24 C

Ομόνοια: Στην Ευρώπη οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά

Οι «τριφυλλοφόροι» αποχαιρέτησαν το CEV Cup με νέα ήττα 2-3 από την CAI Teruel

Λεζ. Ο Ρεϊνάλντο τον οποίο παρακολουθούν οι α/φοι Πετρακκίδη και Άλβες σε μια προσπάθειά του από τον αγώνα της Τρίτης.

Προσπάθησε για την υπέρβαση αλλά η απειρία, τα χαμένα σέρβις και οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά στέρησαν από την Ομόνοια την ευκαιρία να κάνει το βήμα παραπάνω και να προκριθεί στο challenge round του CEV Cup Ανδρών. Οι «τριφυλλοφόροι» ηττήηθηκαν από την ισπανική CAI Teruel με 2-3 στον αγώνα του Σταδίου «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» χάνοντας την ευκαιρία έστω για τη νίκη γοήτρου.

Οι «πράσινοι» (την Τρίτη εμφανίστηκαν με άσπρες στολές), παρά την πενιχρή παρουσία του κόσμου έπαιξαν στα τέσσερα από τα πέντε σετ ωραίο βόλεϊ και έβαλαν πίεση στους πιο έμπειρους σε τέτοιου είδους αγώνες Ισπανούς της CAI Teruel. Το εγχείρημα όμως της Ομόνοιας για πρόκριση ήταν δύσκολο από τη στιγμή που μετά την ήττα με 0-3 στην Ισπανία στην ουσία αναζητούσε τέσσερα σετ δηλαδή νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Για άλλο ένα αγώνα η Ομόνοια απέδειξε ότι διαθέτει πάγκο, αφού οι Δημήτρης Αποστόλου και  Κωνσταντίνος Παφίτης που χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγές διακρίθηκαν. Αυτό το στοιχείο από μόνο του αποτελεί κέρδος ενόψει και των εγχώριων διοργανώσεων όπου η Ομόνοια θέλει την κατάκτηση του νταμπλ και ήδη βρίσκεται στον ορθό δρόμο για να τα καταφέρει.

Ο προπονητής της ομάδας Σάββας Σάββα μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ απέδωσε την ήττα και τον αποκλεισμό στην απειρία της ομάδας απέναντι σε ομάδες του επιπέδου των Ισπανών. Ο νεαρός κόουτς ανέφερε ότι και στα δυο παιχνίδια η ομάδα του έχασε πάρα πολλά σέρβις, κάτι που δυσκόλεψε την προσπάθεια της ομάδας του. Πάντως, αμέσως μετά τον αγώνα επικρατούσε στενοχώρια και απογοήτευση για την έκβαση του αγώνα και της πρόκρισης.

Από την Τετάρτη η προσοχή όλων στην Ομόνοια επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις και τον αγώνα της Τρίτης 22 Δεκεμβρίου στις 20:00 απέναντι στον Παφιακό στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Οι «τριφυλλοφόροι» θα επιδιώξουν να σφραγίσουν το εισιτήριο για την τετράδα μετά τη νίκη τους με 3-0 στο «Αφροδίτη», ώστε στην περίοδο των γιορτών και της διακοπής να τους δοθεί η ευκαιρία να ξεκουραστούν πριν την έναρξη του δεύτερου γύρου στο πρωτάθλημα.