Όγδοη θέση για τον Αγρότη στην ποδηλασία

Την πολύ τιμητική και εξαιρετική 8η θέση κατέλαβε, στο επίπονο άθλημα της ποδηλασίας σε αγώνα δρόμου αντοχής 143 χιλιομέτρων, ο Αλέξανδρος Αγρότης. Στην ορεινή περιοχή της Βίλα Σέκα, στο πλαίσιο των 18ων Μεσογειακών Αγώνων, ο Αγρότης κατάφερε να μείνει στο γκρουπ των πρωτοπόρων μέχρι τέλους και να πέσει μαζί με άλλους 9 στον τερματισμό. Όπως μας εξήγησε ο επικεφαλής προπονητής της ποδηλασίας Μάικ Χατζηιωάννου, στα ποδήλατα υπάρχει ένα τσιπ το οποίο δίνει και την κατάταξη για κάθε αθλητή στην ελάχιστη διαφορά των χιλιοστών, αφού οι 10 πρώτοι αναγράφονται με τον ίδιο ακριβώς χρόνο, τις 3 ώρες, 43 λεπτά και 50 δεύτερα. Και με αυτό ο Αγρότης ήταν 8ος, στην καλύτερη θέση που κατέλαβε ποτέ η κυπριακή ποδηλασία σε Μεσογειακούς Αγώνες.

Πάρα πολύ κοντά στο ελάχιστα προπορευόμενο γκρουπ, ακολουθούσαν άλλοι 5 αθλητές, ανάμεσά τους και ο Ανδρέας Μιλτιάδης, ο οποίος κατέλαβε την 14η θέση, με μόλις 9 δεύτερα διαφορά από τους πρώτους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μιλτιάδης ήταν άτυχος στο 90ό χιλιόμετρο, αφού είχε πτώση και έχασε σημαντικό έδαφος. Όμως, σηκώθηκε και συνέχισε την προσπάθειά του, φτάνοντας κοντά στους πρωτοπόρους. Στη θέση εκκίνησης βρέθηκαν 66 ποδηλάτες, όμως μόνο οι μισοί (33) επέστρεψαν στο ίδιο σημείο για τον τερματισμό. Οι περισσότερες χώρες είχαν αρκετούς αθλητές, αφού το αγώνισμα είναι και τακτικής. Αυτοί που άντεξαν στην εξουθενωτική απόσταση, κάτω από τον καυτό ήλιο, ήταν τελικά οι Ιταλοί, που έκαναν το 1-2, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Πορτογαλία.

Άτυχη η Χριστοφόρου

Απίστευτη ατυχία συνόδευσε την προσπάθεια της Άντρης Χριστοφόρου στον αγώνα δρόμου αντοχής 90 χιλιομέτρων. Η πρωταθλήτριά μας, παρά το ότι υποχρεώθηκε να αλλάξει λάστιχο στη διαδρομή, και αφού πέρασε με τεράστια επιτυχία το μεγαλύτερο μέρος της και μάλιστα το πιο δύσκολο με τις αναφορές, την ώρα που θα έμπαινε σιγά – σιγά προς την τελική ευθεία, έπαθε τράβηγμα στο αριστερό πόδι και αναγκάστηκε να αποχωρήσει. Τη στιγμή δε που βρισκόταν στην πρώτη πεντάδα. Κρίμα! Πάντως, παρά το ότι δεν πέρασε τη γραμμή τερματισμού η Χριστοφόρου, οι διοργανωτές την κατέγραψαν ως 15η, με χρόνο 2 ώρες 45:25, αφού υπολειπόταν περίπου 10 λεπτά της Ιταλίδας νικήτριας.

Αποκλεισμός Γιάγκου

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του πρωταθλήματος στο μονό ανδρών, στην επιτραπέζια αντισφαίριση των 18ων Μεσογειακών Αγώνων, γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης (27/6/18) ο Μάριος Γιάγκου. Ο πρωταθλητής μας κληρώθηκε στον 12ό Όμιλο της β΄ φάσης της διοργάνωσης, απέναντι σε αρκετά καλούς αντιπάλους και παρά την καλή του παρουσία, δεν είχε το απαιτούμενο φινάλε στις δύο πρώτες μάχες και αποκλείστηκε.

