20 C
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Ο Σλοβένος Γιόργκιτς και η Αιγύπτια Μεσρέφ τους τίτλους στο απλό των Μεσογειακών Αγώνων

Ο Σλοβένος Ντάρκο Γιόργκιτς και η Αιγύπτια Ντίνα Μεσρέφ είναι οι πρωταθλητές του απλού στην επιτραπέζια αντισφαίριση στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταρραγόνα. Το πρώτο κομμάτι του Μεσογειακού τουρνουά ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης με τους τελικούς του ατομικού. Ο Γιόργκιτς, που άρχισε την πορεία του ως 2οφαβορί, βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και είναι χαρακτηριστικό ότι στα τρία διαδοχικά νοκ άουτ ματς μέχρι το χρυσό μετάλλιο έχασε μόλις δύο σετ. Η αριστερόχειρας Μεσρέφ παρουσιάστηκε επίσης πολύ σταθερή στο ταμπλό και επιβεβαίωσε τον ρόλο της ως νούμερο 1 των αγώνων, άσχετα αν την Τετάρτη είχε υποστεί μία ήττα στα γκρουπ από την κινεζικής καταγωγής αθλήτρια, που νίκησε χτες στον τελικό. Σήμερα και αύριο η διοργάνωση στο Βαλς της Καταλονίας θα κλείσει με το ομαδικό, όπου επίσης υπάρχει ελληνική παρουσία.
    Στο απλό ανδρών ο Γιόργκιτς ολοκλήρωσε θριαμβευτικά την αήττητη πορεία του. Στον τελικό απέναντι στον Ισπανό Χέσους Καντέρο είχε τις λύσεις σε όλες τις κρίσιμες στιγμές και επικράτησε με 4-0 σετ (11-8, 11-8, 13-11, 13-11). Νωρίτερα, είχε αποκλείσει τον Ιταλό Νιαγκόλ Στογιάνοφ με 4-1 στα προημιτελικά και τον Τούρκο Ιμπραχίμ Γκουντούζ επίσης με 4-1 στα ημιτελικά. Θυμίζουμε ότι τον Γιόργκιτς είχε αντιμετωπίσει στα γκρουπ της πρώτης φάσης ο Γιάννης Σγουρόπουλος και είχε χάσει με 4-0. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γκουντούζ. Δεν χρειάστηκε μάλιστα, να δώσει το παιχνίδι για την 3η θέση διότι δέχτηκε ντισκαλιφιέ ο Γάλλος Αλεξάντρ Ρομπινό. Ο φετινός πρωταθλητής Γαλλίας του απλού ανδρών αποκλείστηκε διότι συμπεριφέρθηκε πολύ άσχημα μόλις έχασε στα ημιτελικά από τον Καντέρο (με ανατροπή μάλιστα από 3-0 σετ, που ήταν μπροστά). Έριξε με δύναμη τη ρακέτα του στα παραβάν, την ξαναπήρε και την πέταξε στο διπλανό τραπέζι και μετά άνοιξε την πόρτα των αποδυτηρίων με κλωτσιά!..
    Στο απλό γυναικών η Μεσρέφ είχε ηττηθεί στα γκρουπ της δεύτερης φάσης από τη Γιανγκ Σιάο Σιν από το Μονακό με 4-3 και της …πήρε της ρεβάνς την κατάλληλη στιγμή. Στον τελικό η Αιγύπτια έκανε εντυπωσιακή αρχή παίρνοντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα και τελικά έκαμψε τη Γιανγκ με 4-1 σετ (11-4, 11-2, 13-11, 5-11, 11-7). Νωρίτερα είχε νικήσει την Ιταλίδα Τζόρτζια Πικολίν με 4-1 στην 8άδα και τη Σέρβα Ιζαμπέλα Λουπουλέσκου με το ίδιο σκορ στην 4άδα. Την 3η θέση κατέκτησε η Γκαλία Ντβόρακ, η αθλήτρια που είχε σταματήσει την πορεία της Κατερίνα Τόλιου με οριακή νίκη στα προημιτελικά. Η πρωταθλήτρια από την Ισπανία κατέβαλλε στον «μικρό» τελικό τη Λουπουλέσκου με 4-3. Μπορούσε μάλιστα να βρεθεί και στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, αλλά στον ημιτελικό με τη Γιανγκ Σιάο ήταν εκείνη που γεύτηκε σκληρή ήττα στα επτά σετ…