18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πάλεψε μέχρι τέλους η ΑΕΚ, όμως ηττήθηκε από την ΚΛΟΥΖ

Την ήττα από την Κλουζ γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ με 65-63 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup. Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Κλουζ να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και να δημιουργεί διαφορά 17 πόντων στο σκορ. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στην τέταρτη περίοδο, και πλησίασε πάρα πολύ κοντά στην ανατροπή, όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά στο σκορ και ηττήθηκε. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την κυπριακή ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Πέτροβιτς με 18 πόντους (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) ενώ αρκετά καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Τόμας με 15 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Χάρρις με 14 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με ένα σερί έξι πόντων μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (από δύο σημείωσαν οι Μπρέζετς, Χάρρις και Τόμας) στο πρώτο δίλεπτο, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά με 11-2. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ συνέχισε την πολύ καλή της πορεία και μέχρι το 6′ ήταν μπροστά με 16-7, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στον πόντο μέχρι την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 18-17.

Με τρίποντο του Πουστοζνόνοβ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η Κλουζ φέρνοντας το σκορ στο 20-18 υπέρ της. Έπειτα είδαμε ένα παιχνίδι που ήταν κυρίως ισορροπημένο, όπου το σκορ έφθασε στο 25-25 στο 15′ του αγώνα, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 31-29.

Παρόλο που η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδο με δίποντο του Μπρέζετς, στην συνέχεια του αγώνα η Κλούζ ήταν καλύτερη στο γήπεδο φέρνοντας το σκορ στο 42-31, μέχρι το 33:14. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν ανώτεροι στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου να προηγούνται με 55-38.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η κυπριακή ομάδα στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας προσπάθεια για να μειώσει στο σκορ και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σημαντικά στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να είναι στο 62-51 τρία λεπτά πριν το φινάλε και στο 62-54 ενάμιση λεπτό αργότερα. Μισό λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Λαρνακείς μείωσαν σε 63-62, ενώ λίγο αργότερα το σκορ οδηγήθηκε 65-63 (υπέρ της Κλουζ). Στην τελευταία επίθεση ο Μπρέζετς προσπάθησε για το λέι απ, χωρίς επιτυχία, με την Κλουζ να επικρατεί στο τέλος με 65-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 31-29, 55-38, 65-63