24 C

Πάλεψε η ΑΕΚ, όμως ηττήθηκε από την Ενέρτζια

Δυστυχώς η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν κατάφερε να νικήσει στην 2η Αγωνιστική του FIBA Europe Cup, χάνοντας από την ρουμάνικη Ενέρτζια με 71-75. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι, γυρίζοντας το παιχνίδι και παίρνοντας στο τέλος την νίκη.  Κοντά στους 1000 φιλάθλους βρέθηκαν στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” και παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν το σκορ από πόντο σε πόντο. Στο 2:30 η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε προηγηθεί με τέσσερις πόντους διαφορά, με 11-7, ωστόσο στην συνέχεια η Ενέρτζια με ένα σερί οκτώ πόντων έφερε το ματς στο 11-15 υπέρ της. Τελικά το συγκρότημα του Γιώργου Κετσελίδη κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγείται με 24-20 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Πετρολίνα ΑΕΚ έδειξε να μπαίνει αρκετά καλά στο παρκέ, και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της από την Ενέρτζια. Στο 18:31 η ομάδα της Λάρνακας δημιούργησε σημαντική διαφορά 11 πόντων, την μεγαλύτερη στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, με το σκορ να είναι στο 43-32 υπέρ της. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να πετύχουν τρεις ακόμα πόντους και να μειώσουν σε 43-35, όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα στάδια της επανάληψης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως με την πάροδο του χρόνου η Ενέρτζια ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε να μειώσει σε δύο πόντους την διαφορά, σε 52-50, 3:24 πριν από την λήξη της τρίτης περιόδου. Η κυπριακή ομάδα όμως έδειξε σοβαρότητα στα τελευταία στάδια του αγώνα, και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά σε επτά πόντους, με το σκορ να είναι στο 59-52 στο τέλος της περιόδου.

Η Ενέρτζια πέτυχε τρεις πόντους με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 59-55, ενώ στο 33:28 το σκορ ήταν 61-61. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε αυτά τα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Μάλιστα οι ρουμάνοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στην συνέχεια του αγώνα, κάνοντας το 61-65, στο 33:54. Η ΑΕΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά και μείωσε στο σκορ, όμως η Ενέρτζια συνέχισε να προηγείται. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ενέρτζια νικήτρια με τελικό σκορ 71-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 43-35, 59-52, 71-75