24 C

Ο Βαγγέλης Κουτουλέας Ομοσπονδιακός προπονητής Beach Volley

Ο Ελλαδίτης κόουτς έκανε σπουδαία καριέρα σε σάλα και άμμο

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την συνεργασία της με τον κ. Βαγγέλη Κουτουλέα στην θέση του Ομοσπονδιακού Προπονητή Beach Volley.

Ο Βαγγέλης γεννήθηκε στην Καλαμάτα και τα πρώτα του βήματα στο βόλεϊ τα έκανε με την ομάδα του Μεσσηνιακού. Στην συνέχεια ξεκίνησε μια σπουδαία καριέρα στον Παναθηναϊκό (8 χρόνια / 1 πρωτάθλημα), Κτησιφώντα, Πανελλήνιο, Ιωνικό όπου και έκλεισε την καριέρα του σαν αθλητής. Σαν προπονητής σάλας δούλεψε στον Ιωνικό, ΓΕΜ και ΠΑΟΚ, πριν ξενιτευτεί στην Αγγλία όπου με τις ομάδες του κέρδισε ένα πρωτάθλημα και δυο Κύπελλα Ηνωμένου Βασιλείου, ενώ ήταν και τέσσερεις φορές φιναλίστ σε κύπελλο και πρωτάθλημα.

Παράλληλα με την σάλα, η μεγάλη αγάπη του ήταν πάντα το Beach Volley όπου και είχε μεγάλη καριέρα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Στην άμμο πρωτόπαιξε το 1989, με πρώτη του επιτυχία την δεύτερη θέση στο διεθνές Τουρνουά “Oneιl Τour” στην Κωνσταντινούπολη το 1991. Στο σύνολο ο Βαγγέλης κατέγραψε περισσότερες από 100 συμμετοχές σε διεθνή τουρνουά (FIVB, CEV, κλπ.), με πολλές καλές παρουσίες. Στην Ελλάδα, ήταν πρωταθλητής Ελλάδας και κατέχει και το σπάνιο ρεκόρ των έντεκα παρουσιών σε τελικούς με διαφορετικούς συμπαίκτες.

Από την θέση του προπονητή Beach Volley καθοδήγησε σπουδαία ονόματα του Beach Volley της Βρετανίας, δύο προ-ολυμπιακές Ομάδες της χώρας αλλά και άλλες Ελληνικές ομάδες. Από το 2012 μέχρι το 2015 ήταν πρώτος προπονητής (head coach) σε ένα αθλητικό κολλέγιο στο Ηνωμένο Βασίλειο, όπου κατάκτησε 5 φορές την πρώτη θέση σε αγόρια και κορίτσια. Παράλληλα ήταν και ο πρώτος προπονητής της εθνική Αγγλίας σε μικρές ηλικίες, με σπουδαία αποτελέσματα. Για την δουλειά του αυτή, ο Βαγγέλης προτάθηκε δύο φορές ως προπονητής Beach Volley της χρονιάς στην Μεγάλη Βρετανία.

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης εύχεται στον Βαγγέλη κάθε επιτυχία στα νέα του καθήκοντα.