Στον πρώτο του αγώνα ο Γιάγκου ηττήθηκε από τον Τούρκο Ιμπραχίμ Γκουντούζ με 4-2 (4-11, 11-9, 11-3, 10-12, 11-8, 11-6) και στον δεύτερο με το ίδιο σκορ (4-2) από τον Πορτογάλο Ντιόγο Καρβάλιο (11-7, 9-11, 6-11, 12-10, 11-9, 13-11). Μετά τη μεσημβρινή ξεκούραση και αφού χρειάστηκε να δεχθεί κάποια βοήθεια για το πονεμένο χέρι του, ο Μάριος Γιάγκου είχε ως τελευταίο παιχνίδι του, το βράδυ, κόντρα στον Αιγύπτιο Ομάρ Ασάρ, ο οποίος προερχόταν από δύο νίκες και με την πρόκριση σίγουρη για την οκτάδα! Κι ενώ περίμενε για τον αγώνα του, ο Αιγύπτιος δεν κατήλθε να αγωνιστεί, ίσως θέλοντας να ξεκουραστεί και ο Γιάγκου πήρε τη νίκη με 4-0, χωρίς ωστόσο να μπορούσε να μπει στην πρώτη δυάδα του ομίλου.

Σταθερά 7ος ο Καριόλου

Μία 7η και μία 6η θέση ήταν ο απολογισμός του Ανδρέα Καριόλου στις δύο ιστιοδρομίες των RS:X, που έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης (27/6/18) στον Ναυτικό Όμιλο της πόλης Σαλόου. Μετά την ολοκλήρωση 8 ιστιοδρομιών δεν άλλαξε η θέση του πρωταθλητή μας στη γενική κατάταξη, καθώς παρέμεινε στην 7η θέση με 47 βαθμούς ποινής. Στα ίδια επίπεδα με τις προηγούμενες ημέρες κυμάνθηκε και η παρουσία της Νατάσας Λάππα, στα RS:X γυναικών, με 10η και 8η θέση, που την κράτησαν στη 10η θέση της γενικής με 65 βαθμούς ποινής. Την Πέμπτη (28/6) θα διεξαχθούν άλλες δύο ιστιοδρομίες.

* Στο μεταξύ, όπως μας ενημέρωσε ο επικεφαλής της κυπριακής ιστιοπλοΐας στην Ταραγόνα, Δρ Παναγιώτης Κοντίδης, οι διοργανωτές τούς ανακοίνωσαν επίσημα ότι τα λέιζερ θα περιλαμβάνουν συνολικά 11 ιστιοδρομίες, χωρίς την καθιερωμένη κούρσα μεταλλίων, η οποία σημειώνουμε δίνει διπλούς βαθμούς ποινής. Έτσι, και οι 20 αθλητές που λαμβάνουν μέρος θα τρέξουν και την Παρασκευή (29/6/18) στην τελευταία τους ιστιοδρομία για την τελική κατάταξη. Τα λέιζερ, μετά την ξεκούραση της Τετάρτης (27/6) συνεχίζονται την Πέμπτη (28/6), με τον Παύλο Κοντίδη να κυνηγά με αξιώσεις την πρώτη θέση, αφού απέχει από τον Ισπανό Μπλάνκο Αλμπαλάτ μόλις 4 βαθμούς ποινής.

Αναβολή στην καλαθόσφαιρα

Το τουρνουά 3Χ3 στην καλαθόσφαιρα άρχισε μεν την Τετάρτη (27/6), όμως στην πορεία έγινε κάποια ζημιά στο δάπεδο του ανοιχτού γηπέδου, με αποτέλεσμα όλη η χθεσινή ημέρα να αναβληθεί και έτσι δεν κατέστη δυνατή η πρεμιέρα των δικών μας αθλητών. Η Κύπρος θα έπαιζε το απόγευμα απέναντι στην Πορτογαλία, ενώ για την Πέμπτη (28/6) ήταν ορισμένοι οι αγώνες της με Γαλλία και Τουρκία. Οι διοργανωτές θα έφτιαχναν νέο πρόγραμμα και θα ενημέρωναν αργά τις ενδιαφερόμενες ομάδες.

Κληρώσεις τάε-κβο-ντο

Στο μεταξύ, έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης (27/6) οι κληρώσεις των κατηγοριών της Πέμπτης (28/6) στο Τάε-κβο-ντο. Η Κυριακή Κουττούκη (-49κ.) πέρασε χωρίς αγώνα στο δεύτερο γύρο και θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Γιαζίζ Αζέζ (Γαλλία) – Ουμαϊμά ελ Μαλ (Μαρόκο). Η Δέσποινα Πηλαβάκη (-57κ.) θα αγωνιστεί στον πρώτο γύρο με τη Γαλλίδα Λοριγκάν Σελάν και αν κερδίσει περιμένει εκεί η Τουρκάλα Ιρέν Γιαμάν.