Αγώνας «ξαφνικού θανάτου» για τη δεύτερη θέση, όπου ισοβάθμησαν τρεις αθλητές, για να κερδίσει τελικά ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους.

 

Νικητής στους βετεράνους ο Μίκης Φυλακτού και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

 

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Πέτρος Ιωάννου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» που έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού την περασμένη Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου. Ο αγώνας ήταν ο έβδομος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησαν η εταιρία OLYMPIA OCEAN CARRIERS LTD και τα ιταλικά σκοπευτικά όπλα PERAZZI.

 

Ο νικητής που αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία (ανέντακτοι) πέτυχε 90/100, ενώ με δυο επιτυχίες λιγότερες (88/100), ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση τρεις αθλητές, οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», για να κερδίσει τελικά ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους του ΣΚΟΠΑΦ με 6/6, έναντι 5/6 του Κύπρου Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ και 4/6 του Ντίνου Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΜ. Με το 88/100, ο Κύπρος Κυπριανού ήταν ο νικητής της Α’ κατηγορίας και ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους της Β’ κατηγορίας, ενώ στη Γ’ κατηγορία κέρδισε ο Νίκος Κουλέρμος της ΣΚΟΚΕΡ με 85/100. Στις κατηγορίες των βετεράνων και των σούπερ βετεράνων κέρδισαν οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Μίκης Φυλακτού (79/100) και Ευάγγελος Καραβόλιας (69/100) αντίστοιχα.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κύπρος Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  2. Νίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  3. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 87/100
  4. Ηλίας Ηλία ΣΚΟΛΕΥ 86/100
  5. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 86/100
  6. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΑΡ 85/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ροδοσθένης Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 88/100
  2. Μάριος Εφέ ΣΚΟΛΕΥ 84/100
  3. Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 84/100
  4. Παναγιώτης Χωματένος ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  5. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 81/100
  6. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 80/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νίκος Κουλέρμος ΣΚΟΚΕΡ 85/100
  2. Δημήτρης Παππάς ΣΚΟΚΕΡ 84/100
  3. Χριστάκης Χρυσάνθου ΣΚΟΑΜ 84/100
  4. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 79/100
  5. Πανίκος Σολομωνίδης ΣΚΟΚΕΡ 78/100
  6. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 77/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 90/100
  2. Μιχάλης Χριστοδουλίδης ΣΕΛ 87/100
  3. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 86/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 79/100
  2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 78/100
  3. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 78/100

 

ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 69/100
  2. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 63/100
  3. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 63/100

 

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. – 1Β. Ο νικητής του αγώνα Πέτρος Ιωάννου