25 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Oι Γυναίκες έχασαν από το Μαυροβούνιο αλλά συνεχίζουμε

Kρίμα και άδικο. Η Εθνική Γυναικών κάνοντας μια σπουδαία εμφάνιση και ανατρέποντας δυο φορές το σκορ έχασε από το μεγάλο μας αντίπαλο για το χρυσό στους ΑΜΚΕ του Μαυροβουνίου την οικοδέσποινα ομάδα με 3-2 σετ στην Μπούντβα. Η υπόθεση χρυσό δυσκολεύει πλέον αλλά η προσπάθεια θα συνεχιστεί.

Τα κορίτσια κατέθεσαν ψυχή στο γήπεδο, αλλά το κακό τάι – μπρέικ μας στοίχισε. Κορυφαία της ομάδας μας ήταν η Γεωργία Σταυρινίδου χωρίς όμως να υστερήσουν οι υπόλοιπες αθλήτριες.

Δεν άντεξε στα τελευταία στάδια του πρώτου σετ η Εθνική μας η οποία έλεγξε τον ρυθμό στο πρώτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 13-18. Ωστόσο, οι Μαυροβούνιες αντέδρασαν και με όπλο το μπλοκ μείωναν συνεχώς για να προηγηθούν 19-18 και να κερδίσουν τελικά 25-21 ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον αφού οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες στα αρχικά στάδια 09-09, αλλά η Εθνική με την Χαραλάμπους να ανεβαίνει, τη Σταυρινίδη να «τελειώνει» φάσεις και άξιες συμπαραστάτες τις υπόλοιπες έλεγξε πλήρως το σετ και προηγήθηκε 18-12. Η Εθνική με μπλοκ της Ιορδάνους προηγήθηκε 20-14 σε καθοριστικό σημείο, ενώ η Χαραλάμπους με άσο τέλειωσε το σετ 25-19 για την ομάδα μας και ισοφάρισε σε 1-1 τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ το Μαυροβούνιο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 04-02. Η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι Μαυροβούνιες εξασφάλισαν προβάδισμα τριών πόντων 10-07. Η ομάδα μας έμεινε πίσω στο σκορ 18-13 και τα δεδομένα δυσκόλεψαν. Ωστόσο, οι κοπέλες δεν τα παράτησαν και με συνεχείς πόντους από Ιορδάνους, Ζακχαίου και άσο της Λεωνίδου μειώσαμε σε 17-19. Το Μαυροβούνιο ανασυντάχθηκε και τελικά κέρδισε 25-19 με συνέπεια η ομάδα μας να βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-2 σετ.

Η Εθνική ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 06-02 και 10-04 ελέγχοντας τον αγώνα. Οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη πατούσαν γερά στο τάραφλεξ και κρατούσε τα ηνία του σετ 14-06. Οι Μαυροβούνιες ανασυντάχθηκαν και μείωσαν σε 11-16, αλλά η Εθνική είχε λύσεις και με άσο της Εβίτας Λεωνίδου προηγηθήκαμε 19-13. Η Εθνική δεν είχε πρόβλημα και κέρδισε 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2 οδηγώντας το σετ σε ται – μπρέικ.

Στο τάι – μπρέικ η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 04-08 με συνέπεις να χάσουμε 15-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τις: Στ. Ιωάννου, Χαραλάμπους, Ε. Λεωνίδου, Ζακχαίου, Ιορδάνους, Δημητρίου – Αλλαγές: Σταυρινίδου, Χατζηκωνσταντά, Ι. Λεωνίδου. – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη, Δαϋίδ.