Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας Αντρών 2017 – 2018

40

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK – ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 53-65

Πολύ μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια μέσα στα πλαίσιο του πανεπιστημιακού προαισθήματος καλαθόσφαιρας αντρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου πήρε προβάδισμα 7 πόντων (8-15) και … εφησυχάστηκε με αποτέλεσμα οι παίκτες του Frederick University να αντιδράσουν σωστά και με πιεστική άμυνα να κλείσουν το ημίχρονο με 30-30 αναγκάζοντας και τις δύο ομάδες να προσφέρον όμορφο θέαμα.

Το Β μέρος ανήκε στο Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο το οποίο μετά την σχετική ψυχρολουσία το Α μέρους μπήκε πιο υποψιασμένο στην συνέχεια και παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα αλλά και με φοβερή ευστοχία κατάφερε να ξεφύγει με 38-46 και συνέχεια να κερδίσει και τον αγώνα με το τελικό 53-65 εκμεταλλευόμενο και την κούραση των αντιπάλων.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ                                         57-41

Την ήθελε πολύ αυτή την νίκη το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και για αγωνιστικούς αλλά και για ψυχολογικούς λόγους  αφού ήταν και το πρώτο του παιγνίδι απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο και το …ζητούμενο φάνηκε από την αρχή.

Με ένα γρήγορο 21-11 και 41– 21 στο ημίχρονο οι παίκτες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου ήξεραν τι ζητούσαν μέσα στο γήπεδο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιγνιδιού κέρδισαν τελικά με το ευρύ 57-41 με …αποδέκτες τους υπόλοιπους αντιπάλους αφού το Τεχνολογικό πανεπιστήμιο δηλώνει παρόν για την διεκδίκηση του καλύτερου δυνατού με εμφανώς καλύτερη ομάδα από τα προηγούμενα χρόνια.