1A NIKHTHS
1A NIKHTHS

Ο νικητής κέρδισε σε αγώνα μπαράζ, τον Λεύκιο Μιλτιάδους με τον οποίο ισοβάθμησε στον κανονικό αγώνα με 95/100

Αγώνα μπαράζ είχαμε και για την τρίτη θέση, όπου ισοβάθμησαν οι Πέτρος Ιωάννου και Χάρης Κωνσταντίνου με 94/100

Με το «δεξί» μπήκε στο νέο πρωτάθλημα κόμπακ, ο περσινός πρωταθλητής Ντίνος Κωνσταντίνου του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου ξεκινώντας με νίκη στον πρώτο αγώνα. Ο διεθνής σκοπευτής που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 95/100, οδηγήθηκε σε αγώνα μπαράζ με τον σκοπευτή της ΣΚΟΛΕΜ Λεύκιο Μιλτιάδους, με τον οποίο ισοβάθμησε με 95/100. Τελικά ο Ντίνος πήρε τη νίκη με 23/25 στο μπαράζ, έναντι 21/25 του Λεύκιου. Αγώνα μπαράζ είχαμε και για την τρίτη θέση, όπου οι διεθνείς σκοπευτές Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ και Χάρης Κωνσταντίνου της ΣΚΟΑΜ, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 94/100, για να κερδίσει τελικά ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ με 19/25 έναντι 18/25 του Αμμοχωστιανού αθλητή.

Ο πρώτος αγώνας κόμπακ του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο της συμπρωτεύουσας το περασμένο Σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιανουαρίου, με τις συμμετοχές να ξεπερνούν τις 180. Στις άλλες κατηγορίες, ο Γιώργος Σταυρινού της ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία με 92/100, ενώ ο Κυριάκος Χειμωνής της ΣΚΟΚΕΡ με 87/100 πρώτευσε στην Γ’ κατηγορία και ο Νεόφυτος Σιαλής της ΣΚΟΑΜ στην Δ’ κατηγορία με 93/100. Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων με 91/100 και ο συναθλητής του Αντώνης Αντωνίου με 86/100 πρώτευσε στους σίνιορς, ενώ στους βετεράνους, πρώτος κατετάγη ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 83/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου φετινού αγώνα κόμπακ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Λεμεσού», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 95/100 (23/25)
  2. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 95/100 (21/25)
  3. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 94/100 (19/25)
  4. Χάρης Κωνσταντίνου ΣΚΟΑΜ 94/100 (18/25)
  5. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 93/100
  6. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 92/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γιώργος Σταυρινού ΣΚΟΛΑΡ 92/100
  2. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚΟΚΕΡ 90/100
  3. Ευγένιος Ζήσιμος ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  4. Γιάννης Κρυστάλλης ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  5. Ανδρέας Κλαγγίδης ΣΚΟΚΕΡ 88/100
  6. Βασίλης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 85/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κυριάκος Χειμωνής ΣΚΟΚΕΡ 87/100
  2. Χριστόδουλος Αμύρωτος ΣΚΟΛΕΜ 87/100
  3. Δημήτρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  4. Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 85/100
  5. Κώστας Κασάπης ΣΚΟΑΜ 85/100
  6. Δημήτρης Ζαχαριάδης ΣΚΟΠΑΦ 85/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 93/100
  2. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  3. Νικόλας Μαυρουδής ΣΚΟΛΕΜ 91/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  2. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  3. Κώστας Κασάπης ΣΚΟΑΜ 85/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 83/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 77/100
  3. Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 76/100

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Νικόλας Μαυρουδής ΣΚΟΛΕΜ 91/100
  2. Αλέξανδρος Δημητρίου ΣΚΟΛΕΜ 75/100
  3. Σαλίχ Κιράνογλου ΣΚΟΛΕΥ 73/100