22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ολοκληρώθηκε το Herodotou Pancyprian Grade1

Νικητές οι Πέτρος Χρυσοχός (Άνδρες) και η Άννα Σαφτσένκο (Γυναίκες)

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας Ηροδότου στην Λάρνακα, το πρωτάθλημα Herodotou Tennis Academy Pancyprian Grade1, που είναι ενταγμένο στο επίσημο καλεντάρι της Ομοσπονδίας Αντισφαιρίσεως Κύπρου. Για ακόμη μια φορά, εντυπωσιακός ήταν ο αριθμός των συμμετεχόντων που έφτασαν τους 230 αντισφαιριστές (367 entries), ενώ κατά τη διάρκεια των δύο εβδομάδων που διήρκεσε το πρωτάθλημα, διεξήχθηκαν αγώνες σε 25 κατηγορίες, ανδρών, γυναικών, αγοριών και κοριτσιών τόσο στο Μονό όσο και στο Διπλό.

Ο τελικός των Ανδρών βρήκε αντιμέτωπους τον Πέτρο Χρυσοχό και τον Άλεξ Μιχαϊλόφσκι. Ο Χρυσοχός από το ξεκίνημα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να κέρδισει πολύ άνετα σε 51 λεπτά με 2-0 (6-0, 6-1), δείχνοντας έτοιμος για την πρώτη «γεμάτη» του χρονιά στην κατηγορία ανδρών. Ο Χρυσοχός θα αγωνιστεί τις επόμενες μέρες σε τουρνουά στο Ισραήλ.

Στην κατηγορία γυναικών, οι αγώνες διεξήχθηκαν με το σύστημα Round Robin. Νικήτρια αναδείχτηκε η Άννα Σαφτσένκο και την δεύτερη θέση πήρε η Ατλάντα Πατσαλή. Στον μεταξύ τους αγώνα η Σαφτσένκο επικράτησε με 2-0 (6-4, 6-4).

Στις υπόλοιπες κατηγορίες ξεχώρισε η παρουσία της Ελένης Μακρίδου που κέρδισε τις κατηγορίες κοριτσιών κάτω των 18, και κάτω των 16, καθώς και το διπλό στην κατηγορία κάτω των 16, έχοντας ως παρτενέρ την Άνθια Παναγιώτου. Ο Μέλιος Ευσταθίου επιβεβαίωσε την μεγάλη άνοδο των τελευταίων μηνών, αφού κέρδισε την κατηγορία αγοριών κάτω των 18, και παράλληλα με παρτενέρ τον Λέανδρο Παπαγιάννη κατέκτησε και το Διπλό των Ανδρών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των κατηγοριών όλων των κατηγοριών είναι:

MS       Π.Χρυσοχός-Α.Μιχαϊλόφσκι 2-0 (6-0, 6-1)

WS       Α.Σαβτσένκο-Α.Πατσαλή 2-0 (6-4, 6-4)

MD      Μ.Ευσταθίου/Λ.Παπαγιάννης – Χρ. Γεωργίου/Γ.Α. Κωνσταντίνου 2-0 (7-6(3), 7-6(5))

BS10    Α.Τίμινη-Θ.Ρούσος 2-1 (4-0, 1-4, 10-8)

GS10    Κλ.Μ.Ιωάννου-Α.Δεμιρτζή 2-0 (4-0, 4-0)

BD10   Στ.Παπαμιχαήλ/Α.Τίμινη- Χρ.Μποζίλοφ/Μ.Γεωργαλλέττος 2-0 (4-1, 4-2)

GD10   Α.Δεμιρτζή/Ε.Λάσπου-Λ.Φαίαρκλαφ/Α.Ζαϊκινα 2-0 (4 -1, 4-2)

BS12    Α.Πέτρου-Φ.Φωτιάδης 2-0 (6-2, 6-2)

GS12    Α.Πατρουτσίνα-Φ.Καγιόλ 2-1 (5-7, 6-3, 6-0)

BD12   Στ.Χριστοδούλου/Λ.Παντζιαρής-Ν.Ντάλιας/Π.Παρσόν 2-0 (7-5,6-1)

GD12   Μ.Κωνσταντίνου/Στ.Ιωάννου-Φ.Καγιόλ/Δ.Κουτσόφτα 2-0 (7-6(4), 6-0)

BS14    Μ.Μάτιτς-Α.Τζιακούρης 2-1 (6-4, 2-6, 6-0)

GS14    Μ.Ονκάγια-Σ.Τουγκσού 2-0 (6-3, 6-3)