3 SEMIFINAL
3 SEMIFINAL
  • Νικητής στους έφηβους ο Πέτρος Αναστασίου, στους βετεράνους

ο Αγαθόπουλος Πασχάλη και στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου

 Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Παύλος Κουτσόφτας, ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στον αγώνα τραπ για το Κύπελλο Κερύνειας, ο οποίος έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λευκωσίας. Ο αγώνας ήταν ο έκτος και προτελευταίος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και διοργανώθηκε από το προσφυγικό σωματείο της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας.

Με την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, οι Άδωνης Μυλωνάς (ΣΚΟΛΕΥ) και Λεόντιος Λεοντίου (ΣΚΟΛΑΡ), πέρασαν επικεφαλής στον ημιτελικό με 117/125 και ακολούθησαν με 113/125 οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Μάριος Σοφοκλέους και Κεμάλ Γκιουρσέλ, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν με 112/125, οι αθλητές που έμελλε να φθάσουν μέχρι τον μεγάλο τελικό, Παύλος Κουτσόφτας (ΣΚΟΛΕΥ) και Αδάμος Σελίπας (ΣΚΟΛΑΡ). Ο τελευταίος πέτυχε 15/16 και εξασφάλισε θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ μετά από αγώνα «σιουτ-οφ» με τον Λεόντιο Λεοντίου (14/16) πέρασε στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου και ο Παύλος Κουτσόφτας, ενώ στο μικρό τελικό, αγωνίστηκαν οι Λεόντιος Λεοντίου και Κεμάλ Γκριουρσέλ (κέρδισε σε αγώνα «σιουτ – οφ» το συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ Μάριο Σοφοκλέους). Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε τελικά ο Λεόντιος με 11/15, έναντι 9/15 του Κεμάλ, ενώ στο μεγάλο τελικό μετά από συνεχείς εναλλαγές στην κατάταξη, κέρδισε ο Παύλος Κουτσόφτας και πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, με 13/15, έναντι 12/15 του Αδάμου Σελίπα.

Στη β’ κατηγορία κέρδισε ο Αντώνης Φεττάς του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου με 111/125 και στους έφηβους Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ με 108/125, ενώ στην κατάταξη των βετεράνων και στη γυναικεία κατάταξη, πρώτευσαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Αγαθόπουλος Πασχάλη (107/125) και Γεωργία Κωνσταντινίδου (108/125).

Τα τελικά αποτελέσματα του τραπ σε κάθε κατηγορία στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ (112/125) 14 + 13
  2. Αδάμος Σελίπας ΣΚΟΛΑΡ (112/125) 15 + 12
  3. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ (117/125) 14 + 11
  4. Κεμάλ Γκιουρσέλ ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 13 + 9
  5. Μάριος Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 13
  6. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ (117/125) 12

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ 108/125
  2. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 100/125

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Αντώνης Φετάς ΣΚΟΠΑΦ 111/125
  2. Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης ΣΚΟΛΑΡ 108/125
  3. Αγαθόπουλος Πασχάλη ΣΚΟΛΕΥ 107/125

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 103/125
  2. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ   92/125
  3. Ανδρέας Ιερωνυμίδης ΣΚΟΛΑΡ   71/125

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Αγαθόπουλος Πασχάλη ΣΚΟΛΕΥ 107/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ   95/125
  3. Εκρέμ Κουνμπάι ΣΚΟΑΜ   90/125

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ο νικητής του αγώνα Παύλος Κουτσόφτας

Οι μονομάχοι του τελικού Παύλος Κουτσόφτας και Αδάμος Σελίπας

Οι έξι φιναλίστ που αγωνίστηκαν στον ημιτελικό

Οι νικητές στη γενική κατάταξη μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Αγαθόπουλο Πασχάλη, μέλος του δ.σ. της ΣΚΟΛΕΥ

Οι νικητές των εφήβων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Κούλλη Μιχαηλίδη, μέλος του δ.σ. της ΣΚΟΚΕΡ

Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube