«Ολυμπιακή» γεύση από Αγώνες Αναρρίχησης της ΚΟΜΟΑΑΠ
National Combined Climbing Competition 11 12 Jan 2020 1

Το Σαββατοκύριακο 11 & 12 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν Αγώνες Αναρρίχησης στην πίστα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αθλητικής Αναρρίχησης και Προσανατολισμού (ΚΟΜΟΑΑΠ), η οποία στεγάζεται στο κλειστό γήπεδο του Λυκείου Ακροπόλεως στη Λευκωσία.

Συμμετείχαν σε 14 διαφορετικές κατηγορίες πάνω από 70 αθλητές με τον μικρότερο να είναι μόλις πέντε ετών, και τον μεγαλύτερο 43. Οι μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες αγωνίστηκαν σε διαδρομές Top Rope, ενώ οι έφηβοι και οι ενήλικες πήραν μια «ολυμπιακή» γεύση, αφού διαγωνίστηκαν στο Σύνθετο Αναρρίχησης (Combined Format).

Το Σύνθετο αποτελείται από τα τρία αγωνίσματα της αθλητικής αναρρίχησης: σκαρφάλωμα Επικεφαλής (Lead), Bouldering, και Speed Climbing. Η κατάταξη του κάθε αθλητή καθορίζεται σαν το γινόμενο της θέσης που πήρε σε κάθε αγώνισμα. Για παράδειγμα, εάν ο αθλητής Χ ήρθε πρώτος στο επικεφαλής, δεύτερος στο Bouldering και τέταρτος στο Speed, τότε η βαθμολογία του στο Σύνθετο υπολογίζεται σαν 1Χ2Χ4= 8. Ο αθλητής με τη μικρότερη βαθμολογία είναι και ο νικητής. Αυτό είναι και το σύστημα κατάταξης που θα χρησιμοποιηθεί αυτό το καλοκαίρι στο Τόκυο στο ντεμπούτο της Αθλητικής Αναρρίχησης σαν Ολυμπιακό Αγώνισμα.

Η ΚΟΜΟΑΑΠ βράβευσε τον Πρωταθλητή, Δεύτερο και Τρίτο σε κάθε κατηγορία, καθώς και σε κάθε αγώνισμα ξεχωριστά, ενώ ο χορηγός της εκδήλωσης “Outdoor Extreme” πρόσφερε δώρα αναρριχητικής φύσεως στους Εθνικούς Πρωταθλητές Σύνθετου.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα αναγράφονται πιο κάτω.

ΕΛΠΙΔΕΣ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
 
Christos Angelos Vassiliou
Iasonas Apostolides
Christos Vlamis
Victoria Sorkina
Stefanos Perdios
Marina Vassiliou
Eleonora Ioannou
Lia Stavridou
Alexandra Mathaiou
Konstantinos Apostolides
ΚΟΡΦΕΣ
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Argonautes
ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Sxoinosintrofia
Μετάλλιο Συμμετοχής σε όλους
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Thomas Athanasiou

Aris Ergadoutis

ΚΟΡΦΕΣ

Σχοινοσυντροφιά

Δεύτερος Georgios Chrostodoulou ΜΕΛΕΣΣΑΝΙΔΗΣ
Τρίτος Stylianos Demetriou            ΜΕΛΕΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Kleio Ioannidou ΚΟΡΦΕΣ
Δεύτερος Nantia Jason  
Τρίτος Mariantria Christodoulou ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής NICOLAS BAUM ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
Δεύτερος ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΝΤΑΦΙΑΝΟΣ Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος ΑΙΑΝΤΑΣ ΒΟΓΑΖΙΑΝΟΣ ΚΟΡΦΕΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής ΕΜΕΛΙΑ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
Δεύτερος ΙΡΙΣ ΤΣΑΓΓΑΡΑ ΚΟΡΦΕΣ
Τρίτος LUDMILLA LAM MGUYEN  
ΠΑΙΔΕΣ Α
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΚΚΟΥΛΗΣ Σχοινοσυντροφιά

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής ΙΟΑΝΝΑ ΧΑΤΖΗΛΑΖΑΡΟΥ ΚΟΡΦΕΣ
Δεύτερος ΔΑΝΑΕ ΚΟΣΤΡΙΚΙ Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος    
ΠΑΙΔΕΣ Β
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΔΗΤΗΣ Σχοινοσυντροφιά
Δεύτερος    
Τρίτος    
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Σεμέλη Αρκατίτης KORFES

Nicosia Climbing Club

ΕΦΗΒΟΙ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αντρέας Εφραίμ MELISSANIDES

 

ΑΝΤΡΕΣ – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Στέφανος Παπαδόπουλος Μελισσανίδης
Δεύτερος Αριστείδης Κυβερνήτης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
Τρίτος Florin Cimpoca Μελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – BOULDERING
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Στέφανος Παπαδόπουλος Μελισσανίδης
Δεύτερος Χάρης Γεμενιτζή Μελισσανίδης
Τρίτος Florin Cimpoca Μελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – SPEED
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Χάρης Γεμενιτζή Μελισσανίδης
Δεύτερος Αριστείδης Κυβερνήτης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
Τρίτος Στέφανος Παπαδόπουλος Μελισσανίδης
ΑΝΤΡΕΣ – ΣΥΝΘΕΤΟ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Στέφανος Παπαδόπουλος Μελισσανίδης
Δεύτερος Χάρης Γεμενιτζή Μελισσανίδης
Τρίτος Αριστείδης Κυβερνήτης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αλίνα Θεοδοσιάδου Σχοινοσυντροφιά
Δεύτερος Σεμέλη Αρκατίτης Κορφες

Nicosia Climbing Club

Τρίτος Jelena Lebedeva Μελισανίδης

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ – BOULDERING
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Σεμέλη Αρκατίτης Κορφες

Nicosia Climbing Club

Δεύτερος Αλίνα Θεοδοσιάδου Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Αγγελική Αγόρου Μελισσανίδης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – SPEED
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Σεμέλη Αρκατίτης Κορφες

Nicosia Climbing Club

Δεύτερος Αλίνα Θεοδοσιάδου Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Αγγελική Αγόρου Μελισσανίδης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΣΥΝΘΕΤΟ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Σεμέλη Αρκατίτης Κορφες

Nicosia Climbing Club

Δεύτερος Αλίνα Θεοδοσιάδου Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Αγγελική Αγόρου Μελισσανίδης
MASTERS – ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αντρέας Αντρέου Κορφές
Δεύτερος Μιχάλης Ροδοσθένους Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Γιώργος Ανδρέου Κορφές
MASTERS – BOULDERING
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αντρέας Αντρέου Κορφές
Δεύτερος Μιχάλης Ροδοσθένους Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Γιώργος Ανδρέου Κορφές

 

MASTERS – SPEED
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αντρέας Αντρέου Κορφές
Δεύτερος Μιχάλης Ροδοσθένους Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Γιώργος Ανδρέου Κορφές
MASTERS – ΣΥΝΘΕΤΟ
Κατάταξη Όνομα Σωματείο
Πρωταθλητής Αντρέας Αντρέου Κορφές
Δεύτερος Μιχάλης Ροδοσθένους Σχοινοσυντροφιά
Τρίτος Γιώργος Ανδρέου Κορφές

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube