ζαυτσεβ
ζαυτσεβ

Mε την πρώτη αγωνιστική στον Α’ και Γ’ Όμιλο ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Eurovolley Ανδρών 2019 που διεξάγεται σε Montpellier (Γαλλία), Βρυξέλλες (Βέλγιο), Λουμπλιάνα (Σλοβενία) και Ρότερνταμ (Ολλανδία).

Στον Ά Όμιλο όπου συμμετέχει η Ελλάδα και διεξάγεται στο Montpelier τις πρώτες νίκες πήραν οι Βουλγαρία που νίκησε 3-0 την Ελλάδα, η Ιταλία 3-0 την Πορτογαλία και η Γαλλία 3-0 την Ρουμανία.

Αναλυτικά:

«Sud de France Arena» Montpellier: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 3-0 (25-22, 16-25, 25-20)

Διάρκεια 78’

Θεατές: 1152

ΜVP: Tsvetan Sokolov (ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ) 17 πόντοι (8 break points)

Διαιτητές: Μedvid Mykhaylo (Ουκρανία) – Blaz Markelz (Σλοβενία)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ(S. Prandi): Atanasov 9, Gotsev 10, Skrimov 10, Seganov 1, Yosisof 6, Sokolov 17 – Aλλαγές: Petrov – Λίμπερο: Salparov (62% υποδοχή – 54% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Δ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ): Ζουπάνι 8, Filipov 12, Πετρέας 8, Ράπτης 4, Πελεκούδας 6, Πρωτοψάλτης 5 – Αλλαγές: Παπαδόπουλος 4, Βουλκίδης 2, Φράγκος 3, Παπαλεξίου – Λίμπερο: Kοκκινάκης (15 υποδοχές 80% -53% άριστες).

«Sud de France Arena» Montpellier: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 0-3 (21-25, 10-25, 22-25)

Διάρκεια: 80’

Θεατές: 965

MVP: Ivan Zaytsev (Ιταλία) 18 πόντοι (8 break points).

Διαιτητές: Wim Cambre (Βέλγιο) – Stephan Grieder (Ελβετία)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ(H.Silva): Τexeira 4, Cveticanin 6, A. Ferreira 8, M. Ferreira 5, L. Martins 14, Tavares 1, – Aλλαγές:  T. Diago, Simoes, Cunha 3,  – Λίμπερο 1: Alvar (42% υποδοχές – 37% άριστες), Λίμπερο 2: Fidalgo.

ΙΤΑΛΙΑ (G.Blenzini): Juantorena 8, Gianneli 5, Zaytsev 18, Piano 8, Αntonov 5, Anzani 6,  – Aλλαγές: Sbertoli, Lavia, Nelli – Λίμπερο : Colazi (53% υποδοχές – 33% άριστες).

«Sud de France Arena» Montpellier: ΓΑΛΛΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)

Διάρκεια: 64’

Θεατές: 4971

ΜVP: Stephen Boyer (Γαλλία) 18 πόντους (8 break points)

Διαιτητές: David Fernantez (Ισπανία) – Nikolai Knizhnikov (Ρωσία)

ΓΑΛΛΙΑ (L. Tillie): Toniuti 3, Tillie 11, Lyneel 9, Le Royx 6, Boyer 18, Le Goff 9 – Λίμπερο: Grebennikov (64% υποδοχές – 55% άριστες).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (D. Pascu): Mihalcea 1, Acciobanitei 12,Bartha,  Lica 3,  Bala 8, Spinu 2 – Aλλαγές: Matei, Balean, Olteanu 3 – Λίμπερο 1: Cristudor (67% υποδοχές – 50% άριστες), Kantor (29% υποδοχή – 14% άριστες).

Η βαθμολογία

  1. Γαλλία 03
  2. Ιταλία 03
  3. Βουλγαρία 03
  4. Ελλάδα 00
  5. Πορτογαλία 00
  6. Ρουμανία 00

Στον Γ’ Όμιλο που διεξάγεται στην Λουμπλιάνα της Σλοβενίας η κάτοχος του τίτλου Ρωσία κέρδισε την Τουρκία 3-1, η Φινλανδία τη Βόρεια Μακεδονία 3-1 και η Σλοβενία τη Λευκορωσία 3-0.

Η ταυτότητα του Ομίλου

«Drovana Center Stozice» Λουμπλιάνα: ΤΟΥΡΚΙΑ – ΡΩΣΙΑ 1-3 (13-25, 25-23, 17-25, 15-25)

Διάρκεια: 94’

Θεατές: 250

MVP: Dimitrii Volkov 16 πόντοι (8 break points)

Διαιτητές: Αleksadar Petrovic (Σερβία) – Jan Kriticka (Τσεχία)

 

ΤΟΥΡΚΙΑ (N. Ozbey): Unver 5, Eksi 2, Gulmezoglu 7, Lacumdzija 15, Karasu 6, Gunes 2 – Aλλαγές: Κeskin 2, Avci 1, Savas 1,  Toy 1, Ulu 1 – Λίμπερο 1: Done (37% υποδοχή, 22% άριστες), Λίμπερο 2: Μert (33% υποδοχή – 33% άριστες).

ΡΩΣΙΑ (T. Sammelvuo): Volvich 8, Volkov 16, Iakovlev 10, Mikhailov 13, Kliuka 13, Kozbar 4 – Aλλαγές: Semychev 1, Butko 4,  -Λίμπερο 1: Golubev (55% υποδοχές – 33% άριστες), Λίμπερο 2:Αndreev.

«Drovana Center Stozice» Λουμπλιάνα: ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 3-1 (25-23, 25-22, 23-25, 25-21 )

Διάρκεια: 116’

Θεατές: 1150

ΜVP: Urpo Sivula (Φινλανδία) 17 πόντοι (6 break points)

Διαιτητές: Μilan Rajkovic (Κροατία), Eldar Zulfugarov (Αζερμπαϊτζάν)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (J. Banks): Τervaportti 4, Siltala 4, Ronkainen 7, Siirila 11, Sivula 17, Kaurto 5 – Aλλαγές: Suikhonen 4, Krastins 9, Sinkkonen 7,Lankinen 1 – Λίμπερο: Κerminen (63% υποδοχές – 32% άριστες).

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (Ν. Μatijasevic):Gjorgiev 1, Nikolov 14, N. Gjorgiev 14,Milev 10, Ljaftov 14, Madjunkov 12 – Aλλαγές: Νakov,Mihailov – Λίμπερο 1: Αngelofski (42% υποδοχές, 26% άριστες).

«Drovana Center Stozice» Λουμπλιάνα: ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

Διάρκεια: 80’

Θεατές: 4435

ΜVP: Tine Urnaut (Σλοβενία) 12 πόντοι (8 break points)

Διαιτητές: Sinisa Isailovic (Αυστρία) – V. Goncalves (Πορτογαλία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (A. Gulliani): Pajenik 5, Kozemernik 12, Gasparini 12, Vincic 3, Urnaut 12, Gebulz 10 – Aλλαγές: Sket 2,Z. Stern 1 – Λίμπερο 1: Κovacic (31% υποδοχή, 31% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (V. Beksha): Radzuk 6, Busel 6, Miskevich 2,Kuklinski 3, Kurash, Marozau 4 – Αλλαγές: Αntanovic, Shmat, Tsiutskevic 1, Charapovic,  Udrys 2 – Λίμπερο 1: Arlevic (39% υποδοχή – 20% άριστες) , Λίμπερο 2: Zabarouski.

H βαθμολογία

1.Σλοβενία 03
2.Ρωσία 03
3.Φινλανδία 03
4. Βόρεια Μακεδονία 00
5. Τουρκία 00
6. Λευκορωσία 00

Λεζ.: Στιγμιότυπο από τη νίκη των Ιταλών επί της Πορτογαλίας.