδισε το πρώτο σετ 25-19, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα κερδίζοντας τα άλλα δυο σετ 25-20 και 25-18. Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το τέταρτο σετ κερδίζοντας με 25-23. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι – μπρέικ όπου έγινε σετ πόντο – πόντο με την Ομόνοια να κερδίζει 16-14 και να εξασφαλίζει τη νίκη αλλά να παίρνει δύο βαθμούς και η ηττηθείσα Ανόρθωση πετ. ένα.

Η δεύτερη αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018 στις 18:00 με τον αγώνα Εθνικός Λ. – Αχιλλέας Καϊμακλίου.

11. Εθνικός Λ. 1-3 0

Λεζ. Η ομάδα της Ομόνοιας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (φωτό Νίκου Στυλιανίδη).