16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Παγκόσμιο πρωτάθλημα ατομικών: Αποκλεισμός στον 1ο γύρο και για τον Σγουρόπουλο

Άμεσος αποκλεισμός και για τον Γιάννη Σγουρόπουλο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης ατομικών αγωνισμάτων, που άρχισε την Τρίτη στο Χιούστον του Τέξας. Ο 21χρονος άσος δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα του πολύ δυνατού Κορεάτη Λι Σανγκσού, έχασε τα ξημερώματα (σε ώρες Ελλάδας) με 4-0 σετ κι έμεινε έξω από τον 2ο γύρο του απλού ανδρών. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού Under 21, πριν από δέκα μέρες στο Βέλγιο, είχε και την ψυχολογική ώθηση και την αξία για να κυνηγήσει μία ακόμα έκπληξη κόντρα σε τοπ Ασιάτη (όπως πριν από λίγο χρονικό διάστημα στο Τσάμπιονς Λιγκ με τον Λιν Γιουν Τζου από την Ταϊπέι), όμως δεν ήταν σε καλή μέρα. Κυρίως όμως, ήταν ο Λι Σανγκσού, νούμερο 20 στην παγκόσμια κατάταξη αυτής της εβδομάδας, που έδειξε τη μεγάλη του κλάση κι έπιασε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή ως το τέλος.  Νωρίτερα είχε αποκλειστεί και η Κατερίνα Τόλιου, χάνοντας επίσης με 4-0 σετ από τη Αντριάνα Ντίαζ από το Πουέρτο Ρίκο κι έτσι ολοκληρώθηκε γρήγορα η ελληνική αγωνιστική παρουσία στην αμερικανική μεγαλούπολη. Ισχύει και για τους δύο πρωταθλητές μας ωστόσο, ότι είχαν πολύ υψηλά εμπόδια μπροστά τους, οπότε θα κρατήσουν την πολύτιμη εμπειρία και τα χρήσιμα συμπεράσματα, που σίγουρα βγαίνουν από τέτοια ματς.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 148 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) ήξερε ότι έπρεπε να πιάσει πολύ καλή απόδοση και να έχει διάρκεια για ν’ απειλήσει πραγματικά τον Κορεάτη. Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό και ο αντίπαλος πέρασε το δικό του παιχνίδι, μοιραία ήρθε η ήττα. Τα πράγματα ίσως έπαιρναν άλλη τροπή αν ο Ελευσίνιος άσος μείωνε στο 3ο σετ σε 2-1, όμως το έχασε στην παράταση και τίποτα δεν γινόταν πλέον ν’ αλλάξει.

Στον αγώνα, που μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδίκτυο, ο Ασιάτης έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και ξέφυγε με 4-0. Έβγαλε ορισμένα πολύ ποιοτικά χτυπήματα, παράλληλα ο Σγουρόπουλος δεν βρήκε παιχνίδι και το 1ο σετ κρίθηκε εύκολα.

Ο Λι Σανγκσού κυριάρχησε και στο 2ο σετ. Επέβαλλε την τακτική του, ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε αρκετά backhand, που είναι το ατού του και γενικά δεν είχε λύσεις.

Ίδια η εικόνα και στο πρώτο κομμάτι του 3ου σετ με τον Λι Σανγκσού να φτάνει στο 8-3. Η συνέχεια όμως, ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Σγουρόπουλος πέρασε αυτή τη φορά τα χτυπήματά του, ισοφάρισε άμεσα και απέκτησε και σετ μπολ με 10-9. Ο Ασιάτης το έσωσε, επιπλέον πήρε προβάδισμα με τυχερό πόντο και τελικά το σετ σε καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Στο 4ο σετ ο Έλληνας άσος άρχισε καλά, απαλλαγμένος από την όποια πίεση και πήρε προβάδισμα με 5-2. Όταν ο αντίπαλος μείωσε στον πόντο ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής έκανε χρήση του τάιμ άουτ. Στην επιστροφή δεν έγινε κάτι ουσιαστικό. Ο αντίπαλος αντέδρασε καλά, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με ορισμένα εξαιρετικά χτυπήματα, ενώ την ίδια ώρα ο Σγουρόπουλος ήταν και πάλι άστοχος (4-11, 3-11, 10-12, 7-11).

Στα 31 του χρόνια ο Λι έχει κατακτήσει έξι μετάλλια από Παγκόσμια πρωταθλήματα ανδρών-γυναικών. Το 2013 πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο διπλό μικτό, αλλά η σημαντικότερη στιγμή του ήταν το χάλκινο στο απλό ανδρών το 2017 στο Ντίσελντορφ (χάλκινα και τα υπόλοιπα μετάλλια). Επίσης, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2016 είχε φτάσει μέχρι τα προημιτελικά, το 2018 είχε πάρει την 3η θέση στο Ασιατικό Κύπελλο και το 2019 τη 2η στο Παγκόσμιο Κύπελλο ομαδικού. Έχει πανηγυρίσει πρωτιές σε επαμειβόμενα τουρνουά της διεθνούς ομοσπονδίας κυρίως στο διπλό. Τον Απρίλιο του 2019 είχε φτάσει στην καλύτερη θέση του στην παγκόσμια κατάταξη, που ήταν η 6η.