«Ολυμπιακή» γεύση από Αγώνες Αναρρίχησης της ΚΟΜΟΑΑΠ
National Combined Climbing Competition 11 12 Jan 2020 1

Το Σαββατοκύριακο 11 & 12 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν Αγώνες Αναρρίχησης στην πίστα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αθλητικής Αναρρίχησης και Προσανατολισμού (ΚΟΜΟΑΑΠ), η οποία στεγάζεται στο κλειστό γήπεδο του Λυκείου Ακροπόλεως στη Λευκωσία.

Συμμετείχαν σε 14 διαφορετικές κατηγορίες πάνω από 70 αθλητές με τον μικρότερο να είναι μόλις πέντε ετών, και τον μεγαλύτερο 43. Οι μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες αγωνίστηκαν σε διαδρομές Top Rope, ενώ οι έφηβοι και οι ενήλικες πήραν μια «ολυμπιακή» γεύση, αφού διαγωνίστηκαν στο Σύνθετο Αναρρίχησης (Combined Format).

Το Σύνθετο αποτελείται από τα τρία αγωνίσματα της αθλητικής αναρρίχησης: σκαρφάλωμα Επικεφαλής (Lead), Bouldering, και Speed Climbing. Η κατάταξη του κάθε αθλητή καθορίζεται σαν το γινόμενο της θέσης που πήρε σε κάθε αγώνισμα. Για παράδειγμα, εάν ο αθλητής Χ ήρθε πρώτος στο επικεφαλής, δεύτερος στο Bouldering και τέταρτος στο Speed, τότε η βαθμολογία του στο Σύνθετο υπολογίζεται σαν 1Χ2Χ4= 8. Ο αθλητής με τη μικρότερη βαθμολογία είναι και ο νικητής. Αυτό είναι και το σύστημα κατάταξης που θα χρησιμοποιηθεί αυτό το καλοκαίρι στο Τόκυο στο ντεμπούτο της Αθλητικής Αναρρίχησης σαν Ολυμπιακό Αγώνισμα.

Η ΚΟΜΟΑΑΠ βράβευσε τον Πρωταθλητή, Δεύτερο και Τρίτο σε κάθε κατηγορία, καθώς και σε κάθε αγώνισμα ξεχωριστά, ενώ ο χορηγός της εκδήλωσης “Outdoor Extreme” πρόσφερε δώρα αναρριχητικής φύσεως στους Εθνικούς Πρωταθλητές Σύνθετου.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα αναγράφονται πιο κάτω.

ΕΛΠΙΔΕΣ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
 
Christos AngelosVassiliou
IasonasApostolides
ChristosVlamis
VictoriaSorkina
StefanosPerdios
MarinaVassiliou
EleonoraIoannou
LiaStavridou
AlexandraMathaiou
KonstantinosApostolides
ΚΟΡΦΕΣ
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Argonautes
ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Μετάλλιο Συμμετοχής σε όλους
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςThomas Athanasiou

Aris Ergadoutis

ΚΟΡΦΕΣ

Σχοινοσυντροφιά

ΔεύτεροςGeorgios ChrostodoulouΜΕΛΕΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΤρίτοςStylianos Demetriou           ΜΕΛΕΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςKleio IoannidouΚΟΡΦΕΣ
ΔεύτεροςNantia Jason 
ΤρίτοςMariantria ChristodoulouΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςNICOLAS BAUMΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΔεύτεροςΓΙΩΡΓΟΣ ΕΝΤΑΦΙΑΝΟΣΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΑΙΑΝΤΑΣ ΒΟΓΑΖΙΑΝΟΣΚΟΡΦΕΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΕΜΕΛΙΑ ΛΕΒΕΝΤΗΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΔεύτεροςΙΡΙΣ ΤΣΑΓΓΑΡΑΚΟΡΦΕΣ
ΤρίτοςLUDMILLA LAM MGUYEN 
ΠΑΙΔΕΣ Α
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΚΚΟΥΛΗΣΣχοινοσυντροφιά

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΙΟΑΝΝΑ ΧΑΤΖΗΛΑΖΑΡΟΥΚΟΡΦΕΣ
ΔεύτεροςΔΑΝΑΕ ΚΟΣΤΡΙΚΙΣχοινοσυντροφιά
Τρίτος  
ΠΑΙΔΕΣ Β
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΔΗΤΗΣΣχοινοσυντροφιά
Δεύτερος  
Τρίτος  
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣεμέλη ΑρκατίτηςKORFES

Nicosia Climbing Club

ΕΦΗΒΟΙ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑντρέας ΕφραίμMELISSANIDES

 

ΑΝΤΡΕΣ – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣτέφανος ΠαπαδόπουλοςΜελισσανίδης
ΔεύτεροςΑριστείδης ΚυβερνήτηςΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
ΤρίτοςFlorin CimpocaΜελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – BOULDERING
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣτέφανος ΠαπαδόπουλοςΜελισσανίδης
ΔεύτεροςΧάρης ΓεμενιτζήΜελισσανίδης
ΤρίτοςFlorin CimpocaΜελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – SPEED
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΧάρης ΓεμενιτζήΜελισσανίδης
ΔεύτεροςΑριστείδης ΚυβερνήτηςΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
ΤρίτοςΣτέφανος ΠαπαδόπουλοςΜελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – ΣΥΝΘΕΤΟ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣτέφανος ΠαπαδόπουλοςΜελισσανίδης
ΔεύτεροςΧάρης ΓεμενιτζήΜελισσανίδης
ΤρίτοςΑριστείδης ΚυβερνήτηςΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑλίνα ΘεοδοσιάδουΣχοινοσυντροφιά
ΔεύτεροςΣεμέλη ΑρκατίτηςΚορφες

Nicosia Climbing Club

ΤρίτοςJelena LebedevaΜελισανίδης

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ – BOULDERING
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣεμέλη ΑρκατίτηςΚορφες

Nicosia Climbing Club

ΔεύτεροςΑλίνα ΘεοδοσιάδουΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΑγγελική ΑγόρουΜελισσανίδης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – SPEED
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣεμέλη ΑρκατίτηςΚορφες

Nicosia Climbing Club

ΔεύτεροςΑλίνα ΘεοδοσιάδουΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΑγγελική ΑγόρουΜελισσανίδης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΣΥΝΘΕΤΟ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΣεμέλη ΑρκατίτηςΚορφες

Nicosia Climbing Club

ΔεύτεροςΑλίνα ΘεοδοσιάδουΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΑγγελική ΑγόρουΜελισσανίδης
MASTERS – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑντρέας ΑντρέουΚορφές
ΔεύτεροςΜιχάλης ΡοδοσθένουςΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΓιώργος ΑνδρέουΚορφές
MASTERS – BOULDERING
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑντρέας ΑντρέουΚορφές
ΔεύτεροςΜιχάλης ΡοδοσθένουςΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΓιώργος ΑνδρέουΚορφές

 

MASTERS – SPEED
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑντρέας ΑντρέουΚορφές
ΔεύτεροςΜιχάλης ΡοδοσθένουςΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΓιώργος ΑνδρέουΚορφές
MASTERS – ΣΥΝΘΕΤΟ
ΚατάταξηΌνομαΣωματείο
ΠρωταθλητήςΑντρέας ΑντρέουΚορφές
ΔεύτεροςΜιχάλης ΡοδοσθένουςΣχοινοσυντροφιά
ΤρίτοςΓιώργος ΑνδρέουΚορφές

 

Action In Sports

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Action In Sports