21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πάλεψε η εθνική ανδρών, όμως ηττήθηκε από την Ισλανδία

Την ήττα από την Ισλανδία γνώρισε η Κύπρος στον 2ο αγώνα για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2017 με 75-64. Για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την Ισλανδία να υπερέχει σε κάποια διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος να παίρνει την νίκη. Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας ομάδα θα είναι κόντρα στην Ελβετία την Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου εκτός έδρας. Αξίζει να σημειωθεί πως πέραν των 1500 φίλων του μπάσκετ βρέθηκαν στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” και παρακολούθησαν την προσπάθεια της Εθνικής Κύπρου κόντρα στην Ισλανδία.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Κύπρου στο παιχνίδι που κατάφερε και προηγήθηκε με 7-2 νωρίς. Οι ισλανδοί έπειτα ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν σε 7-7. Η συνέχεια του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένη μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 19-19. Ξανά με πολύ καλό ρυθμό μπήκε στον αγώνα η Εθνική Κύπρου που σημείωσε οκτώ σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 27-19. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν εκ νέου τον αγώνα στην συνέχεια, με την Κύπρο να παραμένει μπροστά στο σκορ με 32-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο η Ισλανδία κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ με 41-37. Η Κύπρος παρέμεινε κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την Ισλανδία να προηγείται με 56-47. Η Ισλανδία ξεκίνησε με τρίποντο την τέταρτη περίοδο και δημιούργησε διαφορά δώδεκα πόντων στο σκορ (59-47) εννέα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Κύπρος πάλεψε στο παιχνίδι προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από την Ισλανδία, ωστόσο με την λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν την νίκη με τελικό σκορ 75-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 32-31, 47-56, 64-75