ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκε και το φετινό πανεπιστημιακό πρωτάθλημα ΣΑΜΠΟ   με την συμμετοχή 24 αθλητών και αθλητριών από  5 πανεπιστήμια ..

Το άθλημα του ΣΑΜΠΟ  τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται ραγδαία τόσο στο εξωτερικό όσο και στην Κύπρο και καθόλου τυχαίο δεν ήταν το γεγονός ότι το πρώτο παγκόσμιο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα έγινε στην Κύπρο τον περασμένο Δεκέμβρη (9 με 12 Δεκεμβρίου του 2016) με τεράστια επιτυχία και με την Γαβριέλα  Σουίδ να κατακτά τότε το χάλκινο μετάλλιο για την χώρα μας ενώ ακολούθησαν εγκωμιαστικά σχόλια όλων των χωρών που έλαβαν μέρος για την άψογη οργάνωση της Κυπριακής Ομοσπονδίας  Πανεπιστημιακού Αθλητισμού και την φιλοξενία μας.

Το τεράστιο ενδιαφέρον των Κυπρίων σε όλα τα επίπεδα για το άθλημα αυτό είχε θετικό αντίκτυπο και στα πανεπιστημιακά πρωταθλήματα όπου πολλοί και εξαιρετικοί αθλητές έλαβαν μέρος αφήνοντας άριστες εντυπώσεις.

Την πρώτη θέση κατέλαβε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το οποίο κατέκτησε 3 χρυσά 1 αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλια .

Τα χρυσά κατέκτησε με τους  Σεμποτάρι Ντένι στα 68 κιλά) ,τον Λουκαΐδη Κλεόβουλο στα 74 κιλά και την Καρακλίδου Μαρία στα 72 κιλά ενώ σφήνα στα χρυσά μπήκε και το UCLAN University το οποίο κατέκτησε το χρυσό στα 82 κιλά με τον Λουκά Γερασίμου χαρίζοντας ταυτόχρονα στο πανεπιστήμιο του την 2η θέση στην κατάταξη.

Το αργυρό για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατέκτησε ο Παρφενίδης Χριστόφορος στην κατηγορία 68 κιλών και ο Μάρκου Ευαγόρας στην ίδια κατηγορία το χάλκινο κάνοντας με αυτό τον τρόπο δική τους την κατηγορία των 68 κιλών οι αθλητές του πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το UCLAN university συμπλήρωσε την επιτυχία του και την μεγάλη εμφάνιση από τους αθλητές του κατακτώντας  ένα αργυρό με τον Τάντη Χριστόφορο στα 74 κιλά

Μεγάλη εμφάνιση όμως είχαμε και από τους αθλητές και αθλήτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου οι οποίοι  μπορεί να μην κέρδισαν χρυσό αλλά κατέκτησαν 1 αργυρό και 3 χάλκινα με τους Μαρίνο Πολυβίου στα 74 κιλά τον Δημοσθένους Παναγιώτη στα 82 κιλά και τις Γαβριέλα Σουίδ και Σωκράτους Παντελίτσα στις γυναίκες και στα 72 κιλά αντίστοιχα.

Από τον χορό των μεταλλίων δεν έλειψε ούτε το Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο το οποίο κατέκτησε ένα αργυρό με τον Αλέξανδρο Κυριακίδη στα 82 κιλά και χάλκινο με τον Χαρίδημο Γεωργίου στην ίδια κατηγορία .

Επισυνάπτονται τα αποτελέσματα αναλυτικά.