Ο Πέτρος Ιωάννου κέρδισε το «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Αγώνας «ξαφνικού θανάτου» για τη δεύτερη θέση, όπου ισοβάθμησαν τρεις αθλητές, για να κερδίσει τελικά ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους.

Νικητής στους βετεράνους ο Μίκης Φυλακτού και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Πέτρος Ιωάννου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» που έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού την περασμένη Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου. Ο αγώνας ήταν ο έβδομος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησαν η εταιρία OLYMPIA OCEAN CARRIERS LTD και τα ιταλικά σκοπευτικά όπλα PERAZZI.

Ο νικητής που αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία (ανέντακτοι) πέτυχε 90/100, ενώ με δυο επιτυχίες λιγότερες (88/100), ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση τρεις αθλητές, οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», για να κερδίσει τελικά ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους του ΣΚΟΠΑΦ με 6/6, έναντι 5/6 του Κύπρου Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ και 4/6 του Ντίνου Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΜ. Με το 88/100, ο Κύπρος Κυπριανού ήταν ο νικητής της Α’ κατηγορίας και ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους της Β’ κατηγορίας, ενώ στη Γ’ κατηγορία κέρδισε ο Νίκος Κουλέρμος της ΣΚΟΚΕΡ με 85/100. Στις κατηγορίες των βετεράνων και των σούπερ βετεράνων κέρδισαν οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Μίκης Φυλακτού (79/100) και Ευάγγελος Καραβόλιας (69/100) αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: