Παγκύπριοι χιονοδρομικοί αγώνες γιγαντιαίας κατάβασης 2020
Παγκύπριοι χιονοδρομικοί αγώνες γιγαντιαίας κατάβασης 2020

Κατηγορίες Άνδρες/Γυναίκες, Νέοι/Νεάνιδες, U16 Παίδες/Κορασίδες, U14 Παίδες/Κορασίδες

Την Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2020, διεξήχθησαν με πολύ μεγάλη επιτυχία στο κατάλευκο και πανοραμικό Τρόοδος, στην Χιονοδρομική Πίστα «Δίας», δύο Παγκύπριοι Χιονοδρομικοί Αγώνες για τις κατηγορίες Ανδρών/Γυναικών, Νέων/Νεανίδων, U16 Παίδων/Κορασίδων και U14 Παίδων/Κορασίδων. Για τον 1ο Αγώνα ο διοργανωτής ήταν ο Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού ενώ για τον 2ο Αγώνα ο διοργανωτής ήταν ο Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν για κάθε κατηγορία, 4 Κούρσες Γιγαντιαίας Κατάβασης (2 Κούρσες για κάθε Αγώνα), με τη συμμετοχή 42 χιονοδρόμων αθλητών από τους 5 Επαρχιακούς Χιονοδρομικούς Ομίλους Λεμεσού, Λευκωσίας, Τροόδους, Αμμοχώστου και Λάρνακας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων με τους τρείς πρώτους αθλητές της κάθε κατηγορίας έχουν ως εξής:

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΟΜΙΛΟΣ – ΟΜΙΛΟΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Αγώνας Γιγαντιαίας Κατάβασης (Συγκεντρωτικά Αποτελέσματα RACE 1 & RACE 2):

Κατηγορία U14 Παίδες: Ιωάννης Αθηνάκης – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1ος)

Ανδρέας Κασιουρής – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (2ος)

Κρίστιαν Μαρκίδης – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3ος)

Κατηγορία U14 Κορασίδες: Άντρεα Λοϊζίδου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Ζαχάρω Στυλιανού – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2η)

Αιμιλία Αριστείδου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3η)

Κατηγορία U16 Παίδες: Ηλίας Μαρκίδης – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (1ος)

Θεόδωρος Ιωαννίδης – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (2ος)

Νικόλας Παπαχριστοφόρου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (3ος)

Κατηγορία U16 Κορασίδες: Φλωρεντία Λοϊζίδου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Ασπασία Ιωαννίδου – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (2η)

Έλενα Παπαδοπούλου – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

Κατηγορία Νέων: Ιωάννης Πολυκάρπου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (1ος)

Στέφανος Πηλαβάκης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2ος)

Mayia George – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3ος)

Κατηγορία Νεανίδες: Γεωργία Επιφανίου – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (1η)

Αρμένη Θάλια – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (2η)

Maybury Darcy – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

Κατηγορία Ανδρών: Ιωάννης Πολυκάρπου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (1ος)

Στέφανος Πηλαβάκης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2ος)

Mayia George – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3ος)

Κατηγορία Γυναικών: Γεωργία Επιφανίου – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (1η)

Αρμένη Θάλια – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (2η)

Maybury Darcy – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΟΜΙΛΟΣ – ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΌΜΙΛΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Αγώνας Γιγαντιαίας Κατάβασης (Συγκεντρωτικά Αποτελέσματα RACE 1 & RACE 2):

Κατηγορία U14 Παίδες: Ιωάννης Αθηνάκης – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1ος)

Ανδρέας Κασιουρής – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (2ος)

Χρυσόστομος Μάγιας – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3ος)

Κατηγορία U14 Κορασίδες: Άντρεα Λοϊζίδου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Αιμιλία Αριστείδου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2η)

Ζαχάρω Στυλιανού – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3η)

Κατηγορία U16 Παίδες: Θεόδωρος Ιωαννίδης – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (1ος)

Ηλίας Μαρκίδης – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (2ος)

Νικόλας Παπαχριστοφόρου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (3ος)

Κατηγορία U16 Κορασίδες: Φλωρεντία Λοϊζίδου – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Ασπασία Ιωαννίδου – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (2η)

Έλενα Παπαδοπούλου – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

Κατηγορία Νέων: Στέφανος Πηλαβάκης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (1ος)

Ιωάννης Πολυκάρπου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2ος)

Μιχάλης Δημοσθένης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3ος)

Κατηγορία Νεανίδες: Αρμένη Θάλια – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Γεωργία Επιφανίου – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (2η)

Maybury Darcy – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

Κατηγορία Ανδρών: Στέφανος Πηλαβάκης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (1ος)

Ιωάννης Πολυκάρπου – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (2ος)

Μιχάλης Δημοσθένης – Χιονοδρομικός Όμιλος Τροόδους (3ος)

Κατηγορία Γυναικών: Αρμένη Θάλια – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

Γεωργία Επιφανίου – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου (2η)

Maybury Darcy – Χιονοδρομικός Όμιλος Λευκωσίας (3η)

Και οι δύο διοργανωτές Όμιλοι Λεμεσού και Λευκωσίας συγχαίρουν θερμά όλους ανεξαιρέτως τους αθλητές που έλαβαν μέρος στο Παγκύπριο Χιονοδρομικό Πρωτάθλημα.