9
9

Ούτε αυτή τη φορά τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα αντρών στο χάντμπολ. Στον 3ο της αγώνα για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2018 η Κύπρος έχασε στην έδρα της από το Βέλγιο με 26-17 και παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου μας.

Η Εθνική, στον τελευταίο αγώνα που έδινε στην έδρα της, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Απέναντι σε ένα μαχητικό αντίπαλο που έπαιξε πολύ κλειστή άμυνα, είχε ταχύτητα στην επίθεση αλλά και στις επιστροφές, η Κύπρος δεν είχε λύσεις με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να είναι πίσω στο σκορ με 15-8.

Στην επανάληψη, η εικόνα της Εθνικής βελτιώθηκε  αφού πάλεψε περισσότερο σε άμυνα κι επίθεση, είχε όμως πολλές αδυναμίες στα εξτρέμ. Η προσπάθεια, δεν ήταν αρκετή να ανατρέψει τη μεγάλη διαφορά του α’ ημιχρόνου και μοιραία, δεχτήκαμε την 3η μας ήττα σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο.

Κύπρος: Χρ. Νούγκοβιτς, Θ. Τσίβικος, Π. Ρούσος, Ε. Κώστα, Γ. Νικηφόρου, Β. Δημοσθένους 2, Ι. Αργυρού 10, Χρ. Χρυσάνθου, Κ. Σοφοκλέους, Γ. Χριστοδούλου, Γ. Στυλιανού, Α. Γεωργίου 1, Δ. Νικηφόρου, Χρ. Αργυρού 1, Ξ. Κυπρτιανού 3, Α. Ιωάννου.

Βέλγιο: Λίεβενς, Ομς 2, Ντέβιτς, Μπόλαερς Τ. 2, Γκλέσνερ 2, Κάουβένμπερκς 2, Ρόμπινς, Χούμπρεχτς, Βάλγκερμποργκ 6, Κετζιόρα 6, Μάτιους 1, Μπόλαερς Ν. 1, Γκέριμι 2, Ντε Μπουέλ 1, Λέττενς.

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε 1΄σιγή εις μνήμη του Νικόλα Πουπάζη, πρώην διεθνή χειροσφαιριστή, ο οποίος έφυγε πρόωρα από τη ζωή. Η κηδεία του τελέστηκε χτες  Τετάρτη από τον ι.ν  Παναγίας Φανερωμένης στη Λάρνακα.