Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παρνασσός Στροβόλου νίκησε δύσκολα στην έδρα του

Σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών ο Παρνασσός Στροβόλου νίκησε δύσκολα στην έδρα του (28-24) τον Προοδευτικό Πάφου και ισοβάθμισε με την ΑΣΣ ΣΠΕΣ στην 2η θέση του πίνακα.

Η νίκη του Παρνασσού δεν ήταν καθόλου εύκολη.  Ο Προοδευτικός κόντραρε το παιγνίδι στα ίσα με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να εξελιχθεί σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι. Από το ξεκίνημα, οι δύο αντίπαλες έπαιρναν το σκορ τέρμα με τέρμα για να τους βρει το ημίχρονο στο ισόπαλο 15-15.

Η κόντρα συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την εικόνα να ξεκαθαρίζει λιγότερο από 5’ πριν το τέλος, διάστημα κατά το οποίο ο Παρνασσός με ένα ξέσπασμα και αφού εκμεταλλεύτκε με τον καλύτερο τρόπο τις συγκυρίες της δεδομένης στιγμής (κούραση, αστοχία αντιπάλων, αλλά και με δικές του καλές επιθετικές προσπάθειες)  κατάφερε να κτίσει μια διαφορά και να πάρει στο τέλος τη νίκη με 28-24.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παρνασσού και κορυφαίος του αγώνα ο Ρένος Παπανικολάου με 9 γκολ, ενώ ακολούθησαν σε γκολ και απόδοση οι Χρίστος Χατζηεφραίμ 7, Νίκος Ειρηνάκης 3 και Χρ. Χατζησωτηρίου 3. Από πλευράς Προοδευτικού, που γι΄άλλο ένα παιγνίδι άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, πρώτος σκόρερ με 9 γκολ ο Χ. Σοφοκλέους, ενώ ο Χρ. Δίπλαρος σκόραρε 5 φορές και ο Δ. Δημητρίου άλλες 4.