Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2014

Δυο πρωταθλητές στο κόμπακ: Νεόφυτος Σιαλής και Ντίνος Κωνσταντίνου ισοβάθμισαν στο τέλος με 11 βαθμούς ποινής.

Πρωταθλητής στους βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος.

Με μόλις 11 βαθμούς ποινής (β.π) κατάφεραν να ολοκληρώσουν το φετινό πρωτάθλημα σκοποβολής ΟΠΑΠ, στο αγώνισμα του κόμπακ, οι διεθνείς σκοπευτές Νεόφυτος Σιαλής (ΣΚΟΑΜ) και Ντίνος Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ), για να βρεθούν τελικά ισόβαθμοι και να «αναγκάσουν» τη Σκοπευτική Ομοσπονδία Κύπρου να τους χρήσει και τους δυο πρωταθλητές 2014!

Ο φετινός «μαραθώνιος» του κόμπακ περιλάμβανε 8 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα βαθμών ποινής. Το πρωτάθλημα αποδείκτηκε άκρως ανταγωνιστικό και αυτό φαίνεται από τους 7 διαφορετικούς σκοπευτές που κέρδισαν τους 8 πρωταθληματικούς αγώνες. Ο πρωταθλητής Ντίνος Κωνσταντίνου ήταν ο μοναδικός σκοπευτής που ευτύχισε να πανηγυρίσει δυο νίκες («Κύπελλο Παραλιμνίου» και «Κύπελλο Λεμεσού»), ενώ ο συγκάτοικος του στο «ρετιρέ, Νεόφυτος Σιαλής κέρδισε τον αγώνα για το «Κύπελλο Αμμοχώστου». Τους υπόλοιπους 5 αγώνες τους κέρδισαν οι αθλητές Λάκης Καγιάς του ΣΚΟΛΑΡ («Κύπελλο Λευκωσίας»), Ηλίας Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ («Κύπελλο Πάφου»), Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ («Κύπελλο Κερύνειας»), Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ («Κύπελλο Λάρνακας») και Γιάννος Αντωνίου της ίδιας Οργάνωσης τους «Διασωματειακούς Αγώνες».

Πίσω από τους δυο πρωταθλήτές, ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ συγκέντρωσε 13 β.π, ο Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ 17 β.π, ενώ από 21 β.π, «μάζεψαν» οι Ηλίας ηλία της ΣΚΟΛΕΥ και Κώστας Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ. Στην κατηγορία των βετεράνων, για άλλη μια χρονιά, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 86 β.π, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Ανδρέας Εφέ της ΣΚΟΛΕΥ με 112 β.π και τρίτος ο Γιώργος Ευστρατίου της ΣΚΟΛΕΜ με 123 β.π.