Louca S1A2774
Louca S1A2774

Οι τίτλοι στους Ελένη Λουκά (Γυναίκες) και Τόμας Μποντ (Άνδρες)

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου το Παγκύπριο Πρωτάθλημα που διοργάνωσε ο Όμιλος Αντισφαίρισης Αμμοχώστου, με τη συμμετοχή πέραν των 120 αντισφαιριστών σε 14 διαφορετικές ηλικιακές κατηγορίες. Στο πρωτάθλημα που ήταν κατηγορίας Grade 1, οι συνολικές δηλώσεις συμμετοχών σε Μονά και Διπλά, έφτασαν τις 200. Το πρωτάθλημα συνοδεύτηκε από την εξαιρετική διοργάνωση, τον αρκετά ικανοποιητικό αριθμό συμμετοχών και τους συναρπαστικούς τελικούς σε αρκετές εκ των 14 κατηγοριών.

Στην τελικό των Ανδρών με τον οποίο έκλεισε το πρόγραμμα το απόγευμα του Σαββάτου, ο Τόμας Μποντ(Νο3) χρειάστηκε δύο περίπου ώρες για να κερδίσει τον Ντέιβιντ Μινασιάν(Νο1) με 2-1 . Ο Σλοβένος αντισφαιριστής πήρε το πρώτο σετ με 6-1, και ενώ φάνηκε ότι θα έκλεινε τον αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-3 στο δεύτερο σετ, τελικά αυτό κατέληξε στον Μινασιάν με 7-5. Το τρίτο και καθοριστικό σετ ήταν μονόλογος για τον Μποντ που κέρδισε με 6-0, με τον αντίπαλο του να ολοκληρώνει τον αγώνα με ενοχλήσεις στον ώμο.

Στις Γυναίκες η Ελένη Λουκά (Νο3), ήταν η πρωταγωνίστρια του τελικού απέναντι στην Φλωρεντία Χατζηγεωργίου (Νο1), επικρατώντας με 2-0 (6-1, 6-1). Η κατηγορία Γυναικών εξελίσσεται σε μεγάλη μάχη κατά τη φετινή χρονιά ανάμεσα στις δύο, αλλά και την Άνθια Παναγιώτου, και όλα δείχνουν ότι η πρώτη θέση στην βαθμολογία, θα κριθεί από τα αποτελέσματα του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Λάρνακας που αρχίζει το ερχόμενο Σάββατο και του Masters της ΟΑΚ που θα γίνει τον Δεκέβρη.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, ξεχώρισαν οι διπλές νίκες της Κλειούς Μαρίας Ιωάννου στα GS16 και GS18, του Στυλιανού Παπαμιχαήλ στο Μονό και Διπλό (με παρτενέρ τον Νικήτα Σκλεαρένκο) στα 14άρια των αγοριών, και της νεαρής Όλγας Ντανίλοβα στις κατηγορίες GS12 και GS14. Σε τελικούς δύο κατηγοριών αγωνίστηκαν επίσης η Άννα Δεμιρτζή (GS14, GD14), και ο Λάμπρος Παντζαρής (BS16 και ΒΣ18). Το βραβείο Fair Play αποδόθηκε στον Στυλιανό Παπαμιχαήλ. Νικητές στις κατηγορίες στα Μονά αναδείχτηκαν οι Στυλιανός Χριστοδούλου (BS16) και Ξενοφών Νεοφύτου (BS18).

Στους τελικούς την ΟAK εκπροσώπησε η Γραμματέας Κάλια Κυριακίδου, και Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, ενώ παρόντα ήταν και τα Μέλη του Δ.Σ. του Ομίλου Αντισφαίρισης Αμμοχώστου. Τις απονομές στους νικητές ακολούθησε δεξίωση στους χώρους του Ομίλου.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των τελικών των 14 κατηγοριών του Famagusta Tennis Club Pancyprian Grade 1 έχουν ως ακολούθως:

Ανδρών          Τόμας Μποντ Vs Ντέιβιντ Μινασιάν        2-1 (6-1, 5-7, 6-0)

Γυναικών       Ελένη Λουκά Vs Φλωρεντία Χατζηγεωργίου       2-0 (6-1, 6-1)

BS12   Ηρακλής Καλάνοφ Vs Ανδρέας Χαραλάμπους   2-0 (6-1, 6-0)

GS12   Όλγα Ντανίλοβα Vs Τανσέλ Τσικ  2-0 (6-0, 6-3)

BD12  Σ.Γεωργίου / Λ.Βροντής Vs Ντ.Κερίμης / Ντ.Γιαλανουζιάν 2-0 (6-1, 6-2)

BS14   Στυλιανός Παπαμιχαήλ Vs Α.Τίμινης       2-0 (7-5, 6-2)

GS14   Όλγα Ντανίλοβα Vs Άννα Δεμιρτζή          2-0 (6-4, 6-2)

BD14  Στ.Παπαμιχαήλ/Ν.Σκλεαρένκο Vs Κ.Τζιακούρης/Μ.Στυλιανίδης       2-0 (6-2, 6-4)

GD14  Α.Δεμιρτζή / Γ.Φαϊσάλ Vs Ειρ.Δημητρίου / Χρ.Σεβαστού         2-0 (6-1, 6-0)

BS16   Στυλιανός Χριστοδούλου Vs Λάμπρος Παντζαρής        2-0 (6-1, 6-2)

GS16   Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Δάφνη Κουτσόφτα    2-0 (6-1, 6-0)

GD16  Αιμ.Μαργκολίνα/Μ.Τιβάνοβα Vs Α.Κωμοδρόμου/Μ.Σονάκιν            2-1 (5-7, 6-2, [10-8])

BS18   Ξενοφών Νεοφύτου Vs Λάμπρος Παντζαρής     WO

GS18   Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Μαρία Κωνσταντίνου           2-0 (6-2, 2-0 Ret.)  

Όλα τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της ΟΑΚ, στην ιστοδιεύθυνση http://ctf.tournamentsoftware.com