6 JUNIORS
6 JUNIORS
  • Ο Τουρκοκύπριος που πέρασε στον ημιτελικό με το χαμηλότερο αποτέλεσμα, κέρδισε στο μεγάλο τελικό τον Παύλο Κουτσόφτα με 13/15 έναντι 9/15 του αντιπάλου του

 

  • Στους έφηβους κέρδισε ο Πέτρος Αναστασίου, στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου και στους βετεράνους ο Γιώργος Έλληνας

 

Τι κι αν αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία του τραπ… Τι κι αν πέρασε τελευταίος στον ημιτελικό (116/125)… Ο νεαρός Τουρκοκύπριος αθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νιχάτ Αχτερζί, ήταν ο μεγάλος νικητής  στον αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας» που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 14 και 15 Μαΐου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, αφού πρώτα κατάφερε να περάσει πρώτος στο μεγάλο τελικό με 13/15 και να κερδίσει στο τέλος, με σχετική άνεση, τον αθλητή της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Παύλο Κουτσόφτα (118 /125) με άλλο ένα 13/15, έναντι 9/15 του αντιπάλου του. Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία Νέστορας Μιχαήλ & Υιοί Λτδ.

 

Πέρα από τους δυο «μονομάχους» του μεγάλου τελικού, στον ημιτελικό αγωνίστηκαν επίσης, οι Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ και Γιάννης Αηλιώτης της ΣΚΟΕΠΑ με 119/125, ο Αχμέτ Ρατίπ της ΣΚΟΑΜ με 118/125, και ο Φειδίας Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 116/125. Στον μικρό τελικό πέρασαν οι Αχμέτ Ρατίπ (12/15) και Γιάννης Αηλιώτης (12/15) για να κερδίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο αθλητής της ΣΚΟΑΜ με 13/15 έναντι 12/15 του αθλητή της ΣΚΟΕΠΑ.

 

Στην κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο νεαρός Πέτρος Αναστασίου του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 110/125, στους βετεράνους ο Γιώργος Έλληνας της ΣΚΟΛΕΥ με 104/125, ενώ στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 110/125.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων τραπ για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Νιχάτ Ακτερζί ΣΚΟΑΜ (116/125) 13 + 13
  2. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ (118/125) 12 + 9
  3. Αχμέτ Ρατίπ ΣΚΟΑΜ (118/125) 12 + 13
  4. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ (119/125) 12 + 12
  5. Φειδίας Σαββίδης ΣΚΟΛΕΜ (116/125) 11
  6. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ (119/125) 10

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νιχάτ Αχτερζί ΣΚΟΑΜ 116/125
  2. Μπόρα Χάσι ΣΚΟΛΕΥ 114/125
  3. Παναγιώτης Πουρίκκος ΣΚΟΛΕΜ 107/125

 

ΤΡΑΠ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ 110/125
  2. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 102/125
  3. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ 101/125
  4. Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης ΣΚΟΛΕΥ   96/125

 

ΤΡΑΠ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ

  1. Γιώργος Έλληνας ΣΚΟΛΕΜ 104/125
  2. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ 102/125
  3. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ 100/125

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. – 1Γ. Ο «χρυσός» νικητής του αγώνα Νιχάτ Αχτερζί

 

  1. & 2Α. Στιγμιότυπα από τη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού. Σε πρώτο πλάνο ο νικητής Νιχάτ Αχτερζί

 

  1. & 3Α. Οι δυο «μονομάχοι» Νιχάτ Αχτερζί και Παύλος Κουτσόφτας, μετά τη διεξαγωγή του τελικού

 

  1. Η νικήτρια στο τραπ γυναικών Γεωργία Κωνσταντίνδου, παραλαμβάνει το έπαθλό της από τον ταμία της ΣΚΟΚ Κωστάκη Ξενοφώντος

 

  1. Οι νικητές μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Γιώργο Χριστοδουλίδη, μέλος του δ.σ. του ΣΚΟΛΑΡ

 

  1. Οι έφηβοι Πέτρος Αναστασίου και Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία της ΣΚΟΚ, Κωστάκη Ξενοφώντος

 

  1. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Γιώργο Χριστοδουλίδη, μέλος του δ.σ. του ΣΚΟΛΑΡ

(1) NIKHTHS (1A) NIKHTHS (1B) NIKHTHS (1C) NIKHTHS(2A) TELIKOS (2) TELIKOS (3) NIKHTES (3A) NIKHTES (4) NIKHTRIA (5) GENIKI KATATAKSI (6) JUNIORS (7) B' CATEGORY


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